Загальна характеристика неметалів

План

  1. Положення неметалів у періодичній системі

  2. Будова атомів неметалів

  3. Неметали як прості речовини: фізичні властивості, знаходження в природі

  4. Явище алотропії.

1. Положення неметалів у періодичній системі

До неметалів відноситься 22 хімічних елементи. Елементи-неметали розміщені у верхньому правому кутку періодичної системи. Це пов’язане з особливостями будови їх атомів.

2. Будова атомів неметалів

Атоми неметалів мають дві відмінності, порівняно з атомами металів:

  1. більшу кількість електронів на зовнішньому енергетичному рівні

  2. менший радіус атома

У зв’язку з такими особливостями будови атома, елементи-неметали характеризуються вищою електронегативністю, порівняно з елементами-металами і в хімічних реакціях, як правило, виступають окисниками

Електронегативність — здатність атомів хімічних елементів притягувати до себе спільну електронну пару. Значення електронегативності деяких елементів наведене у наступній таблиці. Чим вищу електронегативність має елемент, тим сильніше він притягує спільну електронну пару й тим краще виражені його окисні властивості.

Таблиця електронегативності

3. Неметали як прості речовини: фізичні властивості, знаходження в природі

Елементи-неметали утворюють прості речовини неметали. Назви простих речовин не завжди співпадають з назвами хімічних елементів. Наприклад, елемент Гідроген утворює просту речовину водень, елемент Силіцій утворює речовину кремній, елемент Флуор утворює речовину Фтор.

За фізичними властивостями неметали різноманітні.

Є серед них гази: водень, кисень, озон, азот, фтор, хлор, інертні гази; рідини: бром; тверді речовини: бор, алмаз, графіт, кремній, миш’як, йод.

Деякі неметали є забарвленими: червоний фосфор, жовта сірка, жовто-зелений хлор. Сірий кристалічний йод при сублімації утворює дуже красиві фіолетові пари.

Деякі неметали, наприклад хлор і бром, мають різкий неприємний запах. Ці речовини є дуже отруйними.

Елементи-неметали поширені в природі.

Найпоширеніша речовина Всесвіту – Гідроген, на другому місці за поширеністю у Всесвіті – Гелій. Це неметали. Найпоширеніший хімічний елемент нашої планети – Оксиген, його вміст складає майже 50%. Це означає, що кожен другий атом нашої планети – атом Оксигену. Неметалом є й другий за поширеністю хімічний елемент планети Земля – Силіцій. Його вміст 28%.

4. Явище алотропії

Алотропія — явище існування хімічного елемента у вигляді кількох простих речовин різних за властивостями та будовою.

Прості речовини, утворені атомами одного хімічного елемента, називаються алотропними видозмінами або алотропними модифікаціями.

Алотропні модифікації:

  • Оксигену — кисень і озон;

  • Карбону — алмаз і графіт, а також штучно створені карбін, полікумулен, фулерени;

  • Сульфуру — кристалічна і пластична сірка;

  • Фосфору — білий, червоний і чорний фосфор.

5. Озон

Кисень (О₂ ) – газ, без кольору, запаху, смаку, малорозчинний у воді, підтримує дихання. tкип = -193°С, tпл = -219°С.

Озон (О₃ ) – газ, синього кольору, з різким запахом, середньо розчинний у воді, у значних концентраціях дуже отруйний tкип= -112°С, tпл= -192°С.

Озон – сильний окисник. Він використовується для озонування питної води, знешкодження промислових стічних вод, вибілювання тканин, як дезінфікуючий засіб у медицині, як окисник ракетного палива.

Озон отруйний для живих організмів. Мінімальний вміст озону в повітрі після грози створює відчуття свіжості, але вдихання повітря навіть із невеликою концентрацією озону викликає подразнення дихальних шляхів, кашель, блювоту, запаморочення, стомленість.

Проте озон може бути не лише шкідливим, а й корисним. Біля поверхні Землі озону мало. 3 віддаленням від поверхні Землі концентрація озону збільшується і досягає максимуму на висоті 20–25 км. Там утворюється так званий озоновий шар.

Озоновий шар відіграє значну роль у збереженні життя на нашій планеті. Він затримує найбільш згубну для живих організмів частину ультрафіолетової радіації Сонця, яка спричинює онкологічні (ракові) захворювання шкіри. Так озоновий шар забезпечує збереження життя на Землі.


Педагогічна скарбничка

Загальна Декларація Прав Людини ООН 1948 року.

№1. Ми всі народжені вільними і рівними.

Кожен з нас народився вільним. Кожен з нас має власні думки та ідеї. Ставлення до нас не має бути упередженим.