015. Вплив розмірів поверхні зіткнення на швидкість реакції

Якщо в реакції крім рідини (або газу) беруть участь тверді речовини, площа їх поверхні впливає на швидкість реакції. Чим більша поверхня твердих тіл, тим більша і поверхня зіткнення реагуючих речовин, і вища швидкість реакції. Розплющити гранули цинку – площа їх поверхні збільшиться. Проведемо в однакових умовах дві однакові реакції цинку з розчином сульфатної кислоти. Відрізнятися реакції будуть тільки величиною поверхні гранул цинку: в одній з пробірок плоскі гранули цинку з великою поверхнею, в іншій – звичайні.

Після початку реакції стає помітно, що в посудині з плоскими гранулами водню виділяється більше, тобто реакція йде швидше. Ми побачили, що зі збільшенням поверхні зіткнення реагуючих речовин швидкість реакції зростає. Речовина, перетворена в пил, має дуже велику поверхню зіткнення. Тому цукрова пудра, що потрапила в повітря, (пил цукрової пудри) вибухонебезпечна. При підпалюванні такої суміші відбувається вибух, так як реакція протікає миттєво. Тому на борошномельних, кам'яновугільних і інших підприємствах, де утворюється пил твердих горючих речовин, категорично заборонено користуватися відкритим вогнем.

H2SO4 + Zn = ZnSO4 + H2

Обладнання: посудини Ландольта, мензурки, воронки, пінцет, прилад для визначення швидкості хімічних реакцій.

Техніка безпеки. Потрібно обережне поводження з розчином сульфатної кислоти. В результаті реакції утворюється горючий газ водень: поруч не повинно бути відкритого вогню.

Постановка досліду – Олена Махіненко, текст – к.п.н. Павло Беспалов.