Сучасні силікатні матеріали

План

  1. Скло
  2. Кераміка
  3. Цемент

1. Скло

Силіцій — другий за поширеністю хімічний елемент земної кори, а силікатні матеріали — одні з найпоширеніших будівельних і конструкційних матеріалів, які використовуються людиною.

Скло — це твердий прозорий матеріал. Найпоширенішим є силікатне скло, основний компонент якого — силіцій(ІV) оксид SiО2.

Сировиною для виробництва скла є сода Na23, вапняк СаСО3 і пісок SiО2. Їх сплавляють за температури близько 1400°С. Відбуваються такі реакції:

Na23 + SiО2 = Na2SiО3 + CО2

СаСО3 + SiO2 = CaSiО3 + СО2

Склад скла можна подати такою спрощеною формулою: Na2О • СаО • 6SiО2.

Змінюючи склад шихти, додаючи різні добавки, одержують скло з наперед заданими властивостями. Так, якщо замість соди Na23 взяти поташ К2СО3, то можна добути високоякісне тугоплавке скло, з якого виготовляють хімічний посуд. А якщо вапняк замінити на плюмбум(ІІ) оксид РЬО, отримаємо кришталь.

Кварцове скло отримують з розплавленого кремнезему SiО2. Таке скло термостійке і пропускає ультрафіолетові промені.

2. Кераміка

Вироби з глини називають керамікою. Із керамічних виробів важливе значення мають порцеляна і фаянс.

Порцеляна — один із видів тонкої кераміки, складається в основному з SiО2, Al2О3 і К2О. Як сировину використовують білу глину — каолін, кварцовий пісок і польовий шпат (К2О • Аl2О3 • 6SiО2). З порцеляни виготовляють санітарно-технічні вироби, електроізолятори, предмети побуту і художні вироби.

Фаянс — керамічний матеріал, схожий на порцеляну, покритий тонкою склоподібною плівкою — поливою. Містить ті самі компоненти, що й порцеляна, але в інших співвідношеннях. Із фаянсу виготовляють облицювальну плитку, посуд, художні вироби.

Кераміка використовується у будівництві. З кераміки виготовляють цеглу, панелі для стін, плитку для підлоги, черепицю, труби, а також глиняний посуд, горщики для квітів.

3. Цемент

Цемент — сірий порошок, який складається із силікатів та алюмінатів кальцію, що під час змішування з водою швидко висихає і твердне, перетворюючись на каменеподібну масу.

Для добування цементу як сировину використовують вапняк, глину та інші речовини. Сировина завантажується у піч, перемішується і спікається за температури у межах 1400–1600°С. Одержану масу, основними компонентами якої є СаО, SiO2 і Аl203, охолоджують і перемелюють на порошок.

Цемент — важливий будівельний матеріал. Із суміші цементу, піску й води готують будівельні розчини. Цемент, змішаний з водою і наповнювачами (піском, щебенем, гравієм, шлаком), утворює суміш, яка застигаючи утворюється бетон. Якщо бетоном залити сталевий каркас, дістанемо залізобетон. Із нього роблять балки, панелі, труби, мости, перекриття, шпали.

Педагогічна скарбничка

Ми навчилися літати в повітрі, як птахи, плавати у воді, як риби, все, що нам залишилося — навчитися жити на землі, як люди.

Антуан де Сент Екзюпері