Задачі на надлишок і недостачу
В основі цих задач, як і більшості інших задач з хімії, лежать розрахунки за хімічним рівнянням. Єдиною особливістю є те, що перед тим, як проводити остаточні розрахунки, слід з'ясувати, яка речовина прореагувала повністю. Наприклад, якщо в реакцію Fe + S = FeS вступить 1 моль Fe і 1000 моль S, прореагують 1 моль Fe і 1 моль S, в результаті реакції утвориться 1 моль FeS, а 999 моль S не прореагують. Тобто повністю реагує та речовина, яка взата в недостачі.
Ці задачі зручніше розв'язувати через кількість речовини.
Задача 1
Яка маса ферум (ІІ) сульфіду утвориться при взаємодії 8 г заліза і 8 г сірки?
Розв'язання
Ведемо обчислення за рівнянням реакції:
Fe + S = FeS
n = m/M
n(Fe) = 8/56 = 0,14 (моль)
n(S) = 8/32 = 0,25 (моль)
За рівнянням реакції залізо і сірка реагують у співвідношенні 1:1. В реакцію вступає 0.14 моль Феруму і 0.25 моль Сульфуру.
Сірка у надлишку, розв’язання ведемо по залізу.
n(FеS) = n(Fе) = 0,14 моль
m(FеS) = n × М = 0,14 × 88 = 12 (г)
Відповідь: m(FеS) = 12 г
Задача 2
Яка маса осаду утвориться при взаємодії 600 г 2,85 %-вого розчину алюміній сульфату та 1 кг 7,22 %-вого розчину барій нітрату?
Розв’язання:
Ведемо обчислення за рівнянням реакції:
Аl2 (SО4)3 + 3Ba(NO3)2 = 2Аl(NО3)3 + 3ВаSО4↓
Знаходимо маси і кількість речовини вихідних речовин:
m(Аl2 (SО4)3) = 600 × 0.0285 = 17,1 (г)
Мr(Аl2 (SО4)3) = 27 × 2 + (32 + 16 × 4) × 3 = 342
n(Аl2 (SО4)3) = 17,1 / 342 = 0,05 моль
m(Ba(NO3)2) = 1000 × 0.0722 = 72,2 (г)
Мr(Ba(NO3)2) = 137 + (14 + 16 × 3) × 2 = 261
n(Ba(NO3)2) = 72,2 / 261 = 0,28 моль
Повертаэмося до рівняння реакції.
Згідно з рівнянням реакції на 1 моль Аl2 (SО4)3 має припадати 3 моль Ba(NO3)2.
Нам відомо, що n(Аl2 (SО4)3) = 0,05 моль. Тоді n(Ba(NO3)2) у дану реакцію вступить втричі більше 0,05 × 3 = 0,15 моль. Згідно з розрахунками n(Ba(NO3)2) = 0,28 моль
Ba(NO3)2 у надлишку, розв’язання ведемо по Аl2(SО4)3
n(ВаSО4) = 3 × n(Аl2 (SО4)3) = 3 × 0,05 = 0,15 (моль)
Мr(ВаSО4) = 137 + 32 + 16 × 4 = 233
m(ВаSО4) = n × М = 0,15 × 233 =34,95 (г)
Відповідь: m(ВаSО4) = 34,95 г
Задача 3
Через розчин КОН масою 240 г з масовою часткою КОН - 14% пропустили 0,35 моль вуглекислого газу. Визначте кількість речовини утворених солей.
Розв’язання:
Реакція між КОН і СО2 іде в два етапи:
(1) КОН + СО2 = КНСО3 (калій гідрокарбонат)
(2) КНСО3 + КОН = Н2О + К2СО3 (калій карбонат)
Спочатку утворюється калій гідрокарбонат, який реагує з надлишком КОН з утворенням калій карбонату.
Визначимо кількість речовини КОН:
m(КОН) = 240 × 0,14 = 33,6 (г)
Мr(КОН) = 39 + 16 + 1 = 56
n(КОН) = 33,6 / 56 = 0,6 моль
Згідно з рівнянням (1) в реакцію вступає 0,35 моль КОН і 0,35 моль СО2, в результаті утворюється 0,35 моль КНСО3 і залишається 0,6 - 0,35 = 0,25 моль КОН.
КОН, що залишився, кількістю речовини 0,25 моль вступає в реакцію згідно з рівнянням (2). 0,25 моль КОН прореагує з 0,25 моль КНСО3, при цьому утвориться 0,25 моль К2СО3 і залишиться 0,35 - 0,25 = 0,1 моль КНСО3.
Відповідь: n(КНСО3) = 0,1моль, n(К2СО3) = 0,25 моль.
Перевірте свої знання
Педагогічна скарбничка
Фінляндія багато років поспіль входить в топ-країн в світовому освітньому рейтингу PISA