Сполуки неметалів з Оксигеном. Вуглекислий газ

План

  1. Оксиди неметалів
  2. Добування вуглекислого газу в лабораторії
  3. Фізичні властивості вуглекислого газу
  4. Хімічні властивості вуглекислого газу

1. Оксиди неметалів

Оксиди неметалів — це кислотні оксиди. При взаємодії з водою утворюють кислоти.

SO2 + H2O = H2SO3

SO3 + H2O = H2SO4

N2O5 + H2O = 2HNO3

Типовим кислотним оксидом є вуглекислий газ. При взаємодії з водою вуглекислий газ утворює слабку та нестійку карбонатну кислоту:

СO2 + H2O ⇄ H2СO3

Дана реакція є оборотною, оскільки в момент утворення вугільна кислота розпадається на воду і вуглекислий газ.

2. Добування вуглекислого газу в лабораторії

Лабораторними способами добування вуглекислого газу є дія хлоридної кислоти на кальцій карбонат та розкладання малахіту — купрум(ІІ) гідроксикарбонату:

CaCO3 + 2HCl = CaCl2 + CO2 + H2O

(CuOH)2CO3 = 2CuO + CO2 + H2O

Виділення вуглекислого газу при дії кислот на карбонати є якісною реакцією, яка використовується для розпізнавання карбонатів:

3. Фізичні властивості вуглекислого газу

Вуглекислий газ значно важчий за повітря. Для порівняння Mr(CO2) = 44, Mr(повітря) = 29. Тому склянка, в яку збирають вуглекислий газ, опущена донизу дном. Газ збирається на дні склянки і поступово піднімається вгору. Наявність вуглекислого газу перевіряють запаленою скіпкою: якщо палаючу скіпку опустити в посудину з вуглекислим газом, вона гасне.

3. Хімічні властивості вуглекислого газу

1. Реагує з лугами, утворюючи солі карбонатної кислоти — карбонати і гідрокарбонати

2NaOH + CO2 → Na2CO3 + H2O

NaOH + CO2 → NaHCO3 + H2O

2. Реагує з кальцій гідроксидом. Спочатку утворюється осад кальцій карбонату, який при подальшому пропусканні вуглекислого газу перетворюється на розчинний кальцій гідрокарбонат. Останній при нагріванні знову перетворюється на кальцій карбонат:

Ca(OH)2 + CO2 = CaCO3↓ + H2O

CaCO3 + H2O + CO2 = Ca(HCO3)2

Ca(HCO3)2 = CaCO3↓ + H2O + CO2

Перша реакція пояснює процес виникнення в природі карстових печер, друга — утворення в них сталактитів і сталагмітів, а остання — випадання осаду при нагріванні — є причиною утворення накипу в чайнику.

Перевірте свої знання

Педагогічна скарбничка

Марія Монтесорі — лікар-психіатр, яка зробила висновок, що дітей з патологією потрібно не тільки лікувати, а й навчати. Працюючи з розумово-відсталими дітьми вона розробила власну методику, яку потім поширила і на дітей з нормальним інтелектом. На сучасному етапі методика Монтессорі використовується як для навчання та виховання дітей з нормальним розвитком, так і для дітей з різною патологією.