Логічні функції

email:  voronenko@54.edu.ks.ua

ПОВТОРЕННЯ

Відносна адресація. Від методу адресації посилань залежить, що буде з ними відбуватися при копіюванні формули з однієї клітинки в іншу. За промовчанням посилання на клітинки в формулах розглядаються як відносні. Це означає, що адреси посилань при копіюванні формули з однієї клітинки в іншу автоматично змінюються. Вони приводяться у відповідність з відносним розташуванням початкової клітинки і створюваної копії. Наприклад, в клітинці В2 є посилання на клітинку A3, яка розташовується на один стовпець лівіше і на один рядок нижче. Якщо формула буде скопійована в іншу клітинку, то таке відносне посилання збережеться. Наприклад, при копіюванні формули в клітинку С5 відносне посилання буде продовжувати вказувати на клітинку, яка розташована на один стовпець лівіше і на один рядок нижче, тобто на клітинку В6

Абсолютна адресація. При абсолютній адресації адреси посилань при копіюванні формули не змінюються, так що адреса клітинки, на яку вказує посилання, розглядається як постійна. Для зміни способу адресації при редагуванні формули треба виділити посилання на клітинку і натиснути клавішу F4. Елементи адреси клітинки з абсолютною адресацію позначаються символом $. Наприклад, при послідовних натиснення клавіші F4 адресу клітинки А1 буде записуватися як $А$1, А$1 і $А1. У двох останніх випадках один з компонентів адреси клітинки розглядається як абсолютний, а інший - як відносний. 

Логічні функції у Excel

В арсеналі Excel існує набір логічних функцій, які ви можете знайти на вкладці Формули в групі Бібліотека функцій у меню Логічні. Всі логічні функції повертають ІСТИНА або БРЕХНЯ в залежності від оцінки. Нижче список функцій із синтаксисом та коротким описом.

Логічні вирази використовуються для запису умов, в яких порівнюються числа, функції, формули, текстові або логічні значення. Будь-яке логічне вираження повинне містити принаймні одного оператора порівняння, який визначає відношення між елементами логічного вираження. Нижче представлений список операторів порівняння Excel:

1. = Дорівнює;

2. > Більше;

3. < Менше;

4. >=   Більше або дорівнює;

5. <=   Менше або дорівнює;

6. <>   Не дорівнює. 

Функція ЕСЛИ

Функція ЕСЛИ - одна з найпопулярніших функцій в Excel. Вона дозволяє виконувати логічні порівняння значень та очікуваних результатів.

Тому у функції ЕСЛИ можливі два результати. Перший результат повертається у разі, якщо порівняння є істинним, другий — якщо порівняння хибне.


Увага! Слова у формулі необхідно брати у лапки. Щоб Excel зрозумів, що потрібно виводити текстові значення. 

Наприклад, функція =ЕСЛИ(C2="Так";1;2) означає наступне: ЕСЛИ(С2="Так", то повернути 1, інакше повернути 2).

Функція ЕСЛИОШИБКА

Функцію ЕСЛИОШИБКА можна використовувати для перебору та обробки помилок у формулі. Якщо ж формула повертає значення, що визначається формулою, повертається помилка; інакше повертається результат формули. 

Синтаксис

ЕСЛИОШИБКА(значення; значення_якщо_помилка)

Аргументи функції ЕСЛИОШИБКА описані нижче.

Функція СЧЁТЕСЛИ

Функція СЧЁТЕСЛИ - Підраховує кількість комірок у діапазоні, які відповідають одному вказаному користувачем критерію. Наприклад, можна підрахувати кількість усіх комірок, які починаються з певної літери або містять числа, більші або менші за вказане значення.

Припустимо, що є аркуш зі списком завдань у стовпці «A», а ім'я користувача, відповідального кожну із завдань, зазначено у стовпці «B». Для підрахунку кількості повторень імені відповідального у стовпці «B» можна використовувати функцію СЧЁТЕСЛИ. Це дозволяє визначити кількість завдань, призначених цьому користувачеві.

Наприклад:
=СЧЁТЕСЛИ(B2:B25;"Валентин") 

Функція ЕСЛИ З КІЛЬКОМА УМОВАМИ

Часто на практиці однієї умови для логічної функції мало. Коли потрібно врахувати кілька варіантів прийняття рішень, викладаємо оператори ЕСЛИ один в одного. Таким чином, у нас вийти кілька функцій ЕСЛИ в Excel. 

Синтаксис виглядатиме так:

=ЕСЛИ(логічне_вираження;значення_якщо_істина;якщо(логічне_вираження;значення_якщо_істина;значення_якщо_брехня))

Тут оператор перевіряє два параметри. Якщо перша умова є істинною, то формула повертає перший аргумент – істину. Невірно – оператор перевіряє другу умову.

Приклади декількох умов функції, якщо в Excel:

РОЗШИРЕННЯ ФУНКЦІОНАЛУ ЗА ДОПОМОГОЮ ОПЕРАТОРІВ «И», «ИЛИ»

Коли потрібно перевірити кілька справжніх умов, використовується оператор "И". 

Оператор "ИЛИ" перевіряє умову 1 або умову 2. Як тільки хоча б одна умова є істинною, то результат буде істинним.  

В Функції оператори И та ИЛИ можуть перевірити до 30 умов.

Приклад використання оператора И:


Приклад використання оператора ИЛИ:

Кросворд

РОБОТА ЗА КОМП'ЮТЕРОМ

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Дослідіть функцію СРЗНАЧ()

Функція СРЗНАЧ відноситься до групи Статистичні. Тому для виклику цієї функції в Excel необхідно вибрати інструмент: Формули-Бібліотека функцій-Інші функції-Статистичні-СРЗНАЧ. Або викликати діалогове вікно «Вставка функції» (SHIFT+F3) і вибрати зі списку «Категорія:» опцію «Статистичні». Після чого в полі «Виберіть функцію:» буде доступний список категорії зі статистичними функціями, де і знаходиться СРЗНАЧ. 

Наприклад:

Якщо є діапазон комірок B2:B8 з числами, то формула =СРЗНАЧ(B2:B8) повертатиме середнє значення заданих чисел у цьому діапазоні: 

https://exceltable.com/funkcii-excel/funkcii-srznach-i-srznacha


Дослідіть функцію ОКРУГЛ()

Функція ОКРУГЛ використовується для округлення дійсних чисел до необхідної кількості знаків після коми та повертає заокруглене значення.

Наприклад:

Для округлення числа 1,22365 до двох знаків після коми можна ввести формулу =ОКРУГЛ(1,22365;2), яка поверне значення 1,22.


Функція ОКРУГЛ може містити в собі іншу функцію, результат дії якої потрібно округлити

Наприклад:

Для округлення суми діапазону комірок С3:С9 до цілих значень треба скористатися записом =ОКРУГЛ(СУММ(С3:С9); 0)

https://exceltable.com/funkcii-excel/primery-funkciy-okrgul-i-okruglt

 


ЗАВДАННЯ

Побудувати та заповнити таблицю за зразком, враховуючи, що:

1) Заповнити стовпчик «За рік» є середніми значеннями семестрових оцінок, заокруглених до цілих.

2) Заповнити стовпчик «Статус» за правилом: якщо річна оцінка 10-12, то статус – «відмінник», якщо річна оцінка 7-9, то – «хорошист», якщо річна оцінка 1-3, то – «двієчник».

На цьому ж листі побудувати та заповнити таблицю:

Примітка:

Для визначення статусу використовуйте формулу.

=ЕСЛИ(ИЛИ(E4=10;E4=11;E4=12); "відмінник"; ЕСЛИ(ИЛИ(E4=7;E4=8;E4=9);"хорошист"; ЕСЛИ(И(E4>=1;E4<=3); "двієчник"; "інші")))


Для визначення кількості учнів за статусом використовуйте формулу СЧЁТЕСЛИ(діапазон комірок; параметр)

Так як використовуваний параметр є текстом, то не забуваємо його брати в лапки.

Наприклад:

=СЧЁТЕСЛИ(F4:F10; "відмінник")

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Створення Google-таблиці на комп'ютері

Створення Google-таблиці на смарфоні