050. Залежність електропровідності розчинів від концентрації

Електропровідність речовин можна випробувати за допомогою приладу. Між електродами приладу – напруга 36 вольт. Коли електроди поміщають в речовину, стає зрозуміло, чи проводить ця речовина струм. Якщо речовина проводить електричний струм, ланцюг замикається, і лампочка загоряється. Якщо речовина неелектропровідна, ланцюг залишається розімкнутим, і лампочка не горить. Чим яскравіше горить лампочка, тим вища електропровідність речовини. Перевіримо, чи проводить електричний струм концентрована оцтова кислота.

Лампочка не світиться, електропровідність розчину низька. Оцтова кислота – слабкий електроліт. Розбавляємо кислоту водою – спіраль лампочки починає розжірюватися. Розбавлення призводить до утворення більшої кількості струмопровідних частинок – іонів і збільшення провідності розчину.

СH3COOН ↔ СH3COO- + Н+

Обладнання: Установка для випробувань речовин на електропровідність (випрямляч, електроди, лампа розжарювання), хімічні стаканчики.

Техніка безпеки. Необхідно дотримуватися правил роботи з кислотами і правил поводження з електроприладами. Дослід проводити з напругою не більше 42 В.

Постановка досліду – Олена Махіненко, текст – к.п.н. Павло Беспалов.