Лабораторна робота 1. Вивчення фізичних і хімічних властивостей етилового спирту

Мета роботи: дослідити фізичні і хімічні властивості етилового спирту, якісну реакцію на етиловий спирт.

Хід роботи

Дослід 1. Фізичні властивості етилового спирту

У пробірку налийте 1 мл етилового спирту. Зверніть увагу на агрегатний стан, колір, запах спирту. Спробуйте розчинити у спирті невелику кількість органічного барвника. Переконайтеся, що етиловий спирт – гарний розчинник. У другу пробірку налийте воду об'ємом 1 мл і обережно по стінках вливайте підфарбований спирт. Спирт збирається шаром над водою. Порівняйте густину води та спирту. Перемішайте суміш спирту і води. Переконайтеся, що спирт добре розчиняється у воді.

Дослід 2. Доведення наявності води в спирті

Приготуємо безводний порошок купрум(ІІ) сульфату. Для цього у пробірку насипте 1–2 г синіх кристалів мідного купоросу, прожарте їх у полум’ї спиртівки. При прожарюванні блакитний колір кристалів змінюється на білий. Відбувається реакція:

CuSO4•5H2O → CuSO4 + 5H2O

Безводний порошок купрум(ІІ) сульфату розділіть на дві частини й висипте у дві пробірки. В одну додайте 1 мл води, в іншу – 1 мл 96% етилового спирту. Вміст пробірок добре збовтайте. Спостерігайте поступове слабке посиніння солі в пробірці з етиловим спиртом і інтенсивне посиніння в пробірці з водою. Поясніть спостереження, складіть рівняння реакції.

Дослід 3. Окиснення етилового спирту купрум(ІІ) оксидом

У пробірку налийте етиловий спирт об'ємом 1-2мл. У полум'ї спиртівки розжарте мідну спіраль і опустіть у пробірку із спиртом. Повторюйте кілька разів. Мідна спіраль у полум'ї спиртівки чорніє, а в спирті відновлюється червоний колір міді; відчувається неприємний запах оцтового альдегіду.Поясніть спостереження, складіть рівняння реакції.

Дослід 4. Реакція етилового спирту з металічним натрієм (демонстраційно)

У суху пробірку налийте етиловий спирт об'ємом 1-2 мл. Додайте 1-2 краплини спиртового розчину фенолфталеїну. Переконайтеся, що розчин має нейтральну реакцію. Шматочок металічного натрію завбільшки з рисове зерно просушіть фільтрувальним папером і обережно опустіть у пробірку із спиртом. Спостерігайте взаємодію спирту з натрієм. Газ, що виділяється, зберіть в іншу пробірку, до отвору якої піднесіть запалений сірник. Переконайтеся, що в результаті реакції виділяється водень. Проведіть аналогічну реакцію з водою. Яка реакція відбувається більш інтенсивно? Порівняйте кислотні властивості етилового спирту та води. Поясніть спостереження, складіть рівняння реакції.

Дослід 5. Якісна реакція на етиловий спирт (йодоформна проба)

У пробірку налийте етиловий спирт об’ємом 1 мл, у іншу пробірку налийте 1 мл води. У кожну пробірку додайте розчин Люголю об’ємом 1 мл. У пробірки додавайте розчин натрій гідроксиду. Спостерігайте поступове зникнення забарвлення йоду. У пробірці з етиловим спиртом спостерігаємо помутніння розчину. У пробірці з водою помутніння немає. Помутніння викликають жовті кристали йодоформу, який має специфічний запах. При нагріванні помутніння зникає, при охолодженні з'являється знову. Поясніть спостереження, складіть рівняння реакції.

Дослід 6. Отримання етилацетату (віртуальний експеримент)

Перегляньте відео досліду отримання етилацетату, дайте відповіді на запитання.

  1. Які речовини вступають в реакцію?
  2. Яку роль виконує концентрована сульфатна кислота?
  3. Які ознаки даної реакції?
  4. Напишіть рівняння реакції.

Цікаві досліди зі спиртами