Онлайн сервіси

email:  voronenko@54.edu.ks.ua 

Комп’ютери, з’єднані між собою, утворюють комп’ютерні мережі

Персональна мережа — це мережа, покликана об’єднувати все персональне електронне обладнання користувача.

Локальні мережі зазвичай займають обсяг одного чи декількох поряд розміщених будинків. Кількість пристроїв, що складають мережу, здебільшого не перевищує декількох тисяч.

Глобальні мережі охоплюють значні географічні простори.

Найбільшою та найвідомішою глобальною комп’ютерною мережею є Інтернет. 

В Інтернеті зібрані відомості з усього світу. Тут можна відшукати твори різних письменників, енциклопедії, словники. Можна послухати музику та переглянути фільми. Можна також відвідати відомі музеї і навіть здійснити віртуальну подорож навколо світу. В Інтернеті можна знайти, а потім прочитати книжки, які зберігаються в бібліотеках. Не полишаючи дому, ти дізнаєшся про книжки, які є в бібліотеці, про нові надходження і навіть про те, які книжки тобі видано й коли їх потрібно повернути 

Які дії можна виконувати в Інтернеті?

Відомості в Інтернеті розміщуються на веб-сторінках.

Веб-сторінка — це документ в Інтернеті, який може містити текст, зображення, звук, відео, анімацію тощо.

Гіперпосилання вказує на веб-сторінку з певною адресою, як ярлик вказує на деякий файл або папку.

Групу веб-сторінок, що пов'язані гіперпосиланнями та належать певному власнику, називають веб-сайтом.

Для перегляду  інформації на веб-сторінках існують спеціальні програми - браузери.

Браузер — програма, що дає можливість користувачеві взаємодіяти з текстом, малюнками або іншою інформацією на веб-сторінці.  

Коротка історія розвитку інтернет-технологій Web 1.0, Web 2.0, Web 3.0. 

Переваги Web 4.0

Інтернет стрімко розвивається, постійно виникають нові технології та розробки, що впливають на розвиток людства. Цього не можна не помітити. Інтернет пройшов довгий шлях розвитку від Web 1.0 до Web 4.0, більш ніж за 50 років його існування багато що змінилося. 

Web 1.0

Web 1.0 був першим етапом розвитку Інтернету. Цей період характеризувався тим, що творців контенту можна було перерахувати на пальцях, решта користувачів інтернету були споживачами. На цьому етапі розвитку інтернету були популярні персональні сайти (сайти-візитки), що складаються зі статичних сторінок і розміщуються на веб-серверах під керуванням ISP або на безкоштовному хостингу.

На цьому етапі розвитку інтернету було заборонено рекламу на сайтах, її практично ніде не було. Web 1.0 можна охарактеризувати так – це мережа доставки контенту, яка дозволяла демонструвати інформацію на веб-сайтах. Web 1.0 дозволив людям шукати інформацію та споживати її. Взаємодії з користувачами і між ними не відбувалося, так само, як і не було генерування контенту користувача.

Основні особливості періоду Web 1.0:

Web 1.0 був тим інтернетом, який повністю задовольняв потреби більшості тогочасних власників сайтів. Їм потрібен був засіб, який забезпечував людям доступ до їхньої інформації у будь-який час доби. І вони мали цей засіб. Web 1.0 також зняв географічні обмеження щодо обміну інформацією.

Web 2.0

Web 2.0 є другим етапом розвитку інтернету та своєрідною соціальною мережею. Web 2.0 - це інтернет, який цінує контент користувача, зручність використання сайту і функціональну сумісність. На цьому етапі змінюються не технічні специфікації сайтів, а способи проектування та використання веб-сторінок.

Інтернет стає місцем скупчення онлайн-інструментів та платформ, на яких люди діляться своїми поглядами, думками, думками та досвідом. Програми Web 2.0 на відміну від програм Web 3.0 переважно взаємодіють з кінцевим користувачем. Таким чином, завдяки кінцевим користувачам активно розвиваються:

Основні особливості періоду Web 2.0:

Web 2.0 – це можливість надавати контент та взаємодіяти з іншими користувачами інтернету. Web 2.0 кардинально змінив сприйняття інтернету за короткий час. Яскравим прикладом розвитку Web 2.0 є YouTube, який покладався та покладається на контент користувачів. YouTube досі залишається популярним, незважаючи на те, що скоро настане етап Web 4.0.

Web 3.0

За допомогою штучного інтелекту та машинного навчання вивчатиме користувача, щоб найкращим чином вирішити його проблему.

Web 3.0 - це результат еволюції використання інтернету та взаємодії у його межах. Інтернет став базою даних. Цей етап характеризується оптимізацією внутрішньої частини сайтів, цьому приділялася велика увага. Саме на цьому етапі розвитку інтернету було внесено найбільше інновацій у роботу сайтів та інтернету загалом. Що характерно для Web 3.0, то це те, що дані не належать конкретним організаціям або людям, а спільно використовуються користувачами. Цей етап розвитку Інтернету також називається Semantic Web.

Semantic Web змінив процес аналізу інформації та ранжирування сайтів. Інтернет цього періоду починає використовувати роботи для контролю над сайтами. Web 3.0 змушує розробників використовувати декларативні онтологічні мови програмування (OWL) для створення специфічних онтологій, які можуть використовувати роботи для створення висновків за контентом сайтів, а не просто зіставляти ключові слова.

Основні особливості періоду Web 3.0:

Можливості природної мовної обробки викорінюють комунікаційний розрив між людиною та комп'ютеризованими додатками. Проблемою Web 2.0 була відсутність можливості у роботів розуміти контекст розміщених в інтернеті даних, отже, вони не могли зрозуміти який контент є релевантним. Використання можливостей мовної обробки текстів (семантики) дозволили зробити інформацію зрозумілою роботам та додатками.

Web 4.0

Web 4.0 – це результат стрімкого розвитку інтернет технологій. Сьогодні під Web 4.0 йдеться про мобільність та голосову взаємодію між користувачем і роботами. Раніше для взаємодії з Інтернетом користувачеві доводилося перебувати за робочим столом перед комп'ютером, але мобільні пристрої дозволяють користувачеві використовувати та розповсюджувати інформацію незалежно від місцезнаходження.

Web 4.0 змінює взаємини між людьми та роботами, вони стають симбіотичними. Людина має постійний доступ до робіт, повсякденне життя стає все більш залежним від машин. Завдяки штучному інтелекту системи самонавчання вивчають людей і більш точно розуміють, що їм потрібно. Наприклад, достатньо поставити Алісі питання і вона дасть на нього відповідь.

Більш популярною стає віртуальна та доповнена реальність. В інтернеті стає все більше сайтів, що пропонують різні послуги з використанням віртуальної та доповненої реальності. Спеціальні пристрої для віртуальної реальності стають все більш функціональними та популярними, обсяги продажу поступово збільшуються.

Основні особливості періоду Web 4.0:

Web 4.0 змінює все навколо нас: інфраструктуру, ведення бізнесу, логістику, медицину тощо. На цьому етапі розвитку інтернет контролюється споживачем і дає йому повний контроль над своїми діями та даними. Web 4.0 кардинально змінює повсякденне життя людей. Забезпечуючи зв'язок між людиною та машиною, Web 4.0 збагачує можливості будь-якої сфери діяльності, пов'язаної з інтернетом.

ХМАРНІ СЕРВІСИ

Хмарні сервіси — це сервіси, пов’язані з наданням користувачам постійного доступу до віддалених інтернет-ресурсів (серверів, сховищ тощо). 

Хмарні сервіси для зберігання даних 

Dropbox — файлообмінник та синхронізатор файлів від компанії Dropbox Inc. Сервіс дає можливість отримати посилання до будь-якого файлу. 

Google Диск — сховище даних, яке належить компанії Google Inc., що дозволяє користувачам зберігати свої дані на серверах у хмарі і ділитися ними з іншими користувачами в Інтернеті. 

Google пропонує всім користувачам початкові 15 Гб онлайн-простору для зберігання, що доступний для трьох найбільш використовуваних послуг: Google Drive, Gmail, фотографії.

OneDrive — це файловий хостинг, що надається компанією Майкрософт як частина набору онлайн-послуг. Він дозволяє користувачам зберігати файли. 

Доступ до файлів

Документи, збережені на хмарному диску, можуть бути опрацьовані будь-якими користувачами, які мають до них доступ. Замість того, щоб надсилати файли між співавторами, Ви можете вносити зміни та пропозиції одночасно, як ніби всі Ви на одному комп’ютері в режимі реального часу. Єдина відмінність полягає в тому, що кожна людина має свій власний курсор введення тексту для використання на своєму персональному комп’ютері. 

Інструменти Google

Google заснована 4 вересня 1998 року як приватна компанія, що займається розробкою, розвитком і дизайном найпопулярнішого в Інтернеті пошукового сервісу. Google підтримує та розробляє низку інтернет-сервісів і продукції. Компанію заснували Ларрі Пейдж і Сергій Брін. 

Пошукова система Google. Google Search або Google — найбільша пошукова система, що належить корпорації Google Inc.

Ютуб (YouTube) — популярний відеохостинг, що надає послуги з розміщення відеоматеріалів. Заснований 14 лютого 2005 року трьома працівниками PayPal: Чадом Герлі, Стівеном Чені та Джаведом Карімом. Зараз є підрозділом компанії Google. Станом на серпень 2023 року YouTube є другим за відвідуваністю сайтом в Інтернеті. 

Google Документи або Google Docs — це хмарний продукт Google, текстовий редактор, який дозволяє створювати, редагувати та обмінюватися документами у мережі. Це означає, що над одним документом можна працювати спільно — удвох або цілою групою. 

Google Документи або Google Docs — це хмарний продукт Google, редактор презентацій, який дозволяє створювати, редагувати та обмінюватися презентаціями у мережі. Також дозволяє працювати спільно — удвох або цілою групою. 

Електронна пошта Gmail («джіме́йл», іноді «гмейл, ґмейл»)  — це безкоштовна служба електронної пошти. Gmail створено на основі ідеї про те, що електронна пошта може стати зручнішою, ефективнішою та кориснішою. 

Карти Google (Google Maps) — безкоштовний картографічний сервіс. Допоможе визначити ваше місцезнаходження, дороги для велосипедистів/велосипедисток, ґрунтові/неасфальтовані доріжки, затори, дослідити нові місця та ін. На карту нанесено понад 220 країн і територій та позначено сотні мільйонів компаній і місць. Ви можете користуватися GPS-навігацією в реальному часі.

ПРАКТИЧНА РОБОТА (частина 1)

Робота з онлайн сервісами Google

1. На Вашому Google диску створити Google документ. 

2. Знайдіть в Інтернеті інформацію на тему “Чому пошукова система Google носить таку назву?”.

3. Надати доступ з правом коментування на електронну адресу вчителя voronenko@54.edu.ks.ua

Виконання на комп'ютері

Виконання на смартфоні

ПРАКТИЧНА РОБОТА (частина 2)

Реєстрація на Всеукраїнській школі онлайн

Перегляньте відео і пройдіть процедуру реєстрації

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Вчити матеріал в підручнику ст. 38-43

2. Виконати практичні завдання.