104. Взаємодія лужних металів з водою

Лужні метали: літій, натрій, калій – дуже активні. На повітрі вони реагують з киснем і водяними парами, тому їх зберігають під шаром гасу. Літій – найлегший зі всіх металів, він легший за гас. Дістанемо шматочок літію з гасу, очистимо його. Літій досить твердий у порівнянні з іншими лужними металами, він важко ріжеться ножем. Помістимо шматочок літію в чашку Петрі, наповнену водою. Літій енергійно реагує з водою з виділенням водню і утворенням лугу – літій гідроксиду. При додаванні краплі розчину фенолфталеїну в чашку Петрі з'являється малинове забарвлення. Натрій – більш м'який метал, легко ріжеться ножем. Зріз натрію – сріблясто-білий, швидко тьмяніє на повітрі. Шматочок натрію поміщаємо на поверхню води. Потрапляючи в воду, натрій плавиться і починає швидко рухатися по поверхні води, під дією бульбашок водню, що виділяється. Шматочок натрію зменшується на очах.

В процесі реакції також утворюється луг – натрій гідроксид. З калієм потрібно поводитися дуже обережно. На повітрі він може самозайматися. Шматочок калію помістимо в чашку Петрі з водою. Калій так енергійно реагує з водою, що водень, який виділяється в реакції, загоряється. З метою безпеки чашку Петрі слід накрити скляною пластинкою. З трьох лужних металів найбільш активним є калій.

2Li + 2H2O = 2LiOH + H2

2Na + 2H2O = 2NaOH + H2

2K + 2H2O = 2KOH + H2

Обладнання: чашки Петрі, фільтрувальний папір, пінцет, скальпель.

Техніка безпеки. Дотримуватися правил роботи з лужними металами. Шматочки металів, які використовуються в досліді, не повинні бути більшими за рисове зерно.

Постановка досліду і текст – к.п.н. Павло Беспалов.