Szentháromság

A Szentháromság mint hitelv az adventista egyházban.


A Szentháromság az eredeti értelmezés szerint.

A Szent Lélek Krisztus Lelke.

Az Atya Isten és a Fiú Isten Lelke.

Minden erővel és tulajdonsággal rendelkezik, amivel az Atya és a Fiú.

A Szent Lélek Krisztust helyettesíti most a Földön. A Szent Lélek ajándékozásakor Krisztus a saját Lelkét adta.

Csak két trón van a Mennyekben, az Atya Isten trónja, és a Fiú Isten trónja, akit az Atya szült a világ teremtése előtt. Ezért egyszülött.Csak Őket illeti imádat , csak Ő elöttük borul le a teremtett világ a Jelenések könyve szerint.



KRISZTUS KÉPVISELŐJE | A Szentlélek eljő reátok (Advent Kiadó, 1995)

Jézus, azáltal hogy tanítványainak bemutatta a Szentlélek szolgálatát, azzal az örömmel és reménységgel is meg akarta ajándékozni őket, mely az ő szívét is áthatotta. Jézus örült az egyház számára biztosított bőséges segítség felett. Az ajándékok közül, amit csak kérhetett Atyjától népe felmagasztalása érdekében, a Szentlélek volt a legnagyobb. A Szentlélek adománya által születünk újjá, és e nélkül Krisztus áldozata hiábavaló lenne. A gonosz hatalma századokon át egyre erősödött, és az emberek bámulatos módon hódoltak be ennek a sátáni befolyásnak. A bűnt csak a Szentháromság harmadik személye, e hatalmas követ által lehet visszautasítani és legyőzni, aki nem csekélyebb hatalommal, hanem isteni erejének teljességével jön el. A Lélek teszi hatékonnyá azt, amit a világ Üdvözítője elvégzett. A Lélek az, aki megtisztítja a szívet. A Lélek által válik a hívő isteni természet részesévé. Krisztus azért adta isteni erőként Lelkét, hogy az legyőzze örökölt és szerzett hajlamainkat a rosszra, és saját jellemének lenyomatát örökítse meg egyházán. (Review and Herald, 1908. november 19.) {YRP 13.3}




Részleteket közlök a hitelvekből, kiegészítve Ellen G. White gondolataival és a saját észrevételeimmel.


2. A Szentháromság



Egy az Isten, az Atya, a Fiú és a Szentlélek, a három örökkévaló személy egysége. Isten halhatatlan, mindenható, mindent tudó, mindenek fölött való és mindig jelenlevő. Önkinyilatkoztatásából tudjuk, hogy végtelen és meghaladja az emberi felfogóképességet. Örökké méltó az imádatra, csodálatára és minden teremtmény szolgálatára.

(5Móz 6:4;

4

Halld Izráel: az Úr, a mi Istenünk, egy Úr!

Mt 28:19; 19

Elmenvén azért, tegyetek tanítványokká minden népeket, megkeresztelvén őket az Atyának, a Fiúnak és a Szent Léleknek nevében,

2Kor 13:13; 13

Az Úr Jézus Krisztusnak kegyelme, és az Istennek szeretete, és a Szent Léleknek közössége mindnyájatokkal. Ámen.

Ef 4:4–6; 6

Egy az Isten és mindeneknek Atyja, aki mindeneknek felette van és mindenek által és mindnyájatokban munkálkodik.

1Pt 1:2; Akik ki vannak választva az Atya Isten eleve rendelése szerint, a Lélek megszentelésében, engedelmességre és Jézus Krisztus vérével való meghintésre: kegyelem és békesség adassék néktek bőségesen.

1Tim 1:17; 17

Az örökkévaló királynak pedig, a halhatatlan, láthatatlan, egyedül bölcs Istennek tisztesség és dicsőség örökkön örökké! Ámen.

Jel 14:7) 7

Ezt mondván nagy szóval: Féljétek az Istent, és néki adjatok dicsőséget: mert eljött az ő ítéletének órája; és imádjátok azt, aki teremtette a mennyet és a földet, és a tengert és a vizek forrásait.



Eddig a hivatalos hitelv, amit elfogadott a Generálkonferencia. Az eredeti adventista hitelvek között nem szerepelt a szentháromság tan a mai formában. Ezt a tanítást fokozatosan fogadta be az adventista egyház az 1930-as években kezdődően, az 1950-es évekig bezáróan. Jelenleg a Szentháromság tan része a Hetednapi Adventista Egyház hitelveinek.


A hivatalos hitelvi megfogalmazás alatt találhatóak azok a Biblia igék, amik alátámasszák ezt a hitelvet. Ezeket én be is illesztettem.

Az Isten Egy Úr! Az Atya, a Fiú és a Szent Lélek nevében. Az Úr Jézus Kegyelme, Isten szeretete, a Szent Lélek közössége. Egy az Isten, az Atya! Atya Isten elrendelése, Lélek megszentelése, Jézus Krisztus vére. Egyedül bölcs Isten.


Ezek azok az igék, amik a Generálkonferencia szerint alátámasszák a Szentháromság tanát.

Sehol nem olvasom a Szent Lélek Isten elnevezést. Sehol nem olvasom, hogy három személy van a Mennyei Trónon. Isten van, Jézus Krisztus van és Szent Lélek van. Semmi több....

Ha tovább olvasod az eredeti weboldalt, ahol a hitelv magyarázata található, érdekes mondatok vannak megfogalmazva. Idézek néhányat.


"Megismerhetjük Istent. Az emberiség balsorsát látva, Isten szeretettel és könyörülettel nyúlt felénk a Biblia által. A Biblia felfedi, „a kereszténység nem annak a feljegyzése, hogy az ember Istent keresi; hanem annak az eredménye, hogy Isten kinyilatkoztatta önmagát és szándékait”.[1] Isten azért adta ezt az önkinyilatkoztatást, hogy áthidalja a lázadó világ és a gondviselő Isten közötti szakadékot.

A legtökéletesebb önkinyilatkoztatásában, Fiában, Jézus Krisztus személyében mutatta meg Isten legjobban nagy szeretetét. Jézus által megismerhetjük az Atyát. Ahogy János kijelenti: „Az Isten Fia eljött, és értelmet adott nékünk arra, hogy megismerjük az igazat” (1Jn 5:20).

Jézus ezt mondta: „Az pedig az örök élet, hogy megismerjenek téged, az egyedül igaz Istent, és akit elküldtél, a Jézus Krisztust” (Jn 17:3)."

"Az ismeretszerzés minden más módszerétől eltér az, ahogyan a Bibliából tanuljuk megismerni Istent. Nem helyezkedhetünk Isten fölé, hogy elemezzük és a terjedelmét meghatározzuk, mint valami tárgyét. Isten ismeretét kutatva, alá kell vetnünk magunkat a Biblia, Isten önkinyilatkoztatása tekintélyének. A Biblia önmagát magyarázza, ezért meg kell hajolnunk elvei és módszerei előtt. E bibliai vezérelvek nélkül nem ismerhetjük meg Istent."



Ha ezeket az elveket veszem figyelembe, akkor a Biblia az eszköz, ami által megismerhetem az Istent. Tehát Isten kinyilatkoztatása a mérvadó. Jézus Krisztus által pedig megismerhetjük az Atyát. Jézus Krisztus által nem ismerhetem meg a Szentháromságot, mert maga a Szentháromság szó sehol sem szerepel a Bibliában és sehol sem olvasom hogy Jézus vagy az Atya meg akarta ismertetni az emberekkel a Szentháromságot.


Kicsit lejjebb a következőt olvasom.



"A SZENTHÁROMSÁG BELSŐ ÉLETE

Csak egy Isten van? Mit mondhatunk Krisztusról és a Szentlélekről?

Isten egysége. A környező pogány népekkel ellentétben, Izrael csak egy Isten létezésében hitt (5Móz 4:35; 6:4; Ésa 45:5; Zak 14:9). Az Újszövetség éppen úgy hangsúlyozza Isten egységét (Mk 12:29–32; Jn 17:3; 1Kor 8:4–6; Ef 4:4–6; 1Tim 2:5). Ez az erőteljes monoteista nézet nem mond el-lent a három személyű egy Isten vagy a Szentháromság – az Atya, a Fiú és a Szentlélek – létezése elvének, sőt határozottan tagadja a panteont, ahol különböző istenségek foglalnak helyet."



Sajnos ellent mond. Jézust meg akarták kövezni, mert azt mondta, hogy Ő és az Atya egy.

A pogány népeknél, Babilonban volt elterjedt a Hármas Isteni kultusz. Jele a háromszög, középen egy szem.

Nézzük tovább....



"Többség a Szentháromságon belül. Az Ószövetség ugyan nem tanítja kimondottan az isteni hármasságot, de utal a Szentháromságon belüli pluralitásra. Időnként Isten többes számban beszél. „Teremtsünk embert a mi képünkre.” (1Móz 1:26) „Ímé, az ember olyanná lett, mint miközülünk egy.” (1Móz 3:22) „Nosza, szálljunk alá.” (1Móz 11:7) Helyenként a Biblia az Úr angyalát Istennel azonosítja. Az Úr angyala így szólt Mózeshez, amikor megjelent neki: „Én vagyok a te atyádnak Istene, Ábrahámnak Istene, Izsáknak Istene, és Jákóbnak Istene” (2Móz 3:6)."



Téves az az elképzelés, hogy a többes szám automatikusan jelenti a hármas számot. Az Atya és a Fiú is többes számban lehet megfogalmazva, pedig csak ketten vannak. Tehát ez nem bizonyíték, hanem belemagyarázás.



"Az eltérő utalások különbséget tesznek Isten Lelke és Isten között. A teremtési történetben így olvassuk: „Isten Lelke lebeg vala a vizek felett” (1Móz 1:2). Néhány szöveg nemcsak a Lélekre utal, hanem Isten megváltói munkájával kapcsolatban érint egy harmadik személyt is. „És most az Úr Isten [az Atya] engem [Isten Fiát] küldött, és az ő Lelkét [a Szentlelket].” (Ésa 48:16) Én [az Atya] „lelkemet adtam őbelé [a Messiásba], törvényt beszél a népeknek”(Ésa 42:1)."



Megint belemagyarázás. Ha a próféta vagy Jézus Isten Lelkét kapja, vagy betöltekezik Isten Lelkével, az nem jelenti azt, hogy egy önálló harmadik személlyel töltekezik be. A Biblia szerint a Szent Lélek az Atya Lelke, Jézus Lelke, a Vigasztaló. De sehol sem olvasom, hogy önálló harmadik istenség. Ha Isten Lelke lebeg a vizek fölött, nem jelenzi azt, hogy egy önálló harmadik személy lebeg a vizek fölött. Isten Lelke, ezt mondja a Biblia. Semmi több.



"A Szentháromság belső kapcsolata. Krisztus első adventje sokkal világosabb bepillantást enged az egy Isten hármasságának kérdésébe. János evangéliuma bemutatja, hogy az Atya Isten (lásd e könyv 3. fejezetét), a Fiú Isten (4. fejezet) és a Szentlélek Isten (5. fejezet) alkotja a Szentháromságot, a három egyformán örökkévaló személy egyedülálló és titokzatos kapcsolatát."



János harmadik fejezete a Nikodémussal folytatott beszélgetés, a 4. fejezet a Samáriai asszonnyal fojtatott beszélgetés, az 5. fejezet a Bethesda tavi gyógyítás története. Hogy ez a három történet hogy rakja össze a Szentháromságot? Sehogy. Belemagyarázás, félrevezetés.



"1. A szeretet kapcsolata. Amikor Krisztus felkiáltott: „Én Istenem, én Istenem! Miért hagytál el engemet?” (Mk 15:34), attól szenvedett, hogy a bűn következtében elszakadt az Atyától. A bűn megtörte az emberiség eredeti kapcsolatát Istennel (1Móz 3:6–10; Ésa 59:2)."

"A bűnösök soha nem fogják megérteni, mit jelentett Jézus halála a Szentháromságnak. Jézus öröktől fogva együtt volt az Atyával és a Szentlélekkel. Mindannyian öröktől fogva együtt léteztek egymás iránti tökéletes önfeláldozásban és szeretetben. A Szentháromság tagjai között létező tökéletes, abszolút szeretetre mutat az is, hogy ennyi időn át együtt léteznek. „Az Isten szeretet.” (1Jn 4:8) Ez azt jelenti, hogy mindhárman a másikért élve, tökéletes megelégedettséget és boldogságot élveztek."



Itt összekapcsolja Jézus kereszthalálát a Szentháromsággal. Ha Jézus az Atyához kiált, abból nem lehet következtetni a Szentháromságra. Sehol sem olvasom a Bibliában, vagy Ellen G. White prófétanő írásaiban, hogy a Szentháromság örökké együtt volt.


https://egw.hu/fejezet/PP/advent/1890/84.68/

Ellen G. White Pátriárkák és próféták

Miért engedte meg Isten a bűnt?


'"A világegyetem Ura nem egyedül végezte jóságos munkáját. Volt egy társa - munkatársa, aki meg tudta érteni szándékait, és vele tudott örülni a teremtett lények boldogításában. "Kezdetben vala az Ige, és az Ige vala az Istennél, és Isten vala az Ige. Ez kezdetben az Istennél vala" (Jn 1:1-2). Krisztus, az Ige, Isten egyszülöttje azonosult az örökkévaló Atyával - természetével, jellemével, szándékával. Ő volt az egyetlen olyan lény, aki tanácskozni tudott Istennel, és osztozni szándékában. "Hívják nevét: csodálatosnak, tanácsosnak, erős Istennek, örökkévalóság atyjának, békesség fejedelmének" (Ésa 9:6). "Származása eleitől fogva, öröktől fogva van" (Mik 5:2). És az Isten Fia ezt mondja önmagáról: "Az Úr az ő utának kezdetéül szerzett engem az ő munkái előtt régen. Öröktől fogva felkenettem [...] mikor megállapítá e földnek fundamentumait: mellette valék mint kézmíves, és gyönyörűsége valék mindennap, játszva ő előtte minden időben" (Péld 8:22-30). {PP 34.1}

Az Atya a Fiú által teremtett minden mennyei lényt. Ő benne teremtetett minden [...] akár királyi székek, akár uraságok, akár fejedelemségek, akár hatalmasságok: minden ő általa és ő reá nézve teremtettek" (Kol 1:16). Az angyalok Isten szolgái, akik a tőle állandóan áradó fényben ragyognak, és gyors szárnyakon sietnek, hogy véghezvigyék akaratát. De a Fiú, a felkent Isten, "[...] az ő valóságának képmása," "dicsőségének visszatükröződése [...] aki hatalma szavával fenntartja a mindenséget", magasabbrendű az angyaloknál (Zsid 1:3). "Óh dicsőség trónja, kezdettől fogva magasságos" volt szentségének helye (Jer 17:12), "[...] Igazságnak pálcája" országának pálcája. (Zsid 1:8). "Ékesség és szentség van előtte; tisztesség és méltóság az ő szent helyén" (Zsolt 96:6). {PP 34.2} "



Tehát Jézus , azaz Ő volt az egyetlen olyan lény, aki tanácskozni tudott Istennel, és osztozni szándékában. Nincs szó Szentháromságról, Szentlélek Istenről, mint harmadik istenségről.

Egy mondat teljesen értelmezhetetlen. " A Szentháromság tagjai között létező tökéletes, abszolút szeretetre mutat az is, hogy ennyi időn át együtt léteznek."

Miért, talán össze is veszhettek volna? Vagy akár válás is lehetett volna a vége?



" 2. Munkakapcsolat. A Szentháromság tagjai között munkamegosztás van. Isten nem szaporítja a munkát szükségtelenül. A Menny első törvénye a rend, és Isten minden munkáját rendben végzi. Ez a rend a Szentháromságon belüli egységből fakad,és azt őrzi. Úgy tűnik, az Atya a forrás, a Fiú a közbenjáró, a Szentlélek pedig a kivitelező, alkalmazó."



Sehol nem olvasom, hogy a Szent Lélek bárhol mint kivitelező szerepelne a Bibliában. Jézus a kézműves, aki teremtette a világot. Nincs munkamegosztás a Szentháromság között, mivel a Biblia sehol sem ír a Szentháromságról.



"Az apostoli áldásban is szerepel a Szentháromság mindhárom személye. „Az Úr Jézus Krisztusnak kegyelme, az Istennek szeretete és a Szentléleknek közössége [legyen] mindnyájatokkal.” (2Kor 13:13) Krisztus áll a felsorolás élén. Isten Jézus Krisztus – az emberré lett Isten – által tartott és tart most is kapcsolatot az emberiséggel"



Itt három dolgot említ az apostol. A kegyelmet, a szeretetet, és a közösséget. Jézus kegyelme, Isten szeretete, Szentlélek közössége. Ha a Szentlélek harmadik isteni személy, akkor miért nem említik soha Szent Lélek Istennek? Mert vagy Jézus Lelke, vagy az Atya Lelke. A Szent Lélek közössége azt jelenti, hogy a mi közös kapcsolódási pontunk Isten Lelke.


" A MEGVÁLTÁS ÁLL A KÖZPONTBAN

Az őskeresztény egyházban az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében keresztelték meg az embereket (Mt 28:19). Isten Jézus által nyilatkoztatta ki szeretetét és szándékát, ezért a Biblia rá összpontosít."



Ha valakinek a nevében teszel valamit, az azt jelenti, hogy azt képviseled, amit Ő akar. Ha a Szent Lélek nevében keresztelnek embert, az azt jelenti, hogy ez megegyezik a Lélek akaratával, az Isten Lelke, Jézus Lelke akaratával. Nem logikus következtetés a harmadik Isteni személy.Csak belemagyarázás.



" Krisztus a közbenjáró Isten és ember között, ezért kapcsolhat össze bennünket a Szentháromsággal. Jézus „az út, az igazság és az élet” (Jn 14:6)."



Semmi összefüggés Jézus tanítása és a Szentháromság tan között. Belemagyarázás.



"A kereszten a Szentháromság tökéletesen bemutatta az önzetlenséget."



A kereszthalál teológiájának semmi köze a Szentháromságtanhoz. Az Atya Isten ott állt a keresztnél, ahol az Egyszülött Fiú, Isten Fia keresztet szenvedett. Az Isten gyűlöli a bűnt, ezért lesúlytott az egyetlen Fiára, aki magára vette az emberiség bűnét. Itt nincs semmi, ami utal a Szentháromság tanra.



"Az egyedüli igaz Isten a kereszt Istene. Krisztus bemutatta a világegyetem előtt a Szentháromság végtelen szeretetét és megmentő hatalmát, kinyilatkoztatta az isteni Szentháromságot, akik vállalták az egymástól való elszakadás gyötrelmét a lázadó bolygó iránti feltétlen szeretetükből fakadóan. Isten erről a keresztről hív szeretettel, béküljetek meg, „és az Istennek békessége, amely minden értelmet felülhalad, meg fogja őrizni szíveteket és gondolataitokat a Krisztus Jézusban” (Fil 4:7)."



A keresztnek semmi köze a Szentháromság tanhoz. Krisztus szeretete sehol nem utal a Szentháromságra, csak belemagyarázás. Sem az Atya nem szakadt el a Fiútól, amikor Jézus itt a Földön szolgált, sem a Szent Lélek nem szakadt el Jézustól, sem az Atyától. Értelmetlen mondat, ami csak arra jó, hogy belemagyarázza a Szentháromság tant oda, ahol semmi keresni valója.

A modern Szentháromság tan egyetlen célja, hogy az adventista hívőket közelebb vigye a Római Katolikus Egyházhoz. Ellen G. White idejében hitték az Atya Istent, aki a világ teremtése előtt szülte a Fiút, az egyszülöttet. Ez számunkra felfoghatatlan. Majd az Egyszülött Fiú, aki mindent megbeszélt az Atyával, de nem olvasom sehol hogy hármasban beszélgettek volna a Szentlélek Istennel, megteremtette a világot. Jézus szerepelt, mint kézműves, nem a Szentlélek Isten. Amikor Jézus eljött a Földre, akkor Isten Lelke, a Szent Lélek szállt alá. Az Atya Lelke. Jézus imádkozott az Atyához, az Egy Igaz Istenhez, de sohasem imádkozott a Szent Lélek Istenhez. Amikor White idejében a Szentháromság szóba került, nem a mai katolikus értelmezésben alkalmazták. Minden IGAZ a Szent Lélekről, amit a Biblia ír, de sehol sem olvasom a Bibliában, hogy a Szent lélek mint egy önálló harmadik Istenség szerepelne a Mennyei templomban.