Середовище опису алгоритмів

email:  voronenko@54.edu.ks.ua 

Алгоритм — послідовність команд, виконання яких забезпечує розв’язання поставленої задачі. 

Виконавець — об’єкт, який виконує команди. 

Сукупність команд, які може виконати певний виконавець, називають системою команд виконавця

Переглянути процес виконання алгоритму на комп’ютері деяким виконавцем, що має свою систему команд, і його результат можна в середовищі виконання алгоритмів.
Середовище виконання алгоритмів — це спеціальна програма, у якій можна для обраних виконавців з визначеною системою команд описувати й виконувати алгоритми на комп’ютері.

Ви вже знаєте, що спосіб подання алгоритмів може бути різний: словесний, графічний, програмний тощо. 

Алгоритм, поданий мовою, зрозумілою комп’ютеру, та призначений для виконання на комп’ютері, називають програмою

Процес розв’язування задач за допомогою комп’ютера складається з  певних етапів. 

Середовищ виконання адгоритмів існує багато, кожне створювалося з певною метою. 

Blockly Games — серія навчальних ігор, які навчають програмуванню. Він призначений для дітей, які раніше не мали досвіду роботи з комп’ютерним програмуванням. Після закінчення цих ігор людина готова використовувати звичайні текстові мови програмування. 

Виконавці, користуючись системою команд, мають пройти декілька випробувань. Користувач переміщує блоки з командами в робочу область програми, з’єднує їх, як пазли, і запускає програму на виконання 

Онлайн-платформа "Година коду"

Одно-годинні підручники, розроблені для будь-якого віку на 45 мовах. Приєднуйтесь до мільйонів учнів та вчителів у більш, як 180 країнах на Годину коду. Година коду розпочалась як одно-годинний вступ до інформатики, призначений для демістифікації програмування, а також демонстрації того, що кожен може опанувати його основи, і залучення учасників до сфери інформатики.  

Прикладом іншого комп’ютерного середовища виконання алгоритмів є програмне середовище Скретч. Файли, які відкривають і створюють у ньому, називають проєктами. Кожний проєкт містить зображення виконавців алгоритму, фон сцени, на якій відбуваються події з виконавцями, і програмний код, що складається із запропонованих у середовищі команд . 

Вивчаючи середовище Скретч, ви навчитеся створювати комікси, мультфільми, комп’ютерні ігри.

Надалі в платформі можна обрати українську мову інтерфейсу.

Виконавцем алгоритму в середовищі є об’єкт з іменем Спрайт 1 зі своєю системою команд. З кожною командою пов’язана певна дія, яка відтворюється на сцені. 

Програма, що виконується в середовищі Скретч, складається з команд, які можна обрати в контейнері. Усі команди об’єднані у групи: руху, зміни вигляду, малювання, відтворення звуку тощо.

Виконавців алгоритму в середовищі Скретч ще називають спрайтами (з англ. sprite — світлячок або ельф). Програма в середовищі Скретч називається скриптом

Скрипт — це програмний код, який описує сценарій події, що буде відбуватися з виконавцем. 

Розглянемо докладніше об’єкти вікна середовища Скретч. 

За допомогою команд меню Файл можна створити файл із новим проєктом, завантажити файл із проєктом з комп’ютера, вивантажити файл із проєктом на комп’ютер. 

Рядок меню 

Додавання спрайтів і тла здійснюється в полі об’єктів (спрайтів і сцени) за допомогою кнопок Обрати спрайт і  Обрати тло в правому нижньому куті. 

Кнопки керування розміром сцени 

Вкладки з інструментами

СЦЕНА

Як і сцена театру, на сцені в інтерфейсі Scratch ви бачите всі дії/сценарії програми. Програми в Scratch називаються проектами. Проект (програма) складається з одного або кількох сценаріїв, які ви створюєте шляхом об'єднання блоків коду. Коли ви запускаєте проект або активуєте сценарій, результат відображається в області сцени . Розміри сцени становлять 480 пікселів у ширину в горизонтальному напрямку або осі X і 360 пікселів у висоту у вертикальному напрямку, або по осі Y. Коли потрібно вказати точну позицію на сцені, ви використовуєте пару значень X і Y або координат, подібно до того, як ви помітите точку на графіку.

Верхня частина сцени містить деякі елементи керування. Клацнувши зелений прапорець у верхньому лівому куті області сцени , можна активувати (запустити) сценарій, який містить відповідний блок коду зеленого прапорця. Натискання червоного восьмикутника у верхньому правому куті області сцени зупинить запуск усіх сценаріїв у проекті.

РОБОТА ЗА КОМП'ЮТЕРОМ

Створіть лінійну програму для розв’язування задачі та виконайте її в  середовищі Скретч. 

Задача. Складіть програму виступу артистки на сцені за сценарієм: артистка з’являється на сцені; вітається; іде зі сцени: 

а) за моделлю 1; 

б) за моделлю 2 

Порядок виконання 

1) Ознайомтеся зі сценарієм задачі. 

2) Завантажте середовище програмування Скретч. 

3) Змініть тло сцени: 

„ клацніть кнопку Обрати тло в правому нижньому куті Поля об'єктів; 

„ виберіть групу Музика; 

„ виберіть тло сцени Spotlight. 

4) Замініть спрайт Рудий кіт на спрайт Ballerina: 

„ клацніть кнопку Обрати спрайт і виберіть у  групі Танцювальна музика спрайт Ballerina; 

„ видаліть спрайт Рудий кіт у  Полі спрайтів. 

5) Розгляньте блок-схему лінійного алгоритму «Виступ» та скрипт в середовищі Скретч. 

6) Складіть програму за поданим зразком, проаналізувавши, як застосувати команду повернути в  напрмку 90. 

7) Перевірте роботу програми. 

8) Завершіть роботу із середовищем Скретч. 

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

email:  aleksraven3@gmail.com

Підказка: Використайте запропоновані блоки команд