Лабораторна робота 9. Гідроліз солей

Мета роботи: визначити рН середовища в розчинах різних солей, дослідити гідроліз солей по катіону і по аніону, визначити вплив температури на гідроліз, дослідити повний гідроліз солей.

Хід роботи

Дослід 1. Визначення реакції середовища розчинів різних солей

На смужку універсального індикаторного паперу нанесіть по краплині розчину натрій хлориду NaCl, купрум(ІІ) сульфату CuSO4, плюмбум(ІІ) нітрату Pb(NO3)2, натрій карбонату Na2CO3, натрій ацетату CH3COONa амоній ацетату CH3COONH4. За зміною забарвлення індикаторного паперу зробити висновок про реакцію середовища в розчині кожної солі. Зробіть висновок про залежність рН середовища від складу солі.

Дослід 2. Гідроліз по катіону

Гідроліз по катіону відбувається в розчинах солей, що складаються з катіонів слабких основ і аніонів сильних кислот (NH4Cl, CuSO4, FeCl3, AlCl3, Pb(NO3)2, ZnSO4)

У пробірку налийте 1 мл розчину купрум(ІІ) сульфату CuSO4 і додайте 1-2 краплини лакмусу. Як змінився колір індикатора? Про що це свідчить? Напишіть рівняння реакції гідролізу купрум(ІІ) сульфату у молекулярному та йонному вигляді.

Дослід 3. Гідроліз по аніону

Гідроліз по аніону відбувається в розчинах солей, що складаються з катіонів сильних основ і аніонів слабких кислот (CH3COOK, KNО2, Na2CO3, Na3PO4)

У пробірку налийте 1 мл розчину натрій карбонату Na2CO3 і додайте 1-2 краплини лакмусу. Як змінився колір індикатора? Про що це свідчить? Напишіть рівняння реакції гідролізу натрій карбонату у молекулярному та йонному вигляді.

Дослід 4. Посилення гідролізу при нагрівані

У дві пробірки налийте по 1 мл розчину натрій сульфіту Na2SO3 і додайте у кожну по 1-2 краплини фенолфталеїну. Чому змінився колір розчину? Про що це свідчить? Нагрійте вміст однієї пробірки у полум'ї спиртівки майже до кипіння. Як змінився колір розчину? Переконайтеся, що нагрівання посилює гідроліз. Опустіть нагріту пробірку у склянку з водою для охолодження. Як змінився колір розчину? Зробіть висновок про вплив нагрівання на гідроліз. Напишіть рівняння реакції гідролізу натрій сульфіту у молекулярному та йонному вигляді.

Дослід 5. Повний гідроліз солей

У дві пробірки налийте по 1 мл розчинів ферум(ІІІ) хлориду FeCl3 і купрум(ІІ) сульфату CuSO4 і додайте у кожну по 1 мл розчину натрій карбонату Na2CO3. Що спостерігаєте? Який газ виділяється у кожній пробірці? Яка речовина випадає в осад?

Закінчіть рівняння реакцій у молекулярному та йонному вигляді:

FeCl3 + Na2CO3 + H2O =

CuSO4 + Na2CO3 + H2O =

Пояснять, чому не вдалося отримати карбонати купруму та феруму?

Цікаві досліди з солями