Лабораторна робота 4. Вивчення властивостей вуглеводів

Мета роботи: вивчити хімічні властивості вуглеводів, навчитися розпізнавати вуглеводи за якісними реакціями

Хід роботи

Дослід 1. Взаємодія глюкози з купрум(II) гідроксидом

У пробірку налийте 1 мл розчину натрій гідроксиду й додайте 1-2 краплини розчину купрум(ІІ) сульфату до випадання осаду. Напишіть відповідне рівняння реакції.

До свіжого осаду купрум(ІІ) гідроксиду долийте 1 мл глюкози. Суміш збовтайте. Що ви спостерігаєте? Який висновок можна зробити?

Дослід 2. Взаємодія глюкози з купрум(II) гідроксидом при нагріванні

У чисту пробірку відлийте 1 мл розчину, отриманого у першому досліді. Пробірку нагрійте. Опишіть свої спостереження. Напишіть рівняння реакції.

Дослід 3. Реакція глюкози з аргентум(І) оксидом (реакція срібного дзеркала)

У чисту пробірку налийте 0,5 мл розчину аргентум(І) нітрату та додайте краплинами розчин натрій гідроксиду до випадання осаду. Утворений осад аргентум(І) оксиду розчиніть у надлишку водного розчину амоніаку. У пробірку долийте 1 мл 10% розчину глюкози. Пробірку обережно нагрійте. Що спостерігаєте? Напишіть рівняння реакції.

Дослід 4. Взаємодія крохмалю з йодом

Налийте, у пробірку 4-5 мл води, додайте трохи крохмалю та збовтайте суміш. Утворену суспензію нагрійте, не доводячи до кипіння. Добутий клейстер розведіть холодною водою. У пробірку додайте 1 краплину розчину Люголю, основним компонентом якого є йод. Що спостерігаєте? Нагрійте розчин. Спостерігайте зникнення синього забарвлення внаслідок руйнування комплексної сполуки. Охолодіть розчин, забарвлення з'явилося знову. Зникнення та поява забарвлення ілюструють оборотність хімічних процесів.

Дослід 5. Визначення наявності крохмалю у продуктах харчування

На зріз картоплі та скибочку білого хліба нанесіть декілька крапель спиртового розчину йоду, утворення інтенсивно синього забарвлення свідчить про наявність у продуктах крохмалю.

Цікаві досліди з нітроцелюлозою