Інформаційні процеси

email:  voronenko@54.edu.ks.ua 

Пригадайте, які існують типи інформації та її властивості

Інформаційні процеси

Впродовж життя людина постійно пізнає навколишній світ через повідомлення. При цьому вона може виконувати різні процеси з цими повідомленнями в залежності від поставленої мети. Це процеси, пов'язані з інформацією, а дії називають інформаційними процесами:

Пошук інформації. Здійснюється в довідниках, енциклопедіях, архівах, словниках, мережі Інтернет та інших засобах зберігання повідомлень за деякими ключовими словами. 

Опрацювання інформації. Це процес отримання нових повідомлень з наявних. Наприклад: Учень, прочитавши умову задачі, осмислює її, виробляє алгоритм розв'язання, у результаті якого отримує — розв'язок задачі. 

Зберігання інформації. Це процес фіксування повідомлень на матеріальному носії (книги, газети, кінострічки, диски, флеш-карти тощо). 

Отримання інформації. Це процес пошуку і відбору необхідних повідомлень із різних джерел (спостереження, перегляд фото тощо) 

Передавання інформації. Це процес переміщення повідомлень від джерела до приймача певним каналом передавання. Повідомлення передають у формі сигналів: звукових, електромагнітних, текстових, графічних та інших. 

ПРАКТИЧНА ВПРАВА

Укажи дії, що відповідають запропонованим інформаційним процесам

Пристрої для здійснення інформаційних процесів

Для реалізації інформаційних процесів застосовують різні пристрої.

Для пошуку потрібних відомостей людина має чітко сформулювати запитання з потрібної теми про явище чи предмет, звернутися з ним до відповідного джерела — книги, енциклопедії, Інтернету, відеозаписів тощо.

Використання технічних засобів може значно полегшити цей процес. Наприклад, за допомогою спеціальних програм, встановлених у мобільному телефоні, можна визначити дані про твоє місцезнаходження, про температуру повітря у твоєму місті, час і дату; за QR-кодом — дізнатися про пам’ятку архітектури під час екскурсії тощо.

Використання спеціальних пристроїв для отримання повідомлень дає змогу людині одержати більш точні дані про навколишній світ, ніж при використанні лише власних органів чуття.

Так, для визначення температури в духовій шафі використовують вбудований термометр. Одержані дані про температуру потрібні, наприклад, для того, щоб дотримуватись інструкції випікання пирога. А відкрити нові планети чи зірки люди змогли завдяки використанню телескопа. Електронні ваги використовують для зважування предметів. Спідометром фіксують швидкість. За допомогою мікроскопа досліджують дрібні об’єкти. Барометром визначають атмосферний тиск.


Отримані чи знайдені повідомлення можна передавати. Текстові, звукові, графічні повідомлення передають за допомогою сучасних пристроїв — звичайного телефону, смартфону, радіо, телевізора, факсу, навігаторів, супутникового зв’язку на будь-які відстані.

До винайдення писемності люди зберігали повідомлення тільки у своїй пам’яті. Сьогодні для збереження повідомлень використовують папір, дерев’яні, металеві та інші поверхні, кінострічки, а також зберігають повідомлення в електронному вигляді — на дисках і картах пам’яті. Для збереження повідомлень використовують друкарські пристрої, фотоапарат, відео-камеру, диктофон, комп’ютер.

Робота в зошиті.

Створи з номерів пристроїв, зображених на малюнку , п'ять груп  для реалізації кожного інформаційного процесу.  Чи є пристрої, які можуть увійти до різних груп? 

Домашнє завдання:

1. Підручник Тема 1 "Досліджуємо цифровий світ".

2. Виконати роботу в зошиті. Скріншот надіслати на електронну пошту вчителя voronenko@54.edu.ks.ua 

3. Пройти тест https://onlinetestpad.com/aobfl44wawf2s