144. Хімічна рівновага в розчинах

Вивчимо хімічну рівновагу в розчинах на прикладі оборотної реакції ферум(ІІІ) хлориду з калій роданідом. Продукт реакції – криваво-червоний ферум(ІІІ) роданід Fe(SCN)3.

FeCl3 + 3KSCN → Fe(SCN)3 + 3KCl

Для наочності досліду розбавимо розчин, нехай забарвлення буде менш інтенсивним. Важливо, що вихідні речовини не повністю перетворилися в роданід, в колбах є «запас» вихідних речовин. На рівновагу оборотної реакції можна впливати, додаючи вихідні речовини або продукти реакції. В першу колбу додаємо одну з вихідних речовин – ферум(ІІІ) хлорид FeCl3. Забарвлення розчину стає більш інтенсивним, це означає, що ферум(ІІІ) роданіду стало більше.

Збільшення концентрації вихідних речовин сприяє зсуву рівноваги в бік утворення продуктів реакції. У другу колбу додамо розчин іншої вихідної речовини – калій роданіду KSCN. Відбувається те ж, що і в першій колбі. Збільшується кількість продукту реакції – ферум(ІІІ) роданіду.

А в третю колбу додамо не вихідну речовину, а калій хлорид KCl. Це один з продуктів реакції. Розчин світлішає, значить ферум(ІІІ) роданіду стає менше, а вихідних речовин – більше.

Додавання продуктів реакції зміщує хімічну рівновагу в бік утворення вихідних речовин.

Обладнання: колби, воронка, хімічний стакан, піпетка, шпатель.

Техніка безпеки. Калій роданід потребує відповідного поводження; не допускати контакту роданіду з концентрованими кислотами.

Постановка досліду – Олена Махіненко, текст – к.п.н. Павло Беспалов.