32 Imreh S. István: Tiltott kastély Tündérvölgyben

A Kovászna melletti Tündérvölgyben, ahol a határokon túl is ismert nevezetes szívszanatórium található, áll egy hajdanvolt tiltott kastély – egyike annak a több tucatnyinak, melyek a romániai Ceausescu-féle diktatúra vezéralakjának a rendelkezésére álltak. Többnyire vadászkiruccanásai alkalmával kereste föl egyik-másikat, s bár valamennyit olyan állapotban tartották és gondozták, hogy elvileg bármelyik pillanatban betoppanhat a Nagyfőnök, igazából a legtöbbet nem tudta belakni – volt olyan, amelyikbe soha el sem jutott.

A tündérvölgyi vadászkastély egyike azoknak a diktátori üdülőknek, amelyek látták is a rettegett pártfőtitkárként. A kastély környékére egyáltalán tilos volt behatolni, ezért az emberek egymás között Sárkányok Völgyének nevezték a festőien szép völgykatlant.

A kastély amolyan Déva váraként épült, a Ceausescu közvetlen utasításai nyomán: ezért többször újratervezték, s ilyenkor a már félig felhúzott épületet minden egyes alkalommal az alapokig lerombolták. Gyakorlatilag senki se tudná megmondani, mennyibe került e fényűző pompával, ám sok-sok giccsel berendezett üdülő: 105 (százöt!) szobájának, társalgójának, irodájának, tanácskozó termének, hálószobájának mennyezetén több száz kristálycsillár sok ezer égője ontja a fényt. Vagy ott a ritka, nemes fából készült berakásos parkett, a falborítások, a szobák jókora méreteire készült perzsaszőnyegek, a háromszor négyes, vadászjeleneteket megörökítő goblenek.

A történelmi hűséghez tartozik: a diktátor házaspár két esetben méltatta figyelemre a tündérvölgyi kastélyt, ahová még a légynek sem volt szabad berepülnie, de ahol a szobákban az állandó hőmérséklet télen-nyáron, éjjel és nappal 20 C fok felett volt.

A sepsiszentgyörgyi fotósnak megadatott az a ritka alkalom, hogy a rendszerváltás után, fényképezőgéppel bebarangolhassa a tiltott kastély mind a 105 szobáját és hatalmas kertjét.

Mikor kiderült, hogy a tündérvölgyi palota építőtelepi munkavezetője pártonkívüli, a megyei pártbizottság tagjai közt kitört a pánik.

A tündérvölgyi egy az országban épült sok-sok vadászkastély közül

Márványkandallók minden szobában, tűzifával megrakva – éppen csak alá kellett gyújtani

Nemes fából készített mennyezetburkolat, s egy munkás két évi keresetét érő csillár mindenfelé

Festett ablakok

Méretre készült perzsaszőnyegek

A faliszőnyegek a gazdák ízléséről árulkodnak

Valódi kínai porcelántárgyaktól roskadozó tárlók

Csodacsillár

Csodacsillár

Csodacsillár

A Condukátor íróasztalának bőrből készült írókellékei

A papírkosár is nemes bőrből készült egyedi darab

A Nagyfőnök kedves olvasmányai: tanulmányok a dák történelemből

Kiállítás a doktor akadémikus feleség külföldön kiadott, dollármilliókkal pénzelt tudományos munkáiból

Parkettminta

Porcelánfogantyús tűzszerszámok a kandallónál

Muzeális értékű fémkazetta

Ritkaságszámba menő, drága orvosi felszerelések vigyázták a házaspár egészségét

Az ultramodern konyha egy részlete: a hússütő rostély

A palota kulcstartója

A kerti padokat műbőrhuzattal védték az időjárás viszontagságaitól

Ahol korábban ezrével kirándultak, gombásztak az arra járók, tiltó tábla figyelmezteti a halandó embert, hogy egy tapodtat se tovább.

K a l a n d o z ó