Поняття мультимедіа Кодування аудіо та відео даних


Multimedia - (англ.) багатокомпонентне середовище, що дозволяє використовувати текст, графіку, відео та мультиплікацію. Мультимедіа означає можливість роботи з інформацією у різних видах, а не лише у цифровому вигляді, як у звичайних комп'ютерів. Мультимедіа-комп'ютери дозволяють відтворювати звукову (музика, мова та ін.), а також відеоінформацію (відеоролики, анімаційні фільми та ін.). Відеоефекти можуть бути представлені показом змінних комп'ютерних слайдів, мультфільмів, відеокліпів, переміщенням зображень і текстів, зміною кольору і масштабу зображення, його мерехтінням, поступовим зникненням та ін.

Важливо розуміти, що, як і багато інших мовних слів, слово «мультимедіа» також має відразу кілька різних значень.

Мультимедіа – це:

Завдяки застосуванню мультимедіа в засобах інформатизації за рахунок одночасного впливу графічної, звукової, фото- та відеоінформації такі засоби мають великий емоційний заряд і активно включаються в індустрію розваг, практику роботи різних установ, домашнє дозвілля, освіту.

Технології мультимедіа дозволяють осмислено та гармонійно інтегрувати багато видів інформації. Це дає можливість за допомогою комп'ютера подавати інформацію в різних формах, які часто використовуються в шкільному навчанні, таких як:

У мультимедійних програмах використовується певний спосіб передачі:

Кодування аудіо та відео даних

Завдяки сучасним технологіям відеофайли можна «стискати» прак­тично без втрати якості, що робить їх обсяг у сотні разів меншим, ніж при збереженні фільму в покадровому режимі. Для стиснення і від­творення такого відео потрібні спеціальні програми — кодеки (від слів кодувати — декодувати).

Які існують формати файлів звукозапису?

Ви вже знаєте, що об’єкти мультимедіа (мал. 11.1) зберігаються у вигляді файлів, що містять мультимедійні дані. Формати аудіо- та відеофайлів визначають їхні структу­ру та способи кодування. Способи кодування звукових та відеоданих у різних форматах визначають якість звуку чи відтворення ві­део та ступінь стиснення даних, що впливає на обсяг файлів.

Існують такі найпоширеніші формати звукозапису

Формати аудіо без стиснення:

зі стисненням: без втрат:

з втратами:


Які формати відеофайлів є найбільш поширеними?

Формати відео є медіа-контейнерами, тобто можуть містити дані різних типів, стиснені різними кодеками, і дають змогу зберігати аудіо-, відео- і текстові дані (зокрема, субтитри) в одному файлі. Медіа-контейнер не лише надає можливість зберігати аудіо- й відеозаписи, а й забез­печує синхронізацію аудіо- та відеопотоків під час відтворення.

Відео може бути збережене на різних носіях. Як правило, відео висо­кої якості має значний обсяг. Наприклад, музична комедія «Сорочинський ярмарок», записана на DVD, має обсяг 6,71 Гб.

Як і формати звукозапису, різні формати відеофайлів передбачають різні способи кодування даних, що визначають якість відео, ступінь стис­нення даних та обсяг файла. Деякі формати можуть містити потокове відео, що використовується для передавання даних через Інтернет у режимі реального часу.

Існують такі поширені формати відео:



ПРАКТИЧНА РОБОТА

Опановуємо роботу в сервісі Canva

Як працювати з Canva на комп'ютері

Як працювати з Canva на телефоні

Як користуватись Canva: базові функції

Як шукати готові шаблони:

У Canva сотні шаблонів для різних завдань: від презентацій, публікацій у соціальних мережах, плакатів, листівок та відео до буклетів, візиток, анімованих публікацій в Інстаграм та подарункових сертифікатів.


Якщо ви тільки зареєструвалися в Canva і хочете дізнатися, як користуватись сервісом, почніть із вибору шаблону. Для цього зайдіть у розділ Шаблони на головній сторінці Canva або прокрутіть сторінку вниз, вибравши потрібний розділ. Ще один спосіб знайти шаблон – ввести ключове слово у рядок пошуку.  

Як міняти дизайни

Після того, як оберіть готовий шаблон, ви можете змінити будь-які елементи. Наприклад, фотографію або текст. Щоб вибрати іншу фотографію, зайдіть у розділ «Дизайн» та клацніть на потрібний знімок. Щоб відредагувати текст, натисніть напис. 


Як додавати Елементи

На панелі зліва доступний величезний вибір різних елементів: від стрілок, рамок, колажів та ілюстрацій до анімованих написів, діаграм та красивих градієнтів. Їх також можна шукати у тематичних колекціях або за ключовим словом. Як тільки оберіть потрібний елемент, просто клацніть по ньому.  

Також можна скористатися додатковою строкою для пошуку потрібнего елемента за певною тематикою.


Як додавати Текст

Додати текст можна двома способами. Перше — додати заголовок, підзаголовок або звичайний текст окремо. Другий варіант - вибрати готову комбінацію з кількох шрифтів та написів. 

Щоб верстати в Canva як професіонал, спочатку краще скористатися готовими варіантами. Шрифти та розмір тексту в готових комбінаціях підібрані гармонійно і виглядатиме красиво. 


Як завантажити потрібний об'єкт (відео, фото, зображення, аудіо) з комп'ютера

В проєкті можна використовувати власні файли відео, зображень та музики. Для цього їх достатньо завантажити на сервіс Canva, де вони буть в подальшому зберігатися в вашому персональному кабінеті. 

Також можна записати себе через вебкамеру.


ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ


1. Підручник ст.87-90.

2. В сервісі Canva cтворити презентацію-відео "Зима" та посилання на відео надіслати на пошту вчителя voronenko@54.edu.ks.ua