Урок 1. Поштова служба Інтернету. Створення електронної скриньки
Мета уроку:
ознайомити учнів з основними поняттями, принципами функціонування електронної пошти й роботою з електронною скринькою та листуванням
: розвивати в учнів практичні навички роботи з електронною поштою й електронним листуванням, творчі здібності
Українські сервіси електронної пошти
Як створити електронну пошту Gmail
В цьому відео розглядаються найпопулярніші проблеми які можуть трапитися під час створення власної електронної скриньки в Gmail
Вчити матеріал підручника § 1, ст. 4-9
Знати відповіді на питання:
1. Яке призначення має електронна пошта?
2. Які переваги й недоліки має електронна пошта в порівнянні зі звичайною поштою?
3. Скільки електронних поштових скриньок може мати користувач?
4. Як записується адреса електронної пошти? Наведіть приклади.
5. У чому полягає сутність реєстрації користувача на поштовому сервері?
Урок 2. Електронна пошта. Мережевий етикет
Правила "мережевого етикету" базуються на 10 принципах:
Пам'ятайте, що ви говорите з людиною.
Відстоюйте свою точку зору, але не ображайте оточуючих. Не роби іншим те, чого не хочеш отримати від них сам. Коли Ви ведете розмову – електронною поштою або на конференції – можна дуже легко помилитися у тлумаченні слів Вашого співрозмовника. Однак не забувайте про головний принцип мережевого етикету: усюди в Мережі знаходяться реальні люди.
Дотримуйтесь тих самих стандартів поведінки, що у реальному житті.
Люди іноді забувають про те, що "за екраном" знаходиться жива людина, і думають, що в Мережі правила поведінки не такі суворі, як у звичайному житті. Стандарти поведінки можуть відрізнятися в різних точках віртуального простору, однак вони не більш м'які, ніж у реальному житті.
Пам'ятайте, де Ви знаходитесь у кіберпросторі.
Те, що без вагань приймається в одному місці, можуть порахувати за брутальність в іншому. Опинившись у новій області віртуального простору, спочатку огляньтеся. Витратьте час на вивчення обстановки – послухайте, як і про що говорять люди. Після цього вступайте до розмови.
Поважайте час та можливості інших.
Коли Ви надсилаєте електронну пошту або надсилаєте повідомлення на конференцію, Ви фактично претендуєте на чийсь час.
Поняття "можливості" включає пропускну здатність каналу, по якому відбувається зв'язок і фізичну ємність носіїв інформації на віддаленому комп'ютері.
Перш, ніж Ви відправите свій лист, подумайте, чи дійсно одержувачі потребують його. Якщо Ви відповісте собі "ні", краще не витрачати їхній (і свій) час.
Зберігайте особу.
У Мережі Вас оцінюватимуть за тим, як Ви пишете. Отже, правила граматики відіграють значної ролі. Віддавайте собі звіт у тому, що кажете. Осмислюйте зміст Вашого листа. Недостовірна інформація здатна викликати цілий шквал емоцій у Мережі.
Переконайтеся, що Ваші послання зрозумілі та логічно витримані. Можна скласти параграф тексту, який буде бездоганним з погляду граматики, але безглуздим.
Не ображайте користувачів, будьте терплячі та ввічливі. Не використовуйте ненормативну лексику, не йдіть конфлікт заради самого конфлікту.
Допомагайте іншим там, де Ви можете це робити.
Інтернет сам по собі виріс із прагнення вчених до обміну досвідом. Поступово до цього захоплюючого процесу втягнулися інші.
Якщо Ви виявили або самі написали документ, який може бути цікавим іншим, відправте його на конференцію. Обмін досвідом – цікаве заняття. Це давня та славна традиція Мережі.
Не вплутуйте в конфлікти і не допускайте їх.
Чи забороняє мережевий етикет флейми? Не зовсім.
Флейми [Флейми (flames) – це емоційні зауваження, часто це повідомлення, де такт – не найголовніше, а мета – викликати реакцію користувачів. Флейм – це «суперечка заради суперечки»] – теж стара традиція Мережі. Флейми можуть приносити задоволення, як авторам, так і читачам.
Але мережевий етикет проти флеймів, що переростають у війни – серії злісних послань, якими обмінюються, як правило, два чи три учасники дискусії. Такі війни можуть буквально захопити конференцію та зруйнувати дружню обстановку.
Поважайте право на приватне листування.
Чи не зловживайте своїми можливостями.
Деякі люди у віртуальному просторі почуваються професіоналами. Маючи ширші знання або маючи в руках ширші повноваження, ці люди автоматично отримують перевагу. Однак це зовсім не означає, що вони можуть користуватися ним.
Навчайтеся прощати іншим їхні помилки.
Коли хтось припускається помилки - чи це помилка в слові, необережний флейм, дурне питання або невиправдано довга відповідь - будьте до цього поблажливі. Якщо ви маєте хороші манери, це ще не означає, що ви маєте ліцензію на викладання цих манер усім іншим.
Якщо Ви вирішили звернути увагу користувача на його помилку, зробіть це коректно і краще в приватному листі.
Що має бути в листі до вчителя?
1) Заповнений рядок з темою
2) Розпочніть з привітання
3) Чітко опишіть запитання чи проблему
4) Доречна кінцівка та прощання
5) Підпис (вкажіть своє ім'я)
Правила етикету онлайн-спілкування
Нові часи потребують нових правил етикету! А точніше – нові правила онлайн-спілкування. Жорсткий карантин уже змінив наше сьогодення. Робочі зустрічі, наради, навіть вечірки з друзями та спілкування з близькими – тепер все відбувається у відеоформаті. Що потрібно знати, щоб не зганьбитися в онлайн просторі - дізнаємося прямо зараз!
ПРАКТИЧНА РОБОТА
Зразок відео для практичної роботи
В середовищі Canva.com створити свій проєкт "Безпека в Інтернеті. Етикет мережевого листування".
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Підручник ст. 10-21
2. Виконати практичну роботу.
Урок 4. Безпека в Інтернет
Після цього заняття потрібно вміти:
Пояснювати небезпеки, пов’язані з використанням електронної пошти.
Дотримуватись принципів електронного етикету та безпечного користування електронною поштою.
Домашнє завдання
Створити презентацію на тему:
"10 найвідоміших комп'ютерних вірусів в історії"
Вчити матеріал підручника § 3, ст. 21-28
Знати відповіді на питання:
Що таке етикет електронного листування?
Як бути ввічливими при користуванні електронною поштою? Чи завжди потрібно починати лист зі звернення й завершувати подякою?
Для чого в електронних листах використовують смайлики?
Які небажані листи можна отримати електронною поштою?
Що таке цифровий слід? Що потрібно знати при розміщенні будь-якого контенту в інтернеті?
Яких правил слід дотримуватися, щоб робота з електронною поштою була безпечною?
Як запобігти потраплянню спаму до комп’ютера?
Що таке фішинг? Які загрози розуміють під цим терміном?
Як розпізнати й уникнути загроз від фішингу?
Урок 6. Використання ресурсів Інтернет для спільної роботи
Як створити Google презентацію
Google Диск — це хмарне сховище даних, де користувач може зберігатисвої файли та надавати доступ до них іншим користувачам в Інтернеті.
На цьому ресурсі можна зберігати текстові документи, фотографії, музику,відео та інші файли — файли тридцяти різних типів.
До документів на Google Диск можна надавати спільний доступ потрібним користувачам за їх електронними адресами або за посиланням.
Можна встановлювати різні рівні доступу — на редагування, коментування чи перегляд. Робота користувачів зі спільним Google-документом відбувається в реальному часі, тобто якщо один з користувачів тзмінює вміст документа, то всі зміни одразу ж відображаються і у вікні інших користувачів.
Як створити Google документ
Урок 7. Навчання в Інтернет
Інтернет можна використовувати для навчання: здійснювати пошук навчальних матеріалів, зображень, фотографій, відео, навчальних програм тощо. Крім того, в інтернеті є безліч сайтів, які створено спеціально для навчання. Серед них — електронні словники, перекладачі, енциклопедії.
Для тих, хто цікавиться українською мовою є можливість виконати вправи з української мови, написати та перевірити диктант, перевірити текст на наявність орфографічних чи граматичних помилок.
«Мова – ДНК нації» – це:
- освітній проєкт для тих, хто хоче вдосконалити свої знання української мови;
- спроба трьох небайдужих людей поділитися закоханістю в рідну мову;
- мрія про те, що колись в Україні буде модно знати декілька мов, а говорити українською.
При перекладі окремих слів програму можна використовувати як онлайновий словник: Google Translate виводить опис усіх значень слова, яке користувач хоче перекласти. Крім того, є опція «показати транслітерацію», що особливо важливо в ситуаціях, коли є потреба в перекладі важких для вимови слів або необхідно правильно написати адресу на конверті при відправці листа за кордон.
Це проєкт з найрізноманітнішими інтерактиними навчальними інструментами, який допоможе вчителям та учням у дистанційному навчанні. Тут є українські електронні підручники, 3D-презентації, відео та ілюстрації, інструменти й ігри, що актуальні для всіх предметів шкільної програми.
Урок 8.
Інтернет речей
У нашому світі сьогодні є більше розумних пристроїв, ніж є людей. Зростаюча кількість людей підключен до Інтернету, так чи інакше, 24 години на добу. Зростаюча кількість людей має і використовує три, чотири або більше розумних пристроїв. Вони можуть включати в себе смартфони, пристрої моніторингу фізичних вправ та здоров'я, електронних книг і планшетів. Як показано на малюнку/
Як можна підключити стільки пристроїв?
Все, що вам потрібно знати про Інтернет речей (Internet of Things, IoT), щоб розуміти процеси, які зараз відбуваються у світі. Які існують приклади Інтернету Речей? Основні переваги та недоліки новітніх технологій.
Що таке Інтернет Речей?
Інтернет речей – Internet of Things (IoT) – це мільярди фізичних пристроїв у нашому житті в усьому світі, які тепер підключені до Інтернету, збирають та обмінюються даними. Завдяки дешевим процесорам і бездротовим мережам, можна будь-що, починаючи від таблетки і закінчуючи безпілотним автомобілем, включити в інтернет речей (IoT). Цей процес додає рівень цифрового інтелекту до пристроїв, які були б інакше безглузді. Пристрої можуть передавати дані у реальному часі без участі людини, ефективно зливаючи цифровий та фізичний світи разом.
Найкраща ілюстрація — система «розумного будинку», здатна самостійно підтримувати комфортну температуру, вологість та інші характеристики середовища. Спеціальні датчики дозволяють виміряти поточні показники, а далі система вмикає кондиціонер, термостат, зволожувач повітря або інші прилади — з потрібними налаштуваннями.
Для споживачів розумний будинок – той будинок, де вони вступають у контакт із інтернет-речами. Це одна з областей, де великі технологічні компанії (зокрема Amazon, Google та Apple) конкурують між собою.
Найбільш популярними з пристроїв розумного будинку є розумні динаміки (або смарт-дисплей), але також смарт-штекери, лампочки, фотоапарати, термостати та розумні холодильники.
Чи багато чули про Інтернет речей, але все ще не до кінця розумієте, про що мова? В выдео розпопыдають про технологію, її механіку та переваги, які можна застосовувати у фінансовій сфері, логістиці, енергетиці, охороні, сільському господарстві.
Технології, що використовуються
Прилади, котрі можна віднести до інтернету речей, зазвичай мають чотири характерні технології: ідентифікатор, датчики, інструменти для зв'язку з іншими приладами та вбудований комп'ютер.
В якості ідентифікатора використовуються RFID-мітки, QR-коди (ті чорно-білі квадратики, що їх може зчитувати майже кожен сучасний телефон) або інші технології. Мітка дозволяє приладу мати своє «ім'я».
Датчики і сенсори потрібні, щоб отримувати інформацію з середовища. Приміром, так фітнес-трекер зчитує інформацію про пульс людини. Також прилади можуть отримувати інформацію від інших приладів та з мережі — за допомогою Bluetooth або WiFi.
І, нарешті, для обробки всіх отриманих даних і виконання програм використовується вбудований комп'ютер. Він може бути доволі складним — як той, що керує автопілотом в сучасному автомобілі — або ж зовсім примітивним.
Інтернет речей та розумні міста
Поширюючи величезну кількість датчиків над містом або у місті, планувальники можуть отримати найкраще уявлення про те, що відбувається у реальному часі. В результаті проекти розумних міст є ключовою особливістю Інтернету речей. Міста вже генерують великі обсяги даних (від камер безпеки та датчиків навколишнього середовища) та вже містять великі інфраструктурні мережі (як ті, що контролюють світлофор).
Домашнє завдання
Вчити матеріал підручника § 6, ст. 50-60
Створити презентацію на тему: "Розумний будинок моєї мрії"
Пройти тест з теми уроку https://forms.gle/oUHDQ92LK8NuRyNm9
КОНТРОЛЬНА РОБОТА №1 з теми "Служби Інтернету"
УРОК 9. Використання інтернет ресурсів для спільної роботи
Домашнє завдання
Вчити матеріал підручника ст. 44-57
1. На Вашому Google диску створити Google документ.
2. Знайдіть в Інтернеті інформацію на тему “Чому пошукова система Google носить таку назву?”.
3. Надати доступ з правом коментування на електронну адресу вчителя voronenko@54.edu.ks.ua