Алгоритми з повторенням

email: voronenko@54.edu.ks.ua

Існує 3 основні типи базових алгоритмічних структур

Слідування — дії виконують послідовно, без пропусків або повторень.

Розгалуження — команди виконують за певної умови або не виконують.

Циклом називають багаторазове повторення певної послідовності дій. Цикл (повторення) — це тип алгоритму, під час виконання якого одну або кілька команд потрібно повторити кілька разів або повторювати щоразу.

В житті часто доводиться приймати рішення, що залежить від виконання певної умови. Умови формулюють за допомогою висловлювань, які, як тобі відомо, бувають істинними й хибними. Наприклад, батьки дозволяють тобі ввечері грати в комп’ютерні ігри, лише коли домашнє завдання виконане. Умовою гри в комп’ютерні ігри є виконання домашнього завдання. Коли ти питаєш дозволу пограти в ігри, відповідь батьків залежить від твоєї відповіді на запитання: «Чи виконане домашнє завдання?». Якщо так (умова істинна) — ти граєш в комп’ютерні ігри, якщо ні (умова хибна) — не граєш. Такі ситуації в алгоритмах називають розгалуженнями.

На блок-схемах команду перевірки умови записують у блоці, що має форму ромба.

Фрагмент алгоритму "Світлофор"

На уроках української мови ви вивчали правило написання префіксів з- або с-. Якщо корінь слова починається з літер к, п, т, ф, х, то пишеться префікс с-. В усіх інших випадках пишеться префікс з-

А от як виглядатиме блок-схема цього алгоритму:

У середовищі Скретч умови об’єднані у групу ДАТЧИКИ. Вони допомагають під час виконання алгоритму отримувати відповіді на запитання.

Наприклад:

• Чи торкається об’єкт вказівника миші чи межі?

• Чи натиснута на клавіатурі вказана клавіша?

• Чи торкається об’єкт (колір) деякого кольору?

• Чи натиснута ліва кнопка миші?

Наприклад, для того щоб визначити колір в умові, натискають на параметрі кольору й обирають на палітрі та встановлюють його властивості або «набирають» з існуючого.

Умови використовують для реалізації алгоритмів із розгалуженням. У середовищі Скретч для створення таких алгоритмів використовують кілька команд. Для того щоб виконати деякі команди, що залежать від істинності умови, в середовищі Скретч використовують команду неповного розгалуження Якщо.

Неповне розгалуження передбачає виконання деяких дій лише в тому випадку, якщо умова є істинною. Якщо умова хибна, ніякі дії не виконуються.

Які з тверджень, запропонованих у вправі, описують подію, яка реалізує алгоритм розгалуження?

ПРАЦЮЄМО ЗА КОМП'ЮТЕРОМ

інструкціЯ по Scratch.pdf