Лабораторна робота 16. Хімічні властивості алюмінію та його сполук

Мета роботи: дослідити хімічні властивості алюмінію, довести амфотерний характер його сполук

Хід роботи

Дослід 1. Реакція алюмінію з йодом (демонстраційно)

У фарфорову чашку помістіть суміш порошку алюмінію і кристалічного йоду (2: 1) за об'ємом. При додаванні краплини води з піпетки починається бурхлива реакція з виділенням парів йоду. Опишіть ознаки реакції. Запишіть рівняння реакції взаємодії алюмінію з йодом як окисно-відновне.

  • Каталітична дія води обумовлено частковим диспропорціюванням йоду і розчиненням оксидної плівки в йодоводневій кислоті:

I2 + H2O = HI + HIO

Al2O3 + 6HI = 2AlI3 + 3H2O

Дослід 2. Реакція алюмінію з кислотою

У пробірку налийте 1 мл хлоридної кислоти і помістіть гранулу алюмінію. Нагрійте вміст пробірки у полум'ї спиртівки. Опишіть ознаки реакції. Запишіть рівняння реакції взаємодії алюмінію з хлоридною кислотою.

Дослід 3. Реакція алюмінію з лугом та водою

У пробірку налийте 1 мл розчину натрій гідроксиду і помістіть гранулу алюмінію. Опишіть ознаки реакції. Запишіть рівняння реакції взаємодії алюмінію з натрій гідроксидом.

Перелийте розчин лугу у пусту пробірку, а до гранули алюмінію, що залишилася, долийте води. Оскільки розчин лугу розчинив оксидну плівку, алюміній активно реагує з водою. Опишіть ознаки реакції. Запишіть рівняння реакцій взаємодії алюміній оксиду з натрій гідроксидом та взаємодії алюмінію з водою.

Дослід 4. Амфотерні властивості гідроксиду алюмінію

У пробірку помістіть 2 мл розчину хлориду алюмінію і додайте по краплях розчин гідроксиду натрію до випадання осаду. Отриманий осад розділіть на дві частини. До першої прилейте по краплях розчин соляної кислоти, до другої - розчин гідроксиду натрію. Опишіть ознаки реакцій. Запишіть рівняння реакцій, що відбувалися.

  • Чи можна отримати гідроксид алюмінію доливаючи розчин хлориду алюмінію до розчину гідроксиду натрію? Поясніть свої міркування.

Дослід 5. Гідроліз солей алюмінію

5.1. Оборотний гідроліз солі алюмінію

У пробірку помістіть 1 мл розчину алюміній хлориду. Додайте 1-2 краплі фіолетового розчину лакмусу. Відзначте зміну забарвлення індикатора. Вкажіть рН розчину. Поясніть спостереження. Запишіть рівняння реакції гідролізу хлориду алюмінію.

5.2. Необоротний гідроліз солі алюмінію

У пробірку помістіть 1 мл розчину алюміній хлориду і долийте 1 мл розчину натрій карбонату. Спостерігаємо випадання осаду і виділення газу. Запишіть рівняння реакції взаємодії алюміній хлориду і натрій карбонату, враховуючи, що в реакції бере участь вода, а в продуктах взаємодії присутні алюміній гідроксид і вуглекислий газ. Поясніть, чому в результаті реакції не утворюється карбонат алюмінію.

Цікаві досліди з алюмінієм