Сучасні комп'ютери та їх пристрої

email:  voronenko@54.edu.ks.ua 

  Слово "комп'ютер" було вперше введено в 1887 в оксфордський словник англійської мови. Укладачі цього підручника розуміли слово «комп'ютер» як механічний пристрій для обчислень. Лише значно пізніше, у 1946 році, словник доповнили термінами, що чітко описують механічний, аналоговий та цифровий комп'ютер.

За призначенням комп'ютер - це універсальний прилад для роботи з інформацією. За принципами своєї побудови комп'ютер – це модель людини, яка працює з інформацією.

  Найпоширенішими на сьогодні є так звані персональні комп'ютери (ПК). Персональними їх  називають тому, що призначені вони для одночасної роботи однієї людини (персони). Саме такі комп'ютери використовують у школах, магазинах, дома, різноманітних організаціях. Але можливості персональних комп'ютерів є недостатніми, якщо необхідно розв'язувати задачі, що потребують великих обсягів складних обчислень, наприклад для розрахунків орбіти польоту космічної станції.


  Для цього використовують суперкомп'ютери. За кожним з таких комп'ютерів можуть одночасно працювати багато користувачів, які знаходяться навіть у різних країнах світу.

 У 2017 р. найпотужнішим став комп'ютер Національного суперкомп'ютерного центру в Уси (Китай) - Sunway-TaihuLight.

Учні працюють з персональними комп'ютерами

 Крім персональних комп'ютерів і суперкомп'ютерів, широко застосовуються комп'ютери, що вбудовуються всередину різних пристроїв промислового й побутового призначення.

  Найпотужніший комп'ютер в Україні працює в Центрі суперкомп'ютерних обчислень Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут».

Планшетний комп'ютер — це вид портативних комп'ютерів, які, як правило, не мають високої швидкодії та не призначені для зберігання великих обсягів даних. Однак завдяки малим розмірам, можливості тривалий час працювати без підключення до електричної мережі їх активно використовують у діяльності, яка пов'язана з постійною зміною місця перебування (в навчанні, у подорожах). Для введення даних і керування пристроєм використовується не клавіатура й миша, а чутлива до дотиків сенсорна поверхня екрана.

ПЕРСОНАЛЬНИЙ КОМП'ЮТЕР ТА ДОДАТКОВІ ПРИСТРОЇ

Системний блок — спеціальний корпус, у якому містяться основні компоненти комп’ютера, серед яких процесор і оперативна пам’ять. Процесор керує роботою комп’ютера та опрацьовує дані. Дані та програми під час роботи комп’ютера зберігаються в оперативній пам’яті. 

Важливим елементом комп’ютера є материнська плата. На материнській платі встановлено центральний процесор, оперативну пам’ять, відеокарту та інші пристрої. Головне завдання материнської плати — з’єднати всі компоненти, щоб вони працювали як єдине ціле. 

Процесор — основний компонент комп’ютера, призначений для керування всіма його пристроями та виконання арифметичних і логічних операцій над даними. Характеристикою процесора є частота (вимірюють герцами). 

Оперативна пам’ять — це пам’ять, де тимчасово зберігаються дані під час роботи деякої програми (поки комп’ютер увімкнений). Характеристикою оперативної пам’яті є обсяг (ємність), який вимірюють гігабайтами. 

Жорсткий диск — пристрій для тривалого зберігання даних (комп’ютерних програм, музики, фото, фільмів, текстових документів тощо), основною характеристикою якого є обсяг.

Відеокарта — різновид оперативної пам’яті комп’ютера, яка відповідає за опрацювання відеоданих та їх виведення на монітор. 

Для живлення комп’ютера потрібен блок живлення. Від його надійності залежить стабільність роботи комп’ютера. 

Материнська плата

Процесор

Оперативна пам'ять

Відеокарта

Блок живлення

Жорсткий диск

Це відео демонструє, як виглядає системний блок стаціонарного комп'ютера. 

Пристрої введення — це  пристрої, які призначені для введення даних користувача в  комп’ютер. 

Клавіатура — основний пристрій введення даних і команд у  комп’ютер. 

Миша — спеціальний пристрій для введення команд користувача в  комп’ютер. 

Мікрофон — пристрій для введення звукових даних. 

Сканер — пристрій для введення в  комп’ютер тексту, графічних зображень з  плоскої поверхні (наприклад, паперу). 

Вебкамера  — пристрій для введення відеоданих. 

Графічний планшет (або дігітайзер) призначений для введення малюнків, виконаних від руки. 

ПРИСТРОЇ ВВЕДЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ

текстової, графічної, звукової

Пристрої виведення — це пристрої, які подають у зручному для користувача вигляді результати опрацювання даних. 

Монітор — основний пристрій, призначений для виведення на  екран текстових і  графічних даних. 

Принтер — пристрій друку, призначений для виведення тексту, графічних зображень на  папір. 

Колонки і  навушники — пристрої для відтворення музики, звуків, мови.

ПРИСТРОЇ ВВЕДЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ

текстової, графічної, звукової

Практичні вправи

Завдання

1. Запусти графічний редактор.  

2. Створи малюнок персонального комп’ютера.  

3. Додай до  малюнка текст — нáзви пристроїв комп’ютера. 

4. Зроби висновок: чи  знаєш ти пристрої комп’ютера, їхнє  призначення. 

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ