Мова програмування

Середовище програмування

email:  voronenko@54.edu.ks.ua

ТИПИ АЛГОРИТМІЧНИХ СТУКТУР

(повторення)

У повсякденному житті людина постійно вирішує якісь завдання або розв’язує задачі, що вимагають виконання певної послідовності дій. Такі послідовності дій прийнято називати алгоритмом. 

Отже, алгоритм — це опис послідовності дій, виконання яких призводить до вирішення поставленого завдання за скінченну кількість кроків. Або алгоритм — це послідовність команд, виконання яких призводить до заздалегідь відомого результату. Об'єкт, що здатний виконати команди алгоритму, називають виконавцем алгоритму. Сукупність усіх команд, які може виконати певний виконавець - це система команд виконавця.

Алгоритми можуть бути подані в різних формах: у текстовій формі запису (словесний алгоритм - нумерований список дій), у вигляді блок-схеми (графічній алгоритм), мовою програмування тощо.

Для позначення кроків алгоритму у вигляді блок-схем використовують такі основні геометричні фігури:

Найбільш вражаючим прикладом виконавця алгоритмів є комп’ютер. Комп’ютер обробляв текстову, числову та графічну інформацію, керує роботою інших з’єднаних з ним пристроїв. Свого часу, аби мати змогу передати команди обчислювальним машинам, люди змушені були придумати системи знаків, які були б зрозумілі для них. Так виникли мови програмування.

Отже, мова програмування — це зрозуміла для комп’ютера система знаків для точного опису алгоритму. А комп’ютерна програма — це алгоритм (код) записаний мовою програмування і призначений для виконання комп’ютером.

Мова програмування — це система позначень для точного опису алгоритму, який потрібно виконати за допомогою комп’ютера.


Мова програмування, як і будь-яка інша мова, має такі складові:

Мови програмування можна поділити на дві групи: мови низького рівня і мови високого рівня

Мови програмування низького рівня (наприклад, мова асемблера) базуються на машинних командах процесора. Їх використовують для розробки швидкодійних програм. 

Мови програмування високого рівня оперують сутностями, зрозумілішими людині, — об’єктами, функціями тощо.

Мова програмування Python

Мова програмування Python є, мабуть, найпростішою у вивченні і найприємнішою у використанні з мов програмування, що набули широкого поширення. Python – дуже виразна мова програмування, що дозволяє вмістити додаток у меншу кількість рядків, ніж на це потрібно в інших мовах, таких як C++ або Java.

Python відноситься до типу "високого рівня мови програмування".

Python чудово підходить для початківців. Він не залякає нескінченними дужками, фігурними дужками, крапками з комами та двокрапками. Насправді, ця мова дуже схожа на англійську. Щоб довести це, спробуємо порівняти програми, написані на популярних мовах програмування. 

Серед програмістів існує традиція - перша програма на новій мові програмування має виводити на екран слова Hello world!  

Мовою Python ця програма виглядає так:

print ("Hello world!")

Для перекладання програм із мов програмування високого рівня на машинну мову застосовують спеціальні програми — транслятори. Вони поділяються на дві категорії: інтерпретатори і компілятори

Інтерпретатор перетворює невеликий фрагмент програми на машинний код, який одразу виконується процесором. Далі інтерпретатор опрацьовує наступний фрагмент програмного коду. Машинний код для повторного виконання не зберігається.

Компілятор перетворює відразу всю програму на машинні коди і вміщує їх у пам’ять комп’ютера, не виконуючи (рис. 24.6). Скомпільовану програму вже можна зберегти для подальшого використання.

Для  створення  програм,  редагування,  пошуку  помилок  та  їх  виправлення, а також виконання  програм, написаних мовою програмування, використовують середовище програмування.

Середовище програмування — це комплекс програм, що має засоби автоматизації процесів підготовки та виконання програм користувача, а саме:

• редактор текстів програм — у ньому можна створювати та редагувати текст програми;

• довідково-інформаційну систему про мову програмування та середовище;

•  бібліотеки,  у  яких  зберігаються  найбільш  уживані  фрагменти програм або цілі програми;

•  компілятор  чи  інтерпретатор,  використання  якого  дає  змогу швидко знайти помилку в програмі та виправити її;

• покроковий «виконавець» програми.

Для роботи необхідно перейти за посиланням на сайт розробника компілятора Thony та завантажити останню версію.

ОНЛАЙН КОМПІЛЯТОР Replit

Replit - онлайн-сервіс для написання, тестування і розгортання програм. Він надає вам можливість працювати з різними мовами програмування прямо в браузері без необхідності встановлення середовища розробки на вашому комп'ютері.

Replit має інтерфейс, схожий на інтегроване середовище розробки (IDE), де ви можете створювати, зберігати та виконувати свій код. 

Один з основних функціональних елементів Replit - це можливість легко ділитися своїм кодом з іншими, що дозволяє спільно працювати над проектами або просто демонструвати свій код.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ