74 B. Rosta Éva: Bepanaszolták a főkonzulnál

Hatvanöt éve halt meg Howard Carter

Hatvanöt éve, 1939. március 2-án halt meg Howard Carter brit régész, az egyiptológia egyik leggazdagabb és leghíresebb leletének, az i.e. 1300-as években élt Tutanhamon egyiptomi fáraó sírjának felfedezője.

1873. május 9-én született Kensingtonban, egy festő nyolc gyermeke közül a legkisebbként. Gyerekkorát a család vidéki házában töltötte, iskoláztatása nem volt éppen szabályszerű: apja tanítgatta, így természetesen főként a rajzolás és festés alapjait sajátította el. Amikor apja Lord Amherst, a korabeli Anglia egyik legnagyobb egyiptomi régiség-gyűjteménye tulajdonosának otthonában dolgozott, a házigazda megismertette a fiút értékes műkincseivel. A történelem iránt érdeklődő Howard figyelme Egyiptom felé fordult.

Nem sokkal később a British Museum egyik egyiptológusa Lord Amherstnél keresett valakit, aki lemásolná a sírköveken levő rajzokat, a Lady pedig az ügyes kezű Howard Cartert ajánlotta. Az ambiciózus fiatalember 1891 októberében már útban is volt Alexandria felé, s az Egyiptomi Kutatási Alap megbízásából régészként és rajzolóként dolgozott kora legismertebb egyiptológusai mellett, 1892-ben Amarnában, majd Théba környékén. 1899-ben kinevezték a felső-egyiptomi műemlékek főfelügyelőjévé, 1903-1905-ben Alsó-Egyiptom régészeti felügyelője volt.

Pályája 1905-ben megbicsaklott, mert a szakkarai ásatások őreinek megengedte, hogy megvédjék magukat néhány részeg francia turistával szemben, akik bepanaszolták a főkonzulnál. Miután Carter nem volt hajlandó bocsánatot kérni, felmentették állásából, ezután akvarellfestőként és régiségkereskedőként tevékenykedett. 1907 táján került kapcsolatba a dúsgazdag régiséggyűjtő Lord Carnarvonnal, aki ot kérte fel ásatásainak vezetésére. Carter feltárta a Théba melletti nekropoliszt (Királyok Völgye), Mentuhotep, Neb-hepet-re, I. Amenhotep, Hatsepszut és IV. Thotmesz sírját, Hatsepszut völgytemplomát, a 18. dinasztia királynéinak sírját és számos magánsírt. Akkoriban úgy tudták, hogy a 18. dinasztia valamennyi fáraóját - az „eretnek" Ehnaton kivételével - a Királyok Völgyében temették el, és sírjaikat - a hiányzó Tutanhamonét kivéve - már felfedezték és kirabolták.

Carter nyolc hosszú éven át kereste a hiányzó sírt, hiába. 1922-ben aztán elhatározta, hogy átvizsgálja VI. Ramszesz sírjának környékét is, ahol addig az Egyiptomi Műemlék Felügyelőség kérésére nem kutattak. Pár hét múlva megtalálta az első nyomot, egy tizenhat fokból álló lépcsőt, amely a Ramszesz sírjának közelében levő ókori munkáskunyhók maradványai alatt egy bevakolt ajtóhoz vezetett. Mögötte, a falon láthatóak voltak az ősi nekropolisz őrének pecsétjei, az utolsó válaszfalon pedig Nebherepure (Tutanhamon koronázási neve) volt olvasható.

Carter 1922. november 26-án kezdte meg a titkát 3300 éven át őrző sír feltárását. A sírkamrában megtalálták a fáraó bőkezűen balzsamozott, s így súlyos károsodást szenvedett múmiáját és színarany, üveg- és féldrágakő-berakásokkal díszített halotti maszkját, amely megőrizte Tutanhamon arcvonásait. A több mint 2000 tárgy között aranyozott ládák, arannyal bevont és színes üveggel, illetve féldrágakövekkel díszített trónus, különböző állatfigurák, ékszerek, életnagyságú szobrok voltak. Tutanhamon sírja a máig a leggazdagabb lelet, mely az ősi Egyiptomból származik. A napvilágra hozott kincsek nagy része a Kairói Múzeumba került, az ásatásról Carter és társai három kötetes munkát adtak ki.

A nagyközönséget azonban még a káprázatos kincseknél is jobban izgatta-izgatja a „fáraó átka". A bulvárlapok szenzációként tálalták, hogy a feltárást követő évben - a diagnózis szerint vérmérgezésben - meghalt Lord Carnarvon, Carter megbízója, majd gyors egymásutánban 27 haláleset történt az ásatásban részt vevők és a velük érintkezésbe kerültek között. Egyes vad feltételezések szerint az egyiptomiak méregbe csavart gyolcsba burkolták a múmiákat, mások szerint a belélegzett mikroorganizmusok okozták a haláleseteket. Újabb feltételezések szerint az évezredek során a sírkamrában felgyülemlett magas radioaktivitás játszhatott szerepet, de hogy ennek a sugárzásnak mi a forrása, az megint csak rejtély. Szkeptikusok viszont úgy vélik, nem is a múmia, hanem a felfedezés közlésétől eltiltott újságírók bosszújáról van szó. Az átok egyébként is válogatós volt, mert az expedíció 26 tagja közül 20 még tíz év után is élt, a "főbűnös" Carternek az átok 16 évet engedélyezett erőben-egészségben, a múmiát boncoló orvos pedig 86 évesen hunyt el. A legenda azonban tovább él.

Heroikus és világhírű munkássága ellenére Carter nem részesült hivatalos elismerésben, egy belga kitüntetést és az amerikai Yale Egyetem tiszteletbeli doktori címét kivéve. 1939. március 2-án hunyt el Londonban, szívelégtelenség és nyirokcsomó daganat következtében.

Az egyiptomiak hite szerint a fáraó lelke addig él, amíg említik nevét a földön. Mivel a sírkamra feltárása kétségtelenül örök hírnévre segítette a fiatalon elhunyt fáraót, a kutatók, így Howard Carter neve mellett az övé is örökre fennmarad, így persze nincs miért bosszút állnia. (MTI/Sajtóadatbank)

Carter a kátrányrétegtől tisztítja meg segítőjével az ún. belső szarkofágot

Kairói látkép, háttérben a piramisokkal * Fotó: Jósa Piroska

A gázai piramisok, a Szfinxszel * Fotó: Józsa Piroska

K a l a n d o z ó