BANK és TŐZSDE

BANK és TŐZSDE

A világ legnagyobb ellenségei a bankok. Az eredetileg használt pénzt felváltotta a "rendelt pénz" aminek köszönhetően nyomorban tartják a világot.

https://hu.wikipedia.org/wiki/P%C3%A9nz

" Pénz minden olyan meghatározott értékkel bíró tárgy, amely a kereskedelmi forgalomban hosszabb-rövidebb ideig mint állandó fizetési eszköz használatos, amelynek átadásával dolgokat lehet megvásárolni, illetve adósságokat törleszteni. A pénz szükségszerűen csereeszköz, vagyis a dolog árának megfelelő mennyiségű pénzt egy adott piacon a dologra el lehet cserélni. A pénz attól fizetési eszköz, mert a csereeszköz használata jogilag érvényes tranzakciót hoz létre. Ezen kívül a stabil értékű pénz elszámolási egység és értékőrző funkciót is képes betölteni. A pénz értékének csökkenését inflációnak, növekedését pedig deflációnak nevezzük.

Pénz az, amit a piac annak fogad el. Valamint a pénz a leglikvidebb jószág, ezáltal a csere lebonyolítására a legalkalmasabb eszköz.

A modern pénz (az ősiekhez hasonlóan) lényegében egy emberek között kötött bizalmi egyezmény. Fizikai valójában nem, csak szimbolikusan bír értékkel, értéket csupán az emberek bizalma ad neki (más javakra nem váltható, csak a javak közvetítésére használható, a régebben használt pénzekkel ellentétben). Manapság a pénz legáltalánosabban használt fizikai formája a papírpénz (bár a hitelkártya egyre gyorsabban terjed), annak ellenére, hogy bizonyos áruk, mint az arany és az ezüst a pénz lényegi tulajdonságait még mindig őrzik. "

Tehát létezett egy "hagyományos" pénz, ami értéket képviselt és csereeszköz volt.

Helyette most a Bankoknak köszönhetően van a "modern pénz".

https://hu.wikipedia.org/wiki/P%C3%A9nz

"Rendeleti pénz

A rendeleti pénz elnevezése olyan pénzre utal, melynek fedezete valami más árukészlet. A pénz értékét a kormányzat rendelkezésben írja elő (innen származik a „fiat” neve is, ami latinul ‘legyen meg’-et jelent) és kötelező érvényű törvényes fizetőeszközként használatos.

Kormányok a múltban gyakran fordultak rendeleti pénz használatához, például a háborús szükség esetén felfüggesztették az átválthatóságot, más alkalommal pedig csak egyszerűen pénzt nyomtattak, amennyi csak kellett nekik. Mikor a hatóságok a gazdasági növekedés értékén felüli mennyiségben nyomtatnak pénzt, a megnövekedett pénzkészlet idővel felhígítja a kinnlevő minden pénz piaci értékét. Ezt a folyamatot inflációnak hívják. Amikor az USA 1971-ben véglegesen áttért a rendeleti pénz használatára, a fejlett országok többsége addigi rögzített dollárértéke miatt gyakorlatilag az egész nyugati világ pénzügyi rendszere rendeleti pénzre változott. "

Amerikának valódi pénze volt, ami nem inflálódott. De a Bankok kitalálták, hogy kölcsönöznek pénzt Amerikának. Gyakorlatilag Amerika hitelt vett fel, amit kamatosan kell visszafizetni. A Banki törvények szerint a pénzkibocsájtáshoz legalább 10 % fedezet szükséges. Gyakorlatilag a Bankok úgy nyomtatnak és adnak hitelre pénzt, hogy csak 10 % fedezet van mögötte. Egyszerűen pénzt nyomtattak , amennyi csak kellett! Amerika ezt a pénzt berakta egy Bankba. A Bank a berakott pénzt mint fedezetet tekintette, ami 10 %-a a kibocsátható hitelnek. A berakott pénz 9 szeresét kiadta mint hitelt. Az amerikai állampolgár ezt a pénzt megkapta mint fizetést, és berakta egy folyószámlára. a Folyószámlán lévő pénzt a Bank mint fedezeti alapot tekinti, ami 10 %-a a kibocsájtható hitelnek.

Példa: A Bank rendelkezik 100 pénzzel. Ez a 10 % hitelfedezet. 1000 pénzt ad hitelre Amerikának. Ezt egy másik Bankba teszik, és az 1000 pénz a 10 % fedezet a másik Bank számára. 9000 hitelt tud kibocsájtani a Bank. Ezt a melós megkapja fizetésként és berakja egy harmadik Bankba a folyószámlára. A harmadik Bank ezt a 9000 pénzt tekinti hitel fedezetnek, azaz a hitelkibocsájtás 10 %-nak. 81000 pénzt tud kibocsájtani hitelre. Gyakorlatilag 100 valódi pénzből lett 81000 nem valódi pénz, amit hitelre adhatnak ki!

"Hitelpénz

A hitelpénz gyakran a pénz más formáival (mint rendeleti és/vagy árupénz) együtt létezik, és felhasználói szempontból attól megkülönböztethetetlen. A fejlett gazdaságok pénze a nemzeti rendeleti pénzből származó hitelpénz. Szigorúan véve az adósság nem tekinthető pénznek, főként azért nem, mert az adósság nem lehet egy elszámolási egység (ugyanis minden adósság valamilyen tényleges értékben van nyilvántartva). Tehát, bár a hitelpénz egyáltalán nem tekinthető pénznek, a ritkaságán kívüli másik két (csereeszköz és tárolhatóság) szerepének szempontjából mégis pénzhelyettesítőként működik. E szerepeiben az igazi pénz keresletét tompíthatja és ezzel a pénz piaci értékének dinamikáját befolyásolja.

Ha a pénz egyszerűen csak egy „tartozok egy kis arannyal”-t jelent, akkor maga a papír nem egy elszámolási egység, hanem csupán egy kényelmes csereeszköz. Egy teljesen átváltható szigorú aranyalapú gazdaságban a papírpénz csak egy adósságlevél-fajta. Azonban, ha papírpénz lebeg, azaz értéke nem meghatározott egy adott külső számlázási egységhez viszonyítva, akkor többé nem lehet adósságlevélnek tekinteni, hanem a kereslet és kínálat dinamizmusa által meghatározott, tisztán pénzügyi értékké válik. Ezt a dinamizmust a kínálat oldaláról a központi bank, míg a kereslet oldaláról a magánszektor mozgatja piaci elvek alapján.

A hitelpénz a pénzkölcsönadás és -vétel melléktermékeként egyre növekszik; ezt a következő példa is szemlélteti: Mondjuk egy bankban letétbe helyezünk egy bizonyos összegű aranypénzt és azt a bank kölcsönadja valakinek azzal az ígérettel, hogy ő azt egy jövőbeli meghatározott időben egy kis extrával majd visszatéríti. Ebben az időben ez a személy ezt a pénzt rendes pénzként használhatja, de mivel ez még mindig a mi pénzünk, így mi is használhatjuk, mondjuk valami költségünk kiegyenlítésére utasíthatjuk a bankot, hogy a számlánkról egy másikra tegye azt át. Esetleg ezt egy csekk megírásával intézzük el. Ebben az egyszerű példában tehát két személy egyidejűleg használta ugyanazt az aranypénzt (valóságos értéket). Úgy tűnhet talán, hogy a kölcsönadás során pénz teremtődött. Egy lépéssel megtoldva kis történetünket, a kölcsönvevő egy boltban elkölti a kölcsönvett pénzét és a boltos letétbe helyezi azt a bankban, így ismét kölcsönadhatja valaki másnak, aki ismét csak pénzként használhatja. Ekkor már három személy használta az eredeti letétünket, és ez mehet csaknem a végtelenségig. A kölcsönvevő minden esetben ígéretet tesz arra, hogy a kölcsönt egy kis extrával megtéríti és minden esetben úgy nézhet ki, mintha valami új pénz jönne forgalomba. Ezt a látszólagos pénzt hívjuk hitelpénznek, magát a folyamatot pedig a pénz multiplikátor-hatásának. A felügyelő hatóság a bank által kikölcsönözhető pénz mennyiségének meghatározása által befolyásolhatja a pénzkínálat mértékét és ezzel a gazdasági folyamatok egészét. Ennek a látszólagos pénznek az értékét a meghatározott időbeni visszatérítésre tett hitelképes ígéretek adják. "

A dolog lényege, hogy a Bank hitelt ad, amit kamatosan kell vissza fizetni. De a kamat vissza fizetéséhez plusz pénzre van szükséged, amit csak újabb hitellel tudsz biztosítani. Ebből a csapdából soha senki nem fog kimászni. A Bankok eltörölték a valódi pénzt, aminek volt egy valódi fix értéke, nem volt infláció, helyette bevezették "rendeleti pénzt", gyakorlatilag a semmire nyomtatnak pénzt a végtelenségig és azt kamatosan kell visszafizetni.

TŐZSDE

Ennél nagyobb csalás a Tőzsde. Egy példa számítás a megértése végett. Alapítasz egy céget. 50 millió Ft ingatlanod van, és 50 millió Ft eszközöd, gépek, termékek. Ez 100 millió Ft. Megjelensz a tőzsdén. A 100 millió Ft értékű cégedet 100 részvényben határozod meg. 1 részvény 1 millió. Ha valaki megvásárol egy részvényt, akkor 1 % tulajdona van a cégedben. Tegyük fel, hogy jó hírű a céged, és nem 1 millió Ft-ért, hanem 1,2 millió Ft-ért veszik meg a részvényt. Emelkedik az árfolyam. A valódi nyereséged 200 ezer Ft, az 1 millió Ft feletti különbözet. Tehát 100 millió 200 ezer Ft a cég valódi vagyona. De mit mond a Tőzsde? Egy részvény értéke 1,2 millió Ft, van 100 részvény, azaz a cég értéke 120 millió Ft!!!! 200 ezer Ft valódi készpénz bevétellel 20 millió Ft-al nőt a céged értéke!!!! Ez hülyeség.

Vegyük az ellenkezőjét. Eladja az illető a részvényét 400 ezer Ft-ért. Ő nem birtokolja tovább a cég 1 %-át, de valaki hozzá jutott 1%-hoz 400 ezer Ft-ért. Tehát a cég értéke lezuhant 40 millió Ft-ra!!! Valójában van egy 50 milliót érő ingatlanod, és kb 50 millió értékű eszközöd, amik külön - külön is értékesíthetők. Mindez csak 40 milliót érne?

A Tőzsde nyertesei azok a Bankok, aki felvásárolják miután szándékosan alá értékelt cégeket, és felfújják az értékeket mint egy lufit, hogy busás haszonnal adják tovább. Ahogy a pénz nyomtatásnál a semmiből csináltak pénzt és kamatosan kell visszafizetni, itt is a semmiből csinálnak értéket.

Klasszikus példa a Tesla autógyár robbanás szerű emelkedése.

https://admiralmarkets.hu/education/articles/trading-instruments/tesla-reszveny

" A Tesla Cybertruck hatása a részvényekre

A Tesla Cybertruck prototípusát 2019. november 21-én mutatták be. Musk célja a platós terepjárók piacának (pickup) meghódítása volt ezzel a modellel. Bár a Ford is bejelentette már, hogy dolgozik az F-150 elektromos változatán, a Tesla megelőzte.

Úgy tűnik azonban, hogy sok fogyasztó érdeklődik a jármű iránt, a foglalások kevesebb, mint egy héttel a terepjáró leleplezése után 250 000 egységre növekednek.

A Wall Street elemzője, Alexander Potter, szerint a Cybertruck évente mintegy 200 000 darabot fog eladni 2023-tól. Az elemző emellett megnövelte a Tesla részvényekre vonatkozó 372 dolláros célárját 423 dollárra.1

Alexander Potter elemző szerint a Tesla új Cybertruck elektromos autója a cég egyik kulcsfontosságú növekedési hajtóereje lehet az elkövetkező években.

Vajon érdemes-e Tesla részvényekbe fektetni?

A Tesla a legutóbbi negyedévében 371 millió dollár szabad cash flow-t generált, és a menedzsment a harmadik negyedéves frissítésben jelezte, hogy úgy véli, hogy üzleti tevékenysége az "önfinanszírozásra nőtt".

Piper Jaffray a Teslát (NASDAQ: TSLA) „must have" részvénynek nevezi, ha valaki az autóiparba kíván fektetni. Ugyanakkor ne felejtsük el, hogy rengeteg tényező játszat még szerepet a jövőbeni gyártásokra vonatkozóan. "

2019-ben megjelenik egy terv. 250 ezer megrendelést adnak le egy még nem létező autóra.

A tőzsde elemző szerint 2023-ban 200 000 autót fognak eladni.

Hogy hogyan tudta kiszámítani egy nem létező autó eladását, számomra titok.

Ezért a részvény cél árát 372 dollárról 423 dollárra emelte.

Ennyi. Nem létező termék, ismeretlen eladási szám , ezáltal ismeretlen bevétel , hiszen ki tudja megmondani, hogy 2023-ban milyen csapásokkal kell szembenézni a világnak, és máris dollár milliókat kerestek a semmin. Ennyi az egész....

https://sites.google.com/site/valoditoszkana/
https://sites.google.com/site/valoditoszkana/
web counter