Як і інші мови програмування, Python включає кілька інструкцій для управління потоком. Одна з таких – if else . Ще одна – цикли. Цикли використовуються у тих випадках, коли потрібно повторити блок коду певну кількість разів.
Алгоритм, у якому передбачається багаторазове виконання одного й того самого набору команд, називають циклічним.
У циклічних алгоритмах використовують алгоритмічну структуру повторення. У мовах програмування для опису структури повторення використовують оператори циклу.
Будь-який оператор циклу складається з двох частин: заголовка та тіла. У заголовку циклу записуються умови, за яких виконання циклу триватиме або завершиться, а в тілі циклу містяться команди, виконання яких потрібно повторювати
У мові програмування Python цикл із передумовою описується оператором while...
Цикл while використовується в Python для неодноразового виконання певної інструкції, доки задана умова залишається істинною. Цей цикл дозволяє програмі перебирати блок коду.
Спочатку програма оцінює умову циклу while. Якщо воно дійсне, починається цикл, і тіло while виконується. Тіло буде виконуватися доти, доки умова залишається істинною. Якщо воно стає хибним, програма виходить із циклу та припиняє виконання тіла.
Наприклад, наступний фрагмент програми надрукує на екрані квадрати всіх цілих чисел від 1 до 10.
У цьому прикладі змінна iвсередині циклу змінюється від 1 до 10. Така змінна, значення якої змінюється з кожним новим циклом, називається лічильником. Зауважимо, що після виконання цього фрагмента значення змінної i дорівнюватиме 11, оскільки саме за i == 11 умова i <= 10 вперше перестане виконуватися.
Форми опису
Скорочена форма оператора while працює таким чином. Визначається значення логічного виразу. Якщо це значення true, то виконується команда, що слідує після рядка зі знаком «:» у рядках, які мають відступ 4 позиції. Якщо значення логічного виразу false, то цикл завершується й управління передається команді, яка записана у програмному коді після тіла циклу (з рядка, який перебуває на тому ж рівні, що і команда while). У тілі циклу обов’язково використовують команду, яка буде змінювати значення величини, що використовується в логічному виразі.
Повна форма оператора whi 1 е мовою програмування Python, окрім команд, що входять до блоку while, використовує конструкцію else: після якої в новому рядку роблять відступ 4 позиції та записують команди, що мають виконуватись, якщо значення логічного виразу false.
Завдання із життя.
У багажник автомобіля вантажать овочі та фрукти з дачі: картопля, капусту, моркву, яблука, груші та ін. Об'єм багажника дорівнює 350 л. Продукти кладуть послідовно, обсяг кожного вантажу відомий у літрах. Потрібно сказати, в який момент (назвати номер вантажу) багажник переповниться. Програма виглядає так:
s = 0 # сумарний обсяг вантажу
n = 0 # номер вантажу
while s < 350: # перевірка умови досягання максиму вантажу
x = int ( input ()) # вводимо об'єм чергового вантажу
s = s + x # додаєм об'єм чергового вантажу до вже існуючого
n = n + 1 # рахуємо номер чергового вантажу
print ( 'багажник заповнений',n, 'зайвий')
Тут змінна s зберігає сумарний обсяг вже накопичених вантажів, в змінну x зчитується обсяг чергового вантажу, а n рахує номер вантажу.
З курсу алгоритмізації ви пам’ятаєте, що існують три типи циклів:
Важливо!
Тіло циклу — це блок команд, які будуть повторюватись.
while — оператор, що реалізує конструкції з умовами;
for — опреатор, що реалізує конструкції з лічильником.
Також в Python існує "безкінечний цикл", при використанні якого обов’язкого вотрібно задати умову припинення циклу — команду break.
Цикл for (з лічильником) виконує команди тіла циклу задану кількість раз.
РОБОТА ЗА КОМП'ЮТЕРОМ
Сьогоді ми створимо форму для визначення кількості слів у реченні з виводом результату у вікно повідомлення.
Алгоритм виконання роботи:
1 крок — створюємо візуальну сторону нашої форми (400*200), яка містить такі об’єкти:
Label — нередагуємий напис;
Entry — поле вооду виводу данних;
Button — кнопка.
Форма максимально проста, тому сьогодні я не надаватиму вам готового коду до візуальної сторони проекту. Якщо вам потрібна допомога, дивіться як соврюється форма та її об’єкти на сторінках попередніх уроків.
2 крок — додаємо функцію опрацювання кліку по кнопці
3 крок — запустіть програму та протестуйте її роботу на таких прислів’ях:
Життя прожити не поле перейти.
Як жили наші діди та прадіди, так нам веліли.
Де мир і совіт, там життя, як маків цвіт.
Зробіть скрін кода програми та її роботи при введені 1, 2, 3 прислів’я та надішліть для перевірки на пошту: voronenko@54.edu.ks.ua
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вчити теорію за матеріалом сайту.
Виконати практичну роботу.