Поради з підготовки до ЗНО

Багато років викладаю хімію і біологію, готую учнів і студентів до ЗНО з хімії і біології і тому можу обгрунтовано стверджувати, що ЗНО з хімії: по-перше, значно складніше за ЗНО з біології, по-друге, практично повністю виходить за межі шкільної програми. У цьому є трудність, проте в цьому і перевага. ЗНО з хімії складне. Його мало хто обирає, ще менше шансів його пройти випадково, без підготовки. Тому, якщо ви заздалегідь поставите перед собою мету здати ЗНО з хімії, добре підготуєтеся до нього, а це вимагає постійної, систематичної, наполегливої праці, ваша перевага буде незаперечною і ви зможете вступити до омріяного вишу.

Ще раз наголошую: шкільна програма з хімії не відповідає програмі ЗНО, шкільний курс не може підготувати до якісної здачі ЗНО, підготовка до ЗНО з хімії — це повністю ваша самостійна робота. Дуже прикро читати нарікання вступників і їх батьків про те, що ЗНО перекреслило їх мрії, не дозволивши вступити до бажаного вишу, що 150 балів ЗНО з хімії, необхідні для участі в конкурсі на медичні факультети в 2018 році, набрати занадто складно, що шкільні медалісти повністю "провалили" ЗНО. Але чому про свої результати вони дізналися тільки після здачі ЗНО, коли щось змінити вже неможливо? Чому заздалегідь не пройшли тести на сайті ЗНО. Онлайн, не з'ясували власні можливості та перспективи, не спробували опрацювати матеріал додатково? Якщо вони дійсно мріяли, чому не приклали зусиль до досягнення своєї мрії? Сучасні учні мають неймовірні переваги – Інтернет містить безліч корисного якісного матеріалу, яким обов'язково треба користуватися як при підготовці до ЗНО, так і у випадку, якщо вам просто треба підтягнути шкільний бал з хімії. Далі наводжу поради автора курсу "Хімія. ЗНО" Оксани Кривошей.

Алгоритм підготовки до ЗНО

Хочу поділитися з вами своїм алгоритмом дій для вдалої підготовки:

1. Налаштуйтеся на серйозну працю – чим важче в підготовці, тим впевненіше ви будете почуватися на ЗНО. Тим більше, що іспит – завжди стрес, і через це втрачається якась кількість балів. Чим твердіші у вас будуть знання, тим більш впевнено ви будете почуватися на іспиті і одержите кращий результат. За кожен бал треба боротися, як в спорті! Це правило треба тримати в собі весь час підготовки і на самому іспиті!

2. Оцініть свою реальну картину знань на старті. Це дуже легко – пройдіть тест ЗНО–2018, наприклад на сайті zno.osvita.ua. Якщо бал буде низьким – жахніться своїм результатом, і чим сильніше, тим краще! Не для того, щоб опустити руки, ні в якому разі! Це має бути для вас сильним поштовхом для активної дії! Якщо ж бал буде непоганим – ви в кращій ситуації, але не варто розслаблятися. ЗНО – це не перехідний іспит між шкільними класами. Його результат впливає на ваше майбутнє. Це треба усвідомити і також подумати про початок підготовки. Крім того, тестування дасть вам можливість оцінити свої плюси і мінуси, тобто зорієнтуватись, в яких темах ви виглядаєте непогано, а які потребують серйозного опрацювання.

3. Підберіть підручники, за якими будете готуватися до ЗНО. Вони повинні відповідати наступним вимогам:

  • авторитетність, тобто ви не повинні сумніватися в якості інформації, перевіряти її;

  • доступність, зрозумілість інформації саме для вас. Тут спрацьовує правило "на вкус и цвет товарища нет". Якщо ви відчуваєте, що інформація з підручника підходить вам, – це ваше джерело інформації. Беріть і користуйтеся!

На які підручники можу звернути увагу?

  • З україномовних джерел це підручники М.М. Савчин та Ольги Березан.

  • Перевірена часом класика – "Справочник по элементарной химии" автор А.Т. Пилипенко. Видання 1977 року, але хвилинку – ХІМІЯ – наука консервативна, тож переважна більшість матеріалу цього підручника відповідає сучасності і головне – доступно викладена.

  • Також всім відомий підручник Хомченка "Химия для поступающих в вузы", скільком абітурієнтам він допоміг!

Вибір за вами! Тільки ви самі можете підібрати "свої підручники".

Єдине, що можу додати – не набирайте багато книжок, 1–2 основних підручника, які таки мають бути завжди під рукою цілком достатньо. Ще не забувайте про ваші шкільні конспекти. Якщо ваш шкільний викладач доступно і глибоко подає матеріал, ваші конспекти будуть основою вашої підготовки до ЗНО.

4. Підберіть Інтернет–матеріали, за якими будете готуватися до ЗНО. Знайдіть час, посидьте перед монітором свого ноутбука чи комп'ютера і зробить добірку якісних змістовних сайтів. Можливо спочатку у вас буде 15–20 info–джерел, які вас зацікавили. Через якийсь час (може й наступного дня, не затягуйте) пройдіться по своєму списку і скоротіть його до мінімуму. Як і у випадку підручників, ваша інтернет–бібліотека має бути зведена до мінімуму, але цей мінімум повинен бути якісним!

Іще кілька корисних порад

При підготовці до ЗНО хімію можна розділити на три частини:

  • неорганічна хімія

  • органічна хімія

  • типові (розрахункові) задачі .

З чого починати?

Орієнтуйтеся за школою. Якщо у вас в школі з вересня почалась органічна хімія, то починайте більш глибоко опановувати органіку, а якщо в школі неорганіка, то і ви починайте додатково займатися неорганічною хімією. Такий підхід сприятиме підвищенню вашого шкільного балу, додасть вам впевненості та посилить ваш рейтинг в школі, це також важливо.

Стосовно тестів. Не намагайтеся пройти всі доступні збірники тестів для ЗНО–підготовки. Раджу таку схему: пройшли теорію, скажімо, неорганіки, відкрили основні сесії ЗНО на сайті zno.osvita.ua, і проходьте тести з неорганічної хімії. Ви будете бачити свою реальну картину – які теми достатньо знаєте, а які потребують ще роботи. Так само з органічною хімією – опанували теорію, переходьте до онлайн–тестів основних сесій ЗНО.

Ще раз хочу наголосити, що ви спокійно можете обійтись без збірників тестових завдань при підготовці до ЗНО. Тести з цих посібників на іспити не потрапляють! А з 2007 року маємо таку велику базу тестів основних сесій ЗНО, що цілком достатньо для тренування. Чим більше пройдете, скажімо на zno.osvita.ua, ЗНО–тестів, тим краще. До речі, тести пробних сесій також не йдуть на основний іспит.

А тепер про розрахункові задачі. В ЗНО–сесіях маємо по 8–10 задач. При цьому добра їх половина розв'язується на основі рівнянь хімічних реакцій. Отже порада – залиште задачі на самий кінець вашої підготовки, скажімо, почніть ними займатися десь з березня, до цього часу ви маєте вже майже пройти всю органіку та неорганіку. На моєму ютуб–каналі ви знайдете плейлист Розв'язання задач основних та пробних сесій ЗНО, в ньому відео–розбір усіх ЗНО–задач.

Ще важливий момент – не забудьте, що на ЗНО не можна використовувати калькулятор. Тож раджу звикати до цього і намагатися робити розрахунки при тренуванні без калькулятора. Позитивна новина в тому, що задачі на ЗНО як правило з нормальною математикою.

І ще момент, про який би мені хотілося сказати. Можливо зараз ви думаєте, як готуватися – самостійно, з репетитором, а може записатися на курси підготовки при університеті? Відповідь залежить від вашого рівня знань, фінансових можливостей, бажання стати студентом. Все це індивідуальне. При правильному виборі підручників і інтернет–ресурсів, дотриманні системності в заняттях, ви зможете підготуватися самі і успішно скласти ЗНО.

Але, якщо ви впевнені, що без сторонньої допомоги не впораєтесь, я би порадила зупинитись на чомусь одному – або репетитор або курси. 11 клас дуже насичений, емоційно і фізично напружений, тож бережіть свій час і сили! А якщо ви зараз в 10 класі, не відкладайте, починайте підготовку до ЗНО вже зараз!

Ось такі я підготувала для вас поради.

Кажуть, правильна організація підготовки до справи – 50% успішного її виконання!

Бажаю вам правильно організувати свою підготовку, результатом якої стане ваш успіх на ЗНО! І буду рада вам в цьому допомогти.