Інформаційні системи

email:  voronenko@54.edu.ks.ua 

Пригадайте, які існують інформаційні процеси?

Інформаційні процеси

Впродовж життя людина постійно пізнає навколишній світ через повідомлення. При цьому вона може виконувати різні процеси з цими повідомленнями в залежності від поставленої мети. Це процеси, пов'язані з інформацією, а дії називають інформаційними процесами:

Інформаційна система це система, яка здійснює або в якій відбуваються інформаційні процеси: пошук, збирання, зберігання, передавання й опрацювання інформації.

В інформаційній системі відбуваються такі процеси: 

Розглядають соціальні (наприклад, сім’я, шкільний клас, школа тощо) і технічні інформаційні системи. 

Технічна інформаційна система складається з трьох основних складових: 

Користувачі — це люди, які вміють користуватися технічними засобами і програмами, здатні приймати рішення щодо керування роботою системи.

Будь-яка інформаційна система складається з таких компонентів.

Апаратна складова (Hardware) — це комплекс технічних засобів, до яких входять пристрої опрацювання і зберігання даних, пристрої введення і виведення, засоби комунікації.

Програмне забезпечення (Software) — це загальний термін для різних видів програм, які використовують для роботи за комп’ютерами та пов’язаними з ними пристроями.

Інформація — будь-які відомості та/ або дані, що можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді. 

Дані — це інформація, подана у формалізованому вигляді, прийнятному для обробки автоматичними засобами за можливої участі людини.

Приклади використання інформаційних систем

Інформаційні системи використовують на виробництвах, для пересилання посилок і вантажів у транспортних компаніях, для оформлення квитків на потяги чи літаки, для автоматичного виписування штрафів порушникам правил дорожнього руху, для обліку вакцинованих осіб, для планування бізнесу й управління ним, в освітніх процесах учнів і студентів тощо.

Розглянемо як приклад систему продажу квитків на потяги Укрзалізниці. Продаж квитків здійснюється по всій території України і навіть за її межами. Купити квитки можна:

Доступ до сайтів продажу квитків мають користувачі різноманітних комп'ютерів, підключених до Інтернету. Дуже зручно купувати квитки з використанням мобільних комп'ютерів - ноутбуків, планшетних комп'ютерів, смартфонів.

На центральному комп'ютері Укрзалізниці містяться дані про всі маршрути потягів, види вагонів у кожному з них. Після купівлі квитків відомості про зайняті місця у вагонах потяга надходять до центрального комп'ютера. Кожен новий покупець отримує оновлені дані про наявність вільних місць. Наприклад, вони можуть мати вигляд як на малюнку:

На початковому етапі роботи системи продажу квитків працівники залізниці передають до центрального комп'ютера відомості про заплановані рейси потягів, про кількість вагонів у кожному з них, про тип вагона (плацкартний, купе, люкс, першого чи другого класу тощо) і кількість місць у ньому. Відповідна програма опрацьовує ці дані та зберігає в пам'яті комп'ютера.

Касир, що продає квитки на потяги, надсилає (передає) на вимогу пасажира запит про наявність вільних місць у потягу. У запиті зазначається маршрут (звідки від'їжджатиме пасажир і до якої станції їхатиме), дату та відомості про потяг.

Якщо пасажир не знає точних відомостей про потяг, а тільки дату поїздки, то між ним, касиром і центральним комп'ютером Укрзалізниці може відбутися кілька обмінів повідомленнями, під час яких уточнюється час поїздки, тип потяга та інші відомості.

Якщо пасажира влаштовує час відправлення, тип вагона, місце у вагоні, то касир подає команду надрукувати квиток, й одночасно до центрального комп'ютера Укрзалізниці надходить повідомлення, що на цей рейс відповідне місце вже зайнято. Відомості про купівлю квитка на даний рейс опрацьовуються та заносяться в пам'ять центрального комп'ютера.

Подібним чином відбувається обмін повідомленнями й тоді, коли пасажир купує квиток з використанням Інтернету або термінала.

Як бачимо, під час роботи системи з продажу квитків на потяги відбуваються різні інформаційні процеси:

Інші приклади застосування інформаційних систем

Практична робота

Створіть документ або презентацію роботи інформаційної системи обслуговування клієнтів банку.

Інформаційна система обслуговування клієнтів банку (ІСОК) - це комплекс програмних (веб-застосунок клієнт-банк) та апаратних засобів (банкомат, термінал), які призначені для забезпечення зручного та ефективного взаємодії банку зі своїми клієнтами. Ця система допомагає банку автоматизувати та оптимізувати процеси обслуговування клієнтів, забезпечуючи їм доступ до різноманітних банківських послуг і інформації.

Домашнє завдання

1. Підручник Тема 2 "Інформаційні системи".

2. Виконати практичну роботу і надіслати на електронну пошту вчителя voronenko@54.edu.ks.ua 

3. Пройти тест