Складові комп'ютерної системи

email:  voronenko@54.edu.ks.ua 

Пригадайте поняття

Інформаційна система це система, яка здійснює або в якій відбуваються інформаційні процеси: пошук, збирання, зберігання, передавання й опрацювання інформації.

Інформаційні технології описують особливості здійснення інформаційних процесів з використанням комп'ютерної техніки.

Комп’ютер — це програмований електронний пристрій, який приймає дані, опрацьовує їх, відображає результати опрацювання як нові дані і за потреби зберігає їх для подальшого використання. 

Сьогодні люди використовують багато різних комп’ютерів: від потужних суперкомп’ютерів, призначених для виконання найскладніших обчислень, до персональних, призначених для реалізації потреб окремого користувача.

Персональні комп’ютери (ПК) поділяють на два основні типи: стаціонарні (настільні); портативні (мобільні). 

Стаціонарний персональний комп’ютер зазвичай розташований на столі у визначеному місці. Його пристрої є окремими модулями, які легко замінити. 

Портативний комп’ютер зазвичай зручно переносити, він має невелику масу. Основні пристрої портативного комп’ютера містяться в одному корпусі. 

Складові комп’ютера та їх призначення

Комп’ютерна система — це сукупність пристроїв, засобів зв’язку, програмного забезпечення і даних.

Пристрої апаратної частини комп’ютера не можуть опрацьовувати дані за відсутності програмного забезпечення. Саме взаємодія апаратної та програмної складових лежить в основі роботи комп’ютера.

Апаратна складова

Більшість сучасних комп’ютерів побудовано за принципами, які обґрунтував американський учений Джон фон Нейман ще в 1948 році. Відтоді змінився зовнішній вигляд комп’ютерів, з’явилися нові пристрої. Але загальна схема роботи комп’ютера лишилася без змін. 

Апаратну складову комп’ютера можна розподілити на пристрої введення, виведення, опрацювання, зберігання.

Пристрої введення/виведення називають зовнішніми пристроями комп’ютера 

Пристрої введення інформації призначені для введення даних у комп’ютер. Основні пристрої введення — клавіатура і миша.

Для введення текстової і графічної інформації також застосовується електронно-оптичний сканер, для введення звукової інформації — мікрофон, для введення команд під час роботи комп’ютерних ігор і тренажерів — джойстик і кермо. 

Пристрої введення

Пристрої виведення інформації призначені для виведення результатів опрацювання даних на комп’ютері у вигляді чисел, таблиць, текстів, графіків, малюнків, креслень, анімації, звуків, тобто у вигляді, зручному для сприйняття людиною.

Основний пристрій виведення — монітор. 

Пристрої виведення

Пристроєм опрацювання є процесор. Окрім опрацювання даних він виконує функцію керування пристроями комп’ютера.

Процесор складається з: 

Пристрій опрацювання

Пристрої зберігання інформації, пам’ять призначені для тимчасового або постійного зберігання даних та програм, за допомогою яких виконується їх опрацювання. 

Розрізняють внутрішні та зовнішні пристрої пам’яті. Зовнішні пристрої — це накопичувачі на жорстких магнітних дисках та накопичувачі на оптичних дисках, флеш пам’ять. Пристрій флеш пам’яті, на відміну від інших носіїв даних, не містить рухомих деталей, запам’ятовування ґрунтується на електричних зарядах. Пристрій має невелику масу й малі розміри. 

Пристрої зберігання

Системний блок вважають найголовнішим пристроєм настільного комп’ютера. 

Від характеристик його складових залежить швидкодія комп’ютера, його надійність та інші властивості. 

Важливим елементом комп’ютера є материнська плата. На материнській платі встановлено центральний процесор, оперативну пам’ять, відеокарту та інші пристрої. Головне завдання материнської плати — з’єднати всі компоненти, щоб вони працювали як єдине ціле. 

Процесор — основний компонент комп’ютера, призначений для керування всіма його пристроями та виконання арифметичних і логічних операцій над даними. Характеристикою процесора є частота (вимірюють герцами). 

Оперативна пам’ять — це пам’ять, де тимчасово зберігаються дані під час роботи деякої програми (поки комп’ютер увімкнений). Для довготривалого зберігання (навіть, коли комп’ютер вимкнений) дані записують на жорсткий диск або інший носій. Характеристикою оперативної пам’яті є обсяг (ємність), який вимірюють гігабайтами. 

Жорсткий диск — пристрій для тривалого зберігання даних (комп’ютерних програм, музики, фото, фільмів, текстових документів тощо), основною характеристикою якого є обсяг. 

Відеокарта — різновид оперативної пам’яті комп’ютера, яка відповідає за опрацювання відеоданих та їх виведення на монітор. 

Для живлення комп’ютера потрібен блок живлення. Від його надійності залежить стабільність роботи комп’ютера. 

Звукова карта. Для опрацювання звуку сучасні материнські плати зазвичай мають вбудовану звукову карту. Для кращої якості звучання встановлюють дорожчу зовнішню звукову карту. 

Програмна складова

Програмне забезпечення — це набір програм, які керують роботою комп’ютера, забезпечують ведення діалогу з користувачем або користувачкою, за їх допомогою опрацьовують різноманітні дані, створюють нові програми. 

Програмне забезпечення комп’ютера поділяють на системне, прикладне та службове.

До системного програмного забезпечення належать операційна система, системні програми, які виконують функції керування ресурсами комп’ютера. Операційна система — це набір програм, що автоматично завантажуються під час вмикання комп’ютера й використовуються для керування обчислювальними процесами, програмними й апаратними ресурсами. 

До прикладного програмного забезпечення належать програми, що забезпечують виконання необхідних користувачу/користувачці робіт. Розрізняють програми загального (текстові та графічні редактори, програми для роботи в мережі тощо) і спеціального призначення (використовують у лікарнях, поліції, магазинах, банках тощо) та інструментальні програмні засоби (програми для створення інших програм). 

До службового програмного забезпечення належать так звані утиліти — службові програми для обслуговування дисків, створення та підтримки архівів, боротьби з вірусами тощо. 

Практична робота

Завдання 1 

Переглянь встановлені програми та налаштовані пристрої на твоєму комп'ютері.

Для цього:

1. Відкрий контекстне меню комп'ютера (натиснути правою кнопкою мишки на кнопку ПУСК)

2. Обери вказівку Програми та функції

3. Розглянь вікно, що відкрилось на твоєму комп'ютері. Поміркуй, сим воно відрізняється від вікна на малюнку.

4. У переліку встановлених програм знайди ті, з якими тобі доводилося працювати.

як відкрити контекстне меню комп'ютера

Завдання 2. 

Створити порівняльну таблицю для двох ноутбуків і написати висновок. Використовуючи мережу Інтернет, знайти відповіді на запитання та вставити їх у таблицю. 

Домашнє завдання

1. Підручник Тема "Апаратна і програмна складова інформаційної системи" ст. 21-27

2. Виконати практичну роботу та надіслати на електронну пошту вчителя voronenko@54.edu.ks.ua