Тривимірна графіка.

Принципи тривимірної навігації

КОЛЬРОВІ СХЕМИ

Презентація 9 клас Урок 13.pdf

Завдання на повторення теми: "растровіа та векторна графіка"

Щоб можна було розглядати на екрані комп’ютера з різних сторін деталі об’єкта, потрібно побудувати його просторову модель, яку ще називають тривимірною, або 3D-моделлю (англ. 3 Dimensions – три виміри). Процес створення 3D-моделей називають тривимірним моделюванням.

3D-графіка, або тривимірна графіка — це один з розділів комп’ютерної графіки, комплекс прийомів й інструментів, які дають змогу створити об’ємні (3D) об’єкти за допомогою форми й кольору.

Що ж таке 3D-зображення?

Це зображення, кожна точка якого в тривимірному просторі має три координати: x, y — координати точки на площині та z — координата, що визначає глибину зображення.

На рисунку точка А має координати у просторі (x,y,z).

Етапи створення 3D-зображення

1. Побудова 3D-моделі. На комп’ютері створюється модель, що передає форму об’єкта, який необхідно уявити.

2. Текстурування. Встановлення для поверхонь моделей текстур та матеріалів, що надають поверхням моделей реалістичний вигляд.

3. Освітлення. Встановлення та налагодження джерел світла.

Тривимірне моделювання широко використовують у різних сферах людської діяльності. Назвемо деякі з них.

Інженерне проєктування.

На виробництві, перш ніж приступати до виготовлення матеріальних виробів, створюють їхні тривимірні моделі. На основі цих 3D-моделей можна здійснювати оцінку зовнішнього вигляду та габаритів об’єктів, а в подальшому використовувати їх для виготовлення прототипів об’єкта.

Архітектура.

Засоби 3D-графіки можуть бути використані для створення моделі майбутньої будівлі в ландшафті, на якому вона буде розташована. 3D-зображення майбутніх будівель використовуються для узгодження їхнього вигляду та конструкції з замовником, перевірки гармонійності розміщення поруч з навколишніми об’єктами тощо.

Освіта та наука.

Для подання об’єктів, доступ до яких обмежений або неможливий, створюють тривимірні моделі цих об’єктів. Це можуть бути моделі органів людського тіла, рослинних або тваринних клітин, складників комп’ютера або інших пристроїв тощо. Створені 3D-моделі використовують для демонстрації об’єктів вивчення, їх дослідження та проведення над ними комп’ютерних експериментів.

Кінематографія, мультиплікація, комп’ютерні ігри.

Тривимірні образи персонажів, навіть таких, яких не існує в реальному світі, та об’єктів з їх оточення, створюють з використанням засобів тривимірної графіки. Комп’ютерну просторову модель легко видозмінювати, а тому може бути швидко створена комп’ютерна анімація, що використовується в цих галузях. Мал. 2.4. Тривимірні образи мультиплікаційних персонажів.

3D-друк.

Застосовується у різних галузях діяльності людини для друкування на 3D-принтері матеріального об’єкта на основі попередньо розробленої комп’ютерної 3D-моделі цього об’єкта. Використовується для створення прототипів об’єктів промислового виробництва, виготовлення сувенірної продукції, зубного протезування тощо.

Приклад використання 3D графіки в навчанні.