Озон. Роль озонового шару для збереженні життя на Землі
План
- Озон
- Роль озонового шару для збереженні життя на Землі
- Тестове завдання PISA "Озон"
1. Озон
Кисень (О₂ ) – газ, без кольору, запаху, смаку, малорозчинний у воді, підтримує дихання. tкип = -193°С, tпл = -219°С.
Озон (О₃ ) – газ, синього кольору, з різким запахом, середньо розчинний у воді, у значних концентраціях дуже отруйний tкип= -112°С, tпл= -192°С.
Озон – сильний окисник. Він використовується для озонування питної води, знешкодження промислових стічних вод, вибілювання тканин, як дезінфікуючий засіб у медицині, як окисник ракетного палива.
2. Роль озонового шару для збереженні життя на Землі
Озон отруйний для живих організмів. Мінімальний вміст озону в повітрі після грози створює відчуття свіжості, але вдихання повітря навіть із невеликою концентрацією озону викликає подразнення дихальних шляхів, кашель, блювоту, запаморочення, стомленість.
Проте озон може бути не лише шкідливим, а й корисним. Біля поверхні Землі озону мало. 3 віддаленням від поверхні Землі концентрація озону збільшується і досягає максимуму на висоті 20–25 км. Там утворюється так званий озоновий шар.
Озоновий шар відіграє значну роль у збереженні життя на нашій планеті. Він затримує найбільш згубну для живих організмів частину ультрафіолетової радіації Сонця, яка спричинює онкологічні (ракові) захворювання шкіри. Так озоновий шар забезпечує збереження життя на Землі.
3. Тестове завдання PISA
ОЗОН
Прочитайте наступний уривок зі статті про озоновий шар.
Атмосфера – океан повітря й безцінний природний ресурс для підтримки життя на Землі. На жаль, людська діяльність, заснована на національних та особистих інтересах, завдає шкоди цьому загальному ресурсу, що призводить до виснаження тонкого озонового шару, який діє як захисний екран для життя на Землі.
Молекули озону складаються з трьох атомів Оксигену на відміну від молекул кисню, які складаються з двох атомів Оксигену. Молекули озону надзвичайно рідкісні: їх менше десяти на кожен мільйон молекул речовин-складників повітря. Проте впродовж майже мільярда років їх присутність в атмосфері відігравала вирішальну роль у збереженні життя на Землі. Залежно від того, де він знаходиться, озон може або захищати життя на Землі, або завдавати йому шкоди. Озон в тропосфері (на висоті до 10 км над земною поверхнею) – це «згубний» озон, який може завдати шкоди тканинам легенів і рослинам. Але більше 90 відсотків озону, який знаходиться в стратосфері (на висоті від 10 км до 40 км над земною поверхнею), – це «корисний» озон, який, поглинаючи небезпечне ультрафіолетове випромінювання Сонця, виконує корисну роботу. Без цього корисного озонового шару люди були б більше схильні до захворювань, які виникають унаслідок опромінення ультрафіолетовими променями Сонця.
В останні десятиліття кількість озону зменшилася. У 1974 році була висловлена гіпотеза, що причиною цього може бути фреон (CFCs). До 1987 року наукові дослідження причинно-наслідкових зв'язків не давали переконливих підтверджень причетності фреонів до руйнування озону. Проте у вересні 1987 року офіційні представники різних країн зустрілися в Монреалі (Канада) і домовилися ввести суворі обмеження на використання фреонів.
Завдання 1.
У наведеному вище тексті нічого не говориться про те, як формується озон в атмосфері. Насправді щодня деяка кількість озону утворюється, а деяка зникає. Спосіб утворення озону проілюстровано за допомогою поданого нижче коміксу (смішної розповіді в малюнках).
Припустимо, у вас є дядечко, який намагається зрозуміти, що зображено на малюнках. Проте він не отримав у школі природничо-наукової освіти і не розуміє, що намагався пояснити автор малюнків. Він знає, що в атмосфері немає ніяких маленьких чоловічків, але його цікавить, що зображають маленькі чоловічки з коміксу, а також що означають ці дивні написи O2 і O3 і який процес відображений на малюнках. Він просить вас пояснити комікс.
Припустимо, що Ваш дядечко знає:
• O – позначення Оксигена;
• що таке атоми і молекули.
Опишіть для свого дядечка, що зображено на кожному малюнку коміксу. Скористайтеся термінами «атоми» і «молекули», щоб описати те, що сказано про атоми і молекули в рядках, які виділені жирним шрифтом.
Завдання 2.
Озон утворюється під час грози. Після грози він створює типовий запах.
У рядках тексту автор пояснює різницю між «згубним» і «корисним» озоном. Використовуючи терміни, наведені в статті, дайте відповідь на питання:
Яким є озон, що утворюється під час грози, – «згубним» чи «корисним»? Виберіть з таблиці відповідь і пояснення, яке підтверджується текстом. Обведіть їх.
Завдання 3.
У тексті говориться: «Без цього корисного озонового шару люди були б більш схильні до захворювань, які виникають унаслідок опромінення ультрафіолетовими променями Сонця».
Назвіть одне із цих захворювань, указавши, що с воно вражає
Завдання 4.
Наприкінці тексту згадується про міжнародну конференцію в Монреалі. На цій конференції обговорювалося багато питань, що стосуються можливого виснаження озонового шару. Два із цих питань наведені нижче.
Чи можуть наукові дослідження дати відповідь на наведені в таблиці питання? Дайте відповідь «Так або ні» щодо кожного з них.
1. Чи можуть сумніви вчених про вплив фреонів на озоновий шар бути причиною пасивності влади?
2. Чому дорівнювала б концентрація фреонів в атмосфері в 2030 році, якби в атмосферу потрапляла та ж кількість фреонів, що і зараз?
Перевірте свої знання
Педагогічна скарбничка
Розумна і добра притча про те, що кожен з нас сам творець і володар своєї долі.