Поняття баз данних

email:  aleksraven3@gmail.com

Основу переважної більшості інформаційних систем складають бази даних.

Базою даних є систематизоване та централізоване сховище інформації певної предметної області, до якої  мають доступ різні користувачі. 

До найбільш розповсюджених типів СКБД належать: ORACLE, MS SQLServer, Informix, Sybase, DB2, MS Access

Бази даних створюють із певною метою, а для зручності опрацювання даних використовуються комп’ютери та спеціальні програми. Це дає змогу за потреби швидко змінювати дані й багаторазово використовувати їх під час розв’язування задач певної предметної області. Фахівцям у галузі інформаційних технологій необхідне професійне володіння інструментами для створення і супроводження БД. Одним із таких інструментів є система управління базами даних (СУБД або СКБД) Microsoft Access.

До основних функцій СУБД слід віднести:

• забезпечення мовних засобів опису та маніпуляції даними;

• забезпечення підтримки логічної моделі даних;

• забезпечення взаємодії логічної та фізичної структур даних;

• забезпечення захисту та цілісності даних;

• забезпечення підтримки БД в актуальному стані.

Інформаційно-пошукова система

База даних та СУБД, що її обслуговує, становлять інформаційно-пошукову систему, яка функціонує як одне ціле.

Інформаційно-пошукова система забезпечує:

• задоволення інформаційних потреб користувачів;

• вірогідність і несуперечність інформації, що зберігається;

• доступ до даних тільки за спеціальним дозволом;

• видачу інформації у вигляді, встановленому користувачем;

• багаторазове використання одноразово введених даних.


Access 2016 ‒ найбільш потужна реляційна повнофункціональна настільна СУБД, за допомогою якої можна не тільки будувати і супроводжувати БД, але й створювати високоякісний інтерфейс користувача, що переводить БД на більш якісний рівень – рівень застосування. За допомогою СУБД Access зручно створювати клієнтську частину клієнт-серверної інформаційної системи, причому спочатку можна створювати тільки клієнтську частину і вже після її випробування і налагодження розділити застосування на серверну і клієнтську частини. Серверна частина складається переважно з таблиць загального доступу, розміщується на комп’ютерісервері і супроводжується потужною корпоративною СУБД, наприклад, Microsoft SQL Server. Клієнтська частина складається переважно з форм, які є основою інтерфейсу, розміщуються на комп’ютерах користувачів і супроводжуються настільною СУБД Access. Такий підхід значно спрощує розробку застосувань будь-якої складності. Крім того, Access має механізм публікації баз даних в Інтернеті. Access орієнтована в першу чергу на користувачів Microsoft Office, у тому числі і не знайомих з програмуванням. Це, зокрема, виявилося в тому, що вся інформація, яка відноситься до конкретної бази даних, а саме таблиці, індекси, правила посилальної цілісності, бізнес-правила, список користувачів, а також форми і звіти зберігаються в одному файлі, що в цілому зручно для звичайних користувачів. 


Інтерфейс Access 2016

Інтерфейс — це сукупність інструментів (команд), за допомогою яких користувач може взаємодіяти з комп'ютерною програмою. Програма Access відкривається в стандартному для додатків Ms Office вікні, в якому відображається база даних та інструменти для роботи з нею. 

1. Рядок заголовка завжди відображається у верхній частині вікна і відповідає назві (імені) документа; 

2. Кнопки управління розмірами вікна завжди знаходяться в його правій верхній частині; 

3. Кнопки команд. Користувач управляє Access за допомогою команд (інструментів). Команди прикріплені до кнопок, які являють собою піктограми (значки) – невеликі прямокутники зі стилізованими (умовними) зображеннями. Ці зображення відповідають командам, що робить інтерфейс інтуїтивно зрозумілим, тобто тільки по зображенню можна зрозуміти, яка команда буде виконана при натисканні конкретної кнопки. Якщо на мить затримати курсор миші над кнопкою, то вона виділиться кольором і під нею з'явиться віконце з текстом підказки про призначення тієї чи іншої команди.

4. Стрічка являє собою смугу, яка розташовується у верхній частині вікна програми Access. На стрічці розміщуються кнопки команд. Оскільки команд дуже багато, вони за функціональною ознакою згруповані і розміщені на різних стрічках. 

5. Вкладки – назви стрічок, які об'єднують командні кнопки за функціональним принципом.

6. Згорнути стрічку з контекстного меню. 

7. Контекстні вкладки (вкладки, що відповідають конкретному об’єкту та його поточному стану). Наприклад, якщо в БД виділити таблицю, то автоматично з'явиться вкладка Робота з таблицями. Якщо відкрити форму в поданні форми, то на стрічці відобразяться лише стандартні вкладки, а якщо відкрити форму в поданні конструктора, то відкриються додаткові контекстні вкладки з інструментами, які дозволяють змінювати форму. 

8. Розділи. Щоб прискорити доступ до потрібних команд, інструменти на стрічках додатково об’єднані за функціональною ознакою в розділи. Наприклад, в розділі Форматування тексту вкладки Основне зосереджені основні інструменти для роботи з текстом на елементах БД: вибір накреслення і розміру шрифту, вирівнювання тексту, його колір тощо. Всі розділи мають назви. 

9. Колекції. Справа поруч з деякими командними кнопками є трикутник, клацання по якому відкриває Колекцію. Колекція являє собою сукупність різновидів певного командного елемента. Наявність трикутника поруч з командної кнопкою свідчить про наявність колекції. 

10. Панель швидкого доступу. 

11. Рядок стану. Рядок стану знаходиться у нижній частині вікна і є стандартним елементом інтерфейсу користувача Ms Office, у якому можна знайти повідомлення про стан, підказки щодо властивостей, індикатори перебігу виконання і перехід між поданнями або вікнами та масштабування. 

12. Область об’єктів (область переходів). 

13. Назви всіх об'єктів.

14. Робоча область. 

15. Кнопка подання.  Для того, щоб мати можливість створювати, змінювати та переглядати об’єкти БД, їх необхідно відкривати в Робочій області в різних поданнях. Щоб відкрити об’єкт у певному поданні, його необхідно спочатку виділити клацанням у Робочій області, або клацанням по його імені в Області об’єктів. Потрібне подання обирається зі списку знизу від Кнопки подання. 

Що таке База Даних

Поняття та призначення Баз Даних

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ