Алюміній

План

1. Поширення в природі

Алюміній по поширеності займає третє місце серед інших елементів. Масова частка Алюмінію в земній корі становить 8,5 %. У природі він зустрічається тільки у вигляді сполук. Він входить до складу алюмосилікатів, до яких належать: глини, слюди, польові шпати, зокрема каолін. Промислово важливою алюмінієвою рудою є  боксит Al2O3 • nН2О. Алюміній входить до складу мінералу корунду, який є кристалічним алюміній оксидом Al2O3. Різні домішки здатні надавати корундові різних кольорів. зеленого, жовтого, жовтогарячого, фіолетового та інших кольорів й відтінків. Його синій різновид називають сапфіром, а червоний — рубіном. І рубіни, і сапфіри є коштовними каменями.

2. Положення в періодичній системі, будова атома

Охарактеризуйте положення алюмінію у періодичній системі (порядковий номер, група, підгрупа, період)

Замалюйте схему будови атома алюмінію, його електронну формулу, розподіл електронів по орбіталях. Яку валентність має алюміній? Поясніть відповідь.

3. Фізичні властивості

Алюміній — блискучий сріблясто-білий метал. Він має високу здатність відбивати світлові та теплові промені, а також високі тепло- та електропровідність. Температура плавлення алюмінію 660°С. Це досить легкий і пластичний метал. З нього можна виробляти тонкий дріт і фольгу.

4. Хімічні властивості

Хімічно алюміній дуже активний. На повітрі він швидко окиснюється і вкривається тонкою плівкою алюміній оксиду. Оксидна плівка є досить міцною й зумовлює корозійну стійкість алюмінію. 

1. При нагріванні на повітрі чи в кисні алюміній згоряє:

4Al + 3O₂  = 2Al₂O₃

3. При нагріванні алюміній реагує з сіркою, азотом, вуглецем, наприклад:

2Al + 3S = Al₂ S₃

2. Алюміній активно реагує з хлором:

2Al + 3Сl₂  = 2AlСl₃ 

4. У звичайному стані алюміній покритий захисною оксидною плівкою і є стійким до дії води навіть при нагріванні. Якщо плівка алюміній оксиду буде зруйнована, то алюміній буде активно реагувати з водою:

2Al + 6Н₂О = 2Al(ОН)₃↓ + 3Н₂↑

5. Алюміній реагує з розчинами кислот з утворенням солей і водню, наприклад:

2Al + 6НСl= 2AlCl₃ + 3Н₂↑

Концентровані сульфатна і нітратна кислоти пасивують алюміній, тобто збільшують міцність оксидної плівки. Таким чином, алюміній з ними не реагує.

6. Оксидна плівка легко розчиняється в лугах і алюміній реагує з розчинами лугів з виділенням водню:

2Al + 2NaOH +6Н₂O = 2Na[Al(OH)₄] + 3Н₂↑

7. Алюміній відновлює метали з їхніх оксидів при нагріванні (алюмінотермія), наприклад:

Fe₂O₃ + 2Al = 2Fe + Al₂O₃

5. Добування

Алюміній добувають електролізом глинозему розчиненого в розплавленому кріоліті Na₃[AlF₆]

6. Застосування

Широке застосування алюмінію зумовлене його властивостями. Поєднання легкості з достатньо високою електропровідністю дозволяє застосовувати алюміній як провідник електричного струму. Алюміній і його сплави використовують практично у всіх галузях сучасної техніки: в авіаційній й автомобільній промисловості, залізничному і водному транспорті, машинобудуванні тощо. Завдяки високій корозійній стійкості алюміній широко застосовують при виготовленні апаратури для виробництва харчових продуктів та деяких хімічних речовин. З полірованого алюмінію виготовляють дзеркала та поверхні нагрівальних і освітлювальних рефлекторів. Алюміній використовують як розкисник сталей та інших сплавів. Ним відновлюють метали з їхніх оксидів.

Педагогічна скарбничка

Вся гордість учителя в учнях, в зростанні посіяних ним зерен.

   Дмитро Менделєєв