Урок 7 Прості машини та механізми

email:  voronenko@54.edu.ks.ua  

Розвиток людського суспільства тісно пов’язаний з використанням та удосконаленням механізмів: від простого важеля на зорі цивілізації до надскладних механічних систем сьогодення.

Механізм є основою будь-якої машини. Коротко можна означити так: Механізм - це пристрій для перетворення механічного руху твердих тіл. 

Машина - механізм або поєднання механізмів для перетворення енергії з одного виду в інший.

Хоча механізми дозволяють отримати виграш у силі чи швидкості, можливості такого виграшу обмежуються законом збереження енергії. У застосуванні до машин і механізмів він говорить: енергія неспроможна ні виникати, ні зникати, може бути лише перетворена на інші види енергії чи роботу. Тому на виході машини або механізму не може бути більше енергії, ніж на вході. До того ж у реальних машинах частина енергії втрачається через тертя. 

Найпростіші механізми можна знайти майже в будь-яких складніших машинах та механізмах. 

Чому механізми "прості"?

Механізми, про які йтиметься в уроці, називають « простими ». Їх винайшли ще в давнину і продовжують користуватися досі.

1.Важіль

Важіль - це жорсткий стрижень, який може вільно повертатися щодо нерухомої точки, яка називається точкою опори. 

Приклади такого механізму кожному знайомий: коли тато сідає на гойдалку ближче до центру, а ви далі і таким чином його врівноважуєте, то використовуєте принцип важеля. У гойдалки є точка, яка залишається нерухомою і навколо якої вони обертаються. Ця точка називається точкою опори.

Цей принцип також використовується в ножицях, дверній ручці і лопаті. Для лопати точкою опори буде точка О, ножиць – гвинтик.

Властивості важеля ми використовуємо, коли штовхаємо двері далі від петель, щоб її відкрити; коли беремо лопату ближче до кінця черешка.

2.Похила поверхня

Людські можливості обмежені: навантажену тачку навряд можна підняти вертикально вгору. А ось заштовхувати її по похилій поверхні з невеликим нахилом набагато легше.

Похила поверхня дозволяє підняти вантаж, прикладаючи меншу силу. І що менше нахил, то менше знадобиться сила.

Поміркуйте, який ще вид простого механізму був використаний на малюнку в конструкції тачки. Результат спостережень запишіть в зошит.

3.Гвинт

Якщо згорнути похилу поверхню, то вийде її окремий випадок – гвинт! 

Прикладом гвинта як простого механізму є і болт з гайкою, який забезпечує виграш у силі під час загвинчування. 

Архимедів гвинт

Або інакше кажучи, гвинтовий насос. Це простий пристрій, який використовувався для підйому води. Він складається із спірального гвинта та циліндричного корпусу. Він обертався за допомогою сили рук.

При обертанні гвинтова поверхня вала переміщала воду по трубі до її верхнього кінця. Потім вода виливалася з гвинтового корпусу.

Таким чином, помістивши один кінець циліндра у воду, а інший розташувавши вище під кутом і обертаючи вал, подавали рідину наверх.

Застосовувалася подібна спіраль архімедова для підйому води при зрошенні територій і для осушення шахт, трюмів кораблів, низин і заболочених місць.

Дослідіть такий пристрій, як побутова м'ясорубка. Що в ній є спільного з гвинтом Архимеда. Результат спостережень запишіть в зошит.

4.Блок

Нерухомий блок

Рухомий блок

Блок - це колесо з жолобом по колу для каната чи ланцюга. Блоки застосовуються у вантажопідйомних пристроях.

Використовувати цей механізм можна двома способами:

1. Можна закріпити колесо посередині, одного кінця мотузки прив'язати вантаж, за інший – тягнути. Такий блок називають нерухомим.

2. Другий спосіб застосування блоку – закріпити один кінець мотузки, другий – тягнути, а вантаж прив'язати до центру блоку. Такий блок називається рухомим , тому що він рухатиметься разом із вантажем.


За всю довгу історію свого існування людина не раз стикався із завданням підняття і переміщення в просторі важких предметів. Наприклад, знайомі всім єгипетські піраміди складаються з масивних кам’яних блоків, які не під силу підняти нікому. Тому одним з найбільших досягнень людства є винахід вантажопідйомного крана, який дозволив істотно спростити завдання по переміщенню важких вантажів і прискорити будівництво будинків та інших об’єктів. 

В основі принципу роботи підйомного крана лежить фізика простих механізмів. Найпростіший варіант крана є палицю, розташовану на точці опори таким чином, що вільні кінці мають різну довжину. Тепер якщо до короткого важеля підвісити вантаж, то для його підняття потрібно менше зусиль. Найбільш поширена конструкція, в якій використовується крім важелів ще й система блоків. 

Підйомний кран - це вантажопідіймальна машина для підіймання і переміщення вантажів у вертикальному і горизонтальному напрямках. 

В його конструкції задіяні такі прості механізми:

Незважаючи на те що існує безліч варіацій підйомних механізмів, класичний підйомний кран складається з наступних частин:

Дослідіть рух велосипеду. Які прості механізми використані для приведення колеса до руху.  Результат спостережень запишіть в зошит.

ПРАКТИЧНА РОБОТА ЗА КОМП'ЮТЕРОМ

В сервісі Canva створіть презентацію-дослідження простих механізмів (важіль, блок, похила поверхня, гвинт)

https://www.canva.com/

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Проаналізувати і вивчити весь матеріал до уроку.

2. Виконати роботу в зошиті та практичну роботу і надіслати результат на електронну пошту вчителя voronenko@54.edu.ks.ua

3. Пройти тест https://onlinetestpad.com/icojgpa24vpe6

4. По можливості виконати проєкт "Важкий підйом".

ПРОЕКТ "Важкий підйом". Виготовлення підйомного крану.

 Крок 1. Ось деякі з матеріалів, які ви можете використовувати

Крок 2. Готуйтеся заздалегідь

Крок 3. Подумайте про виклик

Крок 4. Подумайте і запишіть свої ідеї

Крок 5. Подивіться на матеріали

Крок 6. Спроектуйте та побудуйте руку (стрілу крану)

Крок 7. Прикріпіть руку 

Крок 8. Спроектуйте та створіть приймальну котушку

Крок 9. Прикріпіть приймальну котушку

Крок 10. Підготуйте трос


Крок 11. Підготуйте трос (продовження)

Крок 12. Підготуйте трос (продовження)

Крок 13. Спроектуйте та побудуйте відро 


Крок 14. Приєднайте відро до крана

Крок 15. Перевірте свій кран