Лабораторна робота 20. Обладнання уроків з проведенням дослідів

Мета роботи: навчитися самостійно обирати, планувати та проводити хімічні експерименти.

Хід роботи

Завдання. Самостійно доберіть нескладні у підготовці та проведенні хімічні досліди, які не вимагають для свого проведення рідкісних і дорогих хімічних реактивів, підготуйте їх, продемонструйте на занятті, поясніть хімізм досліду.

Зверніть увагу. До проведення заняття дослід має бути узгоджений і ретельно перевірений разом з викладачем.

Дослід 1. Дослід Лавуазье, визначення складу повітря

Помістимо в посудину з водою свічку на легкій підставці. Підпалимо ґніт і накриємо свічку скляним циліндром попередньо розміченим на п'ять рівних частин. Поки в циліндрі є кисень — полум’я горить. Під час горіння кисень поступово витрачається, і об’єм, який він займав, заповнює вода. Спостерігаємо, як вода в циліндрі піднімається. Коли кисню в циліндрі не залишиться, свічка згасне. Вода піднялася приблизно на одну поділку, отже, у повітрі міститься біля 20% кисню.

Дослід 2. Змія, розкладання глюконату кальцію

Таблетку глюконату кальцію покладемо на таблетку сухого спирту. Підпалимо спирт. З таблетки виповзає світло-сіра "змія" з білими плямами, обсяг якої набагато перевищує обсяг вихідної речовини - вона може досягти 10-15 см довжини

Дослід 3. Хімічний вулкан

У фарфоровій ступці розтерли 30 г оранжево-червоних кристалів амоній дихромату. Порошок (NH4)2Cr2O7 висипаємо у фарфорову чашечку для спалювання речовин, надаючи йому форму гірки. На вершині "вулкана" робимо невелику лунку і вливаємо в неї 2 мл етилового спирту. Спирт підпалюємо сірником. Від тепла горіння спирту амоній дихромат починає бурхливо розкладатися. При цьому з "кратера" викидається сніп яскравих іскор і "вулканічний попіл" – зелений хром(III) оксид, обсяг якого в багато разів перевищує обсяг взятого амоній дихромату.

Дослід 4. Денатурація білків під дією спирту

До розчину білка додаємо 1 мл етилового спирту. Спостерігаємо денатурацію білка під дією спирту.

Дослід 5. Визначення глюкози у виноградному соці

Проводимо реакцію виноградного соку з свіжоутвореним осадом купрум(ІІ) гідроксиду спочатку без нагрівання - утворюється яскраво-синій розчин купрум(ІІ) глюконату, а потім при нагріванні - глюкоза окиснюється до глюконової кислоти, а купрум(ІІ) гідроксид відновлюється до яскраво оранжевого купрум(І) оксиду.

Цікаві досліди з хімії