93 Nyolcvan nap alatt a Föld körül, 2004

Meghívó – személyesen átnyújtva

Létezik Bukarestben egy Anonimul (Anonymus, Névtelen) nevezetű alapítvány, amely mostanig nem túl sokat hallatott magáról, újabban viszont azt tervezi, hogy az idén, szeptember 7-12-e között a Duna Deltában, pontosabban Szentgyörgyön (Sfantu Gheorghe) megrendezi az első Független Nemzetközi Anonimul Filmfesztivált. A rendezvény sikere érdekében az év elején expedíciót menesztett világkörüli utazásra, hogy mindenféle közlekedési eszközt váltogatva, Jules Verne híres tudományos-fantasztikus regényei hőseinek mintájára 80 nap alatt becserkésszék az egész fölgolyót, s a fesztivál esedékes meghívottjainak személyesen nyújtsák át a meghívót. A világvándorok április elején tértek vissza Romániába, egy látványos útirajzfilm-sorozatra való videó- és fényképfelvétellel, s a kalandozásaik története péntekenként látható a TVR műsorában.

Az útifilm képigazgatóját, Gyarmath Ovidiut kérdeztük a szokatlan expedíció személyes élményeiről, aki a Kalandó rendelkezésére bocsátotta néhány útifelvételét is.

- Kik vettek részt az utazáson és milyen állomásokat tartasz fontosnak megemlíteni?

- Ebből egy jó nagy felsorolás lesz, nevekből. A csapat tagjai: Sorin Marin, az Anonimul elnöke és az útifilm producere, Dan Chisu rendező, Catalin Mihaiescu, a filmfesztivál producere és jómagam, nagyjából középgenerációs emberek, én voltam köztük a legfiatalabb. Az útvonal pedig, a helységek és országok sorrendjében: Moszkva (Oroszország)-New Delhi, Agra (India)-Kathmandu (Nepal)-Singapore-Sydney (Ausztrália)-Aukland (Új-Zéland)-Tokió (Japán)-Anchorage (Alaszka)-Vancouver (Kanada)-Dallas, Salt Lake City (Amerikai Egyesült Államok)-Guadalajara (Mexikó)-Havana (Kuba)-Rio de Janeiro (Brazilia)-Buenos Aires (Argentina)-Ushuaia (Terra del Fuego)-Johannesburg (Dél-Afrika)-Dar Es Salaam, Zanzibar, Arusha, Ngoro Ngoro (Tanzánia)-Nairobi (Kenya)-Kairó, Asszuán, Luxor, Alexandria (Egyiptom)-Athén, Szaloniki, Metheore (Görögország)-Isztambul (Törökország)-Szent György, Duna Delta (Románia).

- Milyen közlekedési eszközöket vettetek igénybe utazásotok során?

- Indiában elefántokon lovagoltunk, riksát használtunk, Nepálban gépkocsit használtunk, Singaporeban vitorlás bárkába is szálltunk, Ausztráliában hőlégballonnal emelkedtünk levegőbe, Alaszkában kutyaszánon száguldoztunk, Kanadában motoroscsónakot bocsátottak rendelkezésünkre, Kubában lószekér várt ránk, Egyiptomban kipróbáltuk a teveháton ringatózást, a Deltában szinte kötelezően kényszerültünk ismét motorcsónakba. Expedíciónk felsorolt állomásai között több mint 150 órai repülőutat tudhatunk magunk mögött. A szükséges jegyeket még idehaza, pontos útiterv alapján beszereztük.

- Milyen elképzelés hívta életre a világkörüli utazást?

- Tulajdonképpen eredeti módon szerettük volna népszerűsíteni az Anonimul Alapítvány szervezte nemzetközi filmfesztivált. E célból fotóalbumot állítottunk össze a Duna Deltáról, s ezt adtuk át, meghívónkkal együtt mindazoknak, akikre a rendezvény sikere érdekében föltétlenül számítunk. Meg kell jegyeznem, hogy valamennyi felkeresett fesztiváligazgató, amellett hogy kellemes meglepetésként könyvelték el érkezésünket, elégedettek voltak a szokatlan gesztust.

- Mit jelentett számodra mind emberileg, mind szakmailag a 80 napos világturné?

- Emberként hatására sikerült legyűrnöm azt a hiányérzetet, mely abból adódott, hogy napi egy órát tartó tévéadáson, illetve abban a tudatban nevelkedtem, hogy a világjárást nem az én számomra találták ki. Másfelől bátorságot adott bármilyen és bárhová szóló utazás keresztülviteléhez, szétoszlatta bennem az ismeretlentől való óvakodásomat és újfent bebizonyította a szememben, hogy a föld gömbölyű!

Szakmailag viszont alkalmat adott ráébrednem arra, hogy képes vagyok bármilyen nehéz körülmények között is dokumentumfilmet forgatni, mit sem törődve a stresszel és a fáradtsággal. Az utazás volt az, amely beigazolta számomra, hogy szeretem a mindennapi munkámat!

- Mondd el néhány útitörténetedet vagy benyomásodat, melyeket szívesen megosztanál a Kalandozó olvasóival.

- Az indiai szegénység láttán azt hiszem, át kell értékelnem ezt a fogalmat, mert hihetetlen kontrasztokban jut kifejezésre: egyfelől a mérhetetlen nyomor, mellette a drágaköves berakásokkal díszített márványpaloták és egy iszonyú munkaéhség az, amit nem lehet észre nem venni...

Kathmanduban jártunkban-keltünkben, idegenvezetőnk minduntalan arra akart rávenni, hogy változtassunk útirányt, mire csakazért is az eredeti útvonalat követtük. Nemsokára egy hindu templomhoz értünk, amely előtt keresztre kötözve halottakat hamvasztottak. Néhány percig dermedt némaságba merültünk, amíg a szertartás tartott. Maga a tény, hogy a templom mellett kanyargó folyó színén 5-6 égő holttest úszott, s a lángok négy méter magasba csaptak, továbbá a nehéz füst, amely súlyosan telepedett a környékre, akárcsak a víztükörre visszahulló hamvak olyan nyomasztólag hatottak ránk, hogy egyhamar nem igazán jutottunk szóhoz.

Ausztráliában, miközben az ottani nyár örömeit kihasználva napoztunk a tengerparton és a szörföző hullámlovasokat bámulva sikerült istenesen leégnünk. Egy pokoli éjszaka után másnap hőlégballont béreltünk, hogy fentről is megszemléljük a látnivalókat. Felszállás előtt a ballon irányítója ránkszólt: kapaszkodjunk meg jól, és ő maga meghúzott egy fogantyút. Abban a pillanatban, egy méterrel a fejünk fölött több méter magas gázláng lobbant be, amely a léggömb felemelkedéséhez volt szükséges, de mi a kosár fenekére lapultunk és minden egyes kilövelléstől felnyögtünk, annyira szenvedtünk a pecsenyére sült hátunk miatt.

Rio de Janeiroba épp a hírhedt karnevál idején érkeztünk, természetesen kitörő örömmel, hogy szemtanúi lehetünk a világ legnagyobb farsangi rendezvényének. A csalódás viszont óriási volt, mert látnunk kellett, hogy – paposan fejezzem ki magam- minden múlandó, és ez így igaz. Az emberek kevéske öltözéke is mind csak látszat, papír, sztaniol, aranyfüst, mindenféle hamis kellékanyag, melyekkel könnyű megtéveszteni a filmesek kameráját. A városra telepedő testszag-orgia egyetlen hatalmas nyilvános illemhellyé változtatja Riót, a mindenféle kenceficékkel bedörzsölt testek olajosan a néző átverését szolgálják, a pompázatos, de az ünnep után azonnal tűzre dobott allegórikus szekereket a palást alatt a szegénynegyedek nyomorgói taszítják előre... Brazilia valóságos nagyipart épített erre a népszokásra, s megfordult a fejemben, vajon mire jutna ez a jobb sorsra érdemes ország, ha az esztelenül ebbe ölt alapokat a tényleges fejlődés javára fordítaná.

Alaszkában arr

a számítottunk, hogy a versenyszánok elé fogott kutyák majd a nevezetes sarki fajták lesznek, mint a husky. A valóságban viszont a szánhúzó kutyák a mi korcs kóborainkra emlékeztettek, némi agár-beütéssel elegyesen. Érdeklődésemre megtudtam, hogy a sarki kutyák vastag bundája akadályozza őket a gyors ügetésben, ezért csak az eszkimók használják őket előszeretettel, akik nem nagy sebességgel és esténként a hómezőn vert táborban megtelepedve folytatják útjukat.

- E nagyívű utazás nem ébresztette fel túlságosan világjáró étvágyadat? Kináz-e életedben hasonló vállalkozás és mikor?

- Ha csak tőlem függne, már holnap útnak indulnék. Szeretném viszontlátni Indiát, Nepált, Mexikót, Braziliát, Kubát, a Tűzföldet, mellettük viszont nagyon vágyakozom meglátni Mongóliát, Perut, Kínát és Tibetet. Bárhogy is történik, egy biztos: mindig lesz nálam felvevőgép vagy fényképezőgép.

Kérdezett: CSEKE GÁBOR

Hamvasztás nyílt téren Indiában

A Himalája a repülőgép ablakából

Expedíciónk maszáj bennszülött harcosok között

Kathmandu

Vitorlásunkon, Singapore mellett

Zebrák a Ngoro Ngoro Nemzeti Parkban

Ausztráliában koalával is találkoztunk

Gyakori látvány a fakir Indiában: kígyóját méregtelenítette s időnként fejbeveri a hüllőt, hogy harciasabbnak mutatkozzon

Napkelte Tanzániában. Dar es Salaamban 4-5 reggelen át minden hajnalban fölkeltem, hogy elcsíphessem a hajnalt, de csak ennyire sikerült

E zanzibári utca helyén gyűjtötték össze valamikor az Amerikába és Európába szállítandó rabszolgákat. E helybeli kisfiú láthatóan megilletődött a masinám láttán

Expedíciónk a Tadzs Mahal előtt. (Jobboldalt : Ovidiu Gyarmath)

Nepáli férfi

Kovácsmester Nepálban

K a l a n d o z ó