Ómega válság

Az Ómega válság

Népszerű téma az Ómega válság. A Duna Bibliakonferencián is hallottunk róla tanítást. Úgy értelmezték, hogy az Ómega válság a spiritizmussal azonosítható be, ezért azok a tanítások jelentik az egyértelmű veszélyt, amik a spiritizmusban, az okkultizmusban gyökereznek. Tanulmányozva a White irodalmat, nem erre a következtetésre jutok.

http://www.adventista.hu/egwhite/honlap/szegwi/26.htm

Szemelvények E.G.White írásaiból./ Az Alfa és az Omega

"[Számos figyelmeztetés született Ellen G. White tollából 1904 nyarán, a dr. J. H. Kellog által vallott panteista nézetek előidézte válság kritikus pontján, és amikor Kellog helytelen elvek bevezetését szorgalmazta az egészségügyi munkát illetően. Ezek a Különleges bizonyságtételek című kiadványsorozat második kötetébe kerültek, a következő címmel: Bizonyságtételek a gyülekezet számára, melyek között olvashatók orvosokhoz és prédikátorokhoz írt, a jelenlegi helyzetre szóló, figyelmeztető, tanácsoló és feddő üzenetek. Ezek közül az írások közül kettőben van szó "Az Alfa és Omegá"-ról. Mindkét írást hiánytalan formában közöljük a most következő lapokon. A panteizmusra vonatkozólag további tanácsok olvashatók a Bizonyságtételek nyolcadik kötetében (255-318), valamint A gyógyítás szolgálata című könyvben (427-438). A panteista tapasztalat háttérkörülményei kapcsán lásd A. G. Daniell's: The Abiding Gift of Prophecy (330-342), valamint L. H. Christian: The Fruitage of Spiritual Gifts (277-296) műveit. - A szerkesztők.]"

TANÍTSÁTOK AZ IGÉT!

Washington, D. C. 1904. július 24.

"Csöndben maradnak-e továbbra is intézményeink dolgozói, hogy hallgatólagos beleegyezésüket adják a lelkek romlását elősegítő ármányos tévtanok hirdetéséhez? Az ellenség nézetei mindenütt terjednek. A hitetlenség, egyet nem értés és szeretetlenség magva hull sokfelé. Nem kellene-e a missziómunkásoknak akadályt állítani a gonosz útjába? Kérdezzük meg magunktól: meg akarjuk-e engedni az ellenségnek, hogy elvonjon bennünket az igazság hirdetésének munkájától! Ne engedjük meg neki, hogy megakadályozza, hogy az evangélium áldásainak olyan közvetítői legyünk, amely véráramhoz hasonlóan terjed a világban! Keljen fel mindenki és dolgozzon, mihelyt arra lehetőség adódik. Akár alkalmas számunkra, akár nem, szóljuk az igazságot és tekintsünk Krisztusra bátorításért és erőért."

1. észrevétel. Az ármányos tanok terjedése az intézményeinkben arra enged következtetni, hogy nem külső tanítás fertőzi meg az egyházat, hanem belülről jelentkezik a veszély. A spiritizmus egyértelműen kívülről származik, könnyen beazonosítható. Egy olyan belső tanításra utal az Omega válság kapcsán, ami elősegíti a romlást, tehát fokozatosan történik a bevezetése. Harcolni kell ellene.

A HITELVEKET GYENGÍTŐ ELMÉLETEK

"Hozzátok intézett üzenetem, hogy ne adjátok hallgatólagos beleegyezéseteket az igazság elferdítéséhez, hanem szólaljatok fel ellene! Leplezzétek le a hangzatos elméleteket, melyek elfogadása az igazságtól való elforduláshoz vezetné a prédikátorokat, az orvosokat és az egészségügyi misszió munkásait. Mindenki álljon őrhelyén! Isten arra hív el férfiakat és nőket, hogy álljanak Immánuel Fejedelem vérrel pecsételt zászlója alá. Azt az utasítást kaptam, hogy figyelmeztessem népünket, mert sokan vannak olyan elméletek elfogadásának veszélyében, melyek gyengítik hitünk alappilléreit."

2. észrevétel. Hangzatos elméletekről van szó, tehát nem a Biblia igéjével támasszák alá az elképzeléseiket. De a tanítás belülről jön, nem külső forrásból, mint a spiritizmus, ami könnyen beazonosítható.


NAPJAINK "ALFÁ"-JA

"Semmi ne tévesszen meg benneteket! Sokan el fognak távolodni a hittől, csábító lelkeknek és démonok tanításainak engedve. Ennek a veszélynek az alfáját, azaz kezdetét láthatjuk most magunk előtt, a későbbi omega pedig kifejezetten meghökkentő lesz.

Szükségünk van Krisztus szavainak tanulmányozására, melyet keresztre feszítése előtt elhangzó imájában mondott: "Ezeket beszélte Jézus; és felemelé szemeit az égre, és monda: Atyám, eljött az óra; dicsőítsd meg a te Fiadat, hogy a te Fiad is dicsőítsen téged; amiként te hatalmat adtál neki minden testen, hogy örök életet adjon mindennek, amit néki adtál. Az pedig az örök élet, hogy megismerjenek téged, az egyedül igaz Istent, és akit elküldtél, a Jézus Krisztust. Én dicsőítettelek téged e földön: elvégeztem a munkát, amelyet reám bíztál, hogy végezzem azt. És most te dicsőíts meg engem, Atyám, te magadnál azzal a dicsőséggel, amellyel bírtam tenálad a világ létele előtt. Megjelentettem a te nevedet az embereknek, akiket e világból nékem adtál: tiéid valának, és nékem adtad azokat; és a te beszédedet megtartották" (Jn 17:1-6)."

3.észrevétel. Az Omega tanítás meghökkentő lesz, valami olyan dolog, amire nem gondolnak az adventisták. Összefügg Jézus tanításával, ami arról szól, hogy a Fiú dicsőíti az Atyát, az egyedül igaz Istent. Kéri az Atyát, hogy dicsőítse meg a Fiút.

Washington, D. C.

1904. augusztus 7.

"Kedves Testvérem!

"Üzenetet kaptam számodra és a többi orvos számára is, akik kapcsolatban vannak az Egészségügyi Misszió Szövetséggel. Tartsátok távol magatokat az Élő templom [568. oldal, 1903-ban jelent meg dr. J. H. Kellog tollából, aki panteista filozófusnak volt kikiáltva - a szerkesztők] című könyv befolyásától, mert az félrevezető kijelentéseket tartalmaz. Vannak benne tökéletesen igaz kijelentések, de azok hamisakkal keverednek. Bibliai szakaszokat emel ki szövegösszefüggésükből, hogy azokkal téves elméleteket támasszon alá. ...A könyvben lévő téves nézetek nagyon elszomorítottak, és az üggyel kapcsolatban olyan tapasztalaton mentem keresztül, mely majdnem az életembe került.

Azt fogják mondani, hogy az Élő templom átdolgozásra került, de az Úr megmutatta nekem, hogy a könyv szerzője nem változott meg. Mindaddig nem lehet egység közte és az evangélium prédikátorai között, ameddig kitart jelenlegi kijelentései mellett. Kényszerítve érzem magam, hogy figyelmeztessem népünket: "Ne tévelyegjetek, Isten nem csúfoltatik meg..." (Gal 6:7).

Volt alkalmad tanulmányozni a Bizonyságtételek a gyülekezet számára hetedik és nyolcadik kötetét. Ezek a bizonyságtételek magasba emelik a vészjelet, de némelyek nem értették meg azt a világosságot, mely oly tiszta és egyértelmű azok számára, akikre megtévesztő mesék nem gyakoroltak befolyást. Mindaddig, amíg orvosaink elfogadják a könyv félrevezető elméleteit, nem jöhet létre egység közöttük és az evangélium prédikátorai között.

Akkor jöhet létre egység, ha az egészségügyi missziómunkások nevükhöz illően cselekednek és mutatnak példát; ha szükségét érzik annak, hogy szolgálatukat az evangélium prédikátoraival egyesítsék. Határozottan ellent kell állnunk annak, hogy elvonjanak bennünket attól az örök igazságtól, mely 1844 óta kiállta a próbát."

4. észrevétel. Az Omega válság egy olyan tanítást takar, ami el akarja távolítani az adventistákat az 1844-ben megfogalmazott igazságoktól. Mindezt White írásaira hivatkozva.

ALFA AZ "ÉLŐ TEMPLOM" CÍMŰ KÖNYVBEN

"Határozott felszólalásra kaptam utasítást. "Nézz szembe vele késedelem nélkül!" - hangzottak a szavak. A szembenézés nem azt jelenti, hogy a műről megfeledkezve új tanításokat és eltérő nézeteket koholjunk. Nincs ilyen jellegű feladatunk. Az Élő templom című könyv a szörnyű eretnekségek alfáját tartalmazza. Az omega is el fog jönni, és azt el fogják fogadni azok, akik nem akarnak figyelmezni az Istentől jövő figyelmeztetésre.

Orvosainknak, akiken súlyos felelősség nyugszik, tiszta lelki látásra van szükségük. Szüntelen őrködniük kell! Hamarosan olyan veszélyek törnek ránk, melyeket most még nem látunk. Hő vágyam, hogy orvosaink ne legyenek félrevezetve. Nagyon szeretném szabadnak látni őket az Úrban. Azért imádkozom, hogy legyen bátorságuk megállni Jézus igazságában, mindvégig szorosan megőrizve első szeretetüket (Special Testimonies, B sorozat 2., 49-50)."

5. észrevétel. Az Omega válság Jézus Krisztus igazságát akarja megváltoztatni.

https://white-konyvtar.hu/fejezet/Szem1/advent/1999/98.1236/?highlight=omega#1SM%20203.2

· Bizonyságtételek

· Szemelvények E. G. White írásaiból 1. kötet

· "Hirdesd az Igét!"

· Hitünk alapja

"Népünknek, szilárdan kell állnia az örökkévaló igazság oldalán, mint ami már sok próbát és nehézséget kiállt! Hitünk biztos oszlopaiba kell kapaszkodnunk. Az igazság Isten által feltárt alapelvei képezik hitünk egyedüli valóságos alapzatát. Azok által vagyunk azok, akik vagyunk. Az idő múlása nem csökkentette értéküket. Az ellenség szüntelen arra törekszik, hogy kimozdítsa ezeket az igazságokat eredeti alapjukból, és hamis tanokkal cserélje fel azokat. Minden lehetségest meg fog próbálni csalárd tervei véghezvitelére. Az Úr azonban olyan gondolkodó embereket fog támasztani, akik ezeket az igazságokat az isteni elgondolás szerint fogják hirdetni. {1SM 201.2} "

"Mennyei küldött tárta elém, hogy az Élő templom című könyv gondolatmenete nem helyes, és akik nem állnak szilárdan a jelenvaló igazság alapelveinek talapzatán, azokat félre fogja vezetni. A könyv nem egyéb, mint emberi találgatás Isten személyiségét és jelenlétének helyét illetően. A világon senkinek nincs joga ahhoz, hogy ezen a kérdésen töprengjen. Minél több képzeletszőtte elméletről esik szó, az ember annál kevesebbet fog tudni Istenről és a lelket megszentelő igazságról. {1SM 201.3} "

"Az Élő templom ezeknek az elméleteknek az alfáját tartalmazza. Tudtam, hogy az omegának is hamarosan jönnie kell, és remegtem népünk tagjaiért. Tudtam, hogy figyelmeztetnem kell a testvéreket, hogy ne kezdjenek vitázni Isten személyiségéről és jelenlétének mibenlétéről. Az Élő templom ezekre vonatkozó kijelentései nem igazak, a könyv tanításának alátámasztására szolgáló igeversek alkalmazása pedig nem biblikus. {1SM 203.2} "

6. észrevétel. Az Omega válság Isten személyéről szóló vita és találgatás lesz.

"Késztetve érzem magam arra, hogy tagadjam azt az állítást, miszerint az Élő templom tanításait az írásaimban olvasható kijelentések alátámasztják. Lehet, hogy vannak olyan kifejezések és kijelentések a könyvben, melyek összhangban vannak írásaimmal. Az is lehet, hogy írásaimban sok olyan kijelentés van, melyek, kiszakítva eredeti szövegösszefüggésükből, és az Élő templom írójának gondolkodása szerint értelmezve, összhangban lévőknek látszanak ennek a könyvnek a tanításaival. Ez látszólag azt igazolja, hogy az Élő templom kijelentései valóban összhangban vannak írásaimmal. De Isten óvjon attól, hogy ez a vélemény továbbra is fennmaradjon! {1SM 203.3}"

"Kevesen ismerik fel annak veszélyes következményeit, ha szóba állnak a napjainkban hirdetett elképzelésekkel. De az Úr felemelte a leplet, és előre megmutatta nekem az eredményt. Az Isten személyiségét illető spiritualista elméletek, melyek az ő logikai következtetéseikből származnak, megcsúfolják az egész kereszténységet. Semmibe veszik azt a világosságot, amit Krisztus küldött a mennyből, hogy azt Jánosnak, s általa népének adja. Azt tanítják, hogy a közvetlen előttünk álló események nem elég fontosak ahhoz, hogy különös jelentőséget tulajdonítsunk nekik. Hatástalanná teszik a mennyei eredetű igazságot. Megfosztják Isten népét múltbeli tapasztalatától, s helyette hamis tudományt hirdetnek. {1SM 203.4} "

"A lelkek ellensége annak a feltevésnek az elfogadtatására törekedett, mely szerint a hetedik napot ünneplő adventisták körében nagyszerű reformációnak kell végbemennie, ami újraszerveződésből, valamint a hitünk oszlopait képező tanításoknak a feladásából áll. Mit eredményezne ez a reformáció? - Az igazság alapelveinek elvetését, melyeket Isten bölcsessége adott maradék népének. Vallásunk megváltozna. Hamisnak tartanák meghatározó alapelveinket, melyek az elmúlt ötven évben a művet meghatározták. Új szervezet alakulna. Más jellegű könyvek kerülnének kiadásra. Elméleti bölcselkedés uralkodna köreinkben."

7. észrevétel. Az Omega válság Istenről szóló spirituális elmélkedés lesz, ami azt jelenti hogy Jézus Krisztus és az Atya Isten kapcsolatát értelmezik, logikai összefüggések alapján, ahogy erre utalt már White testvérnő a János evangéliuma 17/ 1-6 versei alapján.

"Mi késztethet embereket történelmünk jelenlegi idején arra, hogy alattomos és erőteljes módon hitünk alapjának lerombolására igyekezzenek? Ez az alap imádság, bibliatanulmányozás és isteni kijelentés által épült a mű kezdetén. Erre az alapra építettünk az elmúlt ötven évben. Csodálkoztok talán, hogy valami mondanivalóm van akkor, amikor olyan munkának a kezdetét látom, mely hitünk néhány alappillérét kidöntené a helyéről? Engedelmeskednem kell a parancsnak: "Ütközz meg vele!"... {1SM 207.3} "

Csábító Lelkekre Hallgatva

https://white-konyvtar.hu/fejezet/SpM/egervari-dezso//516.2409/?highlight=%C3%A9l%C5%91%20templom#SpM%20328.2

{SpM 328}

1903, október 9. {SpM 328}

"Kedves Magan és Sutherland testvér! {SpM 328}

Bizonyos vagyok, hogy az Úr munkálkodni fog, hogy magasabb szintre hozzon benneteket, ahol nem lesztek oly súlyosan aggasztva és zavarva. {SpM 328.1}

Néhány szót szeretnénk szólni Dr. E. J. Waggoner (nem az 1888-as két hírnök egyike) tanítóként való alkalmazásáról Berrienen. Nagy bizalom volt ez Waggoner testvér iránt, de tudom, hogy jelenleg rendkívüli veszedelemben forog. Az a veszély fenyegeti, mint sokan másokat is, hogy elfogadja az Istenről való helytelen nézeteket, amint azt az Élő templom leírja.

Bármilyen kedvezően tekintik is orvosaink és mások az Élő templomban kifejtett Istenről szóló elméleteket, meg kell mondanom, hogy ezek az elméletek hibásak, helytelenek és hamisak. A könyvben végig bibliaszövegek állnak, de sokat félremagyarázón használva. A szövegek, összefüggésükben és egyszerűségükben olvasva és megértve, nem támogatják a szerző által kifejtett elméleteket. {SpM 328.3}

Akik ilyen elméleteket hirdetnek, eltévedtek az erdőben. Nem ismerik elméleteik természetét. Én tudom, milyen veszélyesek ezek az elméletek. Mielőtt tizenhét éves lettem, népes csoport előtt kellett bizonyságot tennem ellenük. Egész életemben az elmúlt ötven év alatt, szembe kellett szállnom ezekkel az ámító elméletekkel. {SpM 328.4}

Azt mondom, amit mindig is mondtam, hogy senkivel sem vagyok hajlandó vitába szállni Isten természete és személyisége felől. Akik le szeretnék írni Istent, vegyék tudomásul, hogy ékesszóló erről a hallgatás. Olvassuk az írásokat egyszerű hittel, s alakítsunk fogalmat Istenről ihletett írásaiból. {SpM 329.2}

8.észrevétel. White testvérnő már 17 évesen támadta azokat az elméleteket, amiket később Kellog az Élő Templom című könyvében megfogalmazott. Olyan viták, amik Isten természetéről szólnak. 1844-ben nem a panteoizmus volt a vita tárgya, nem is a modern spiritizmus, amivel az Omega válságot most sokan beazonosítják.

Összefoglalva:

1. észrevétel. Az ármányos tanok terjedése az intézményeinkben arra enged következtetni, hogy nem külső tanítás fertőzi meg az egyházat, hanem belülről jelentkezik a veszély. A spiritizmus egyértelműen kívülről származik, könnyen beazonosítható. Egy olyan belső tanításra utal az Omega válság kapcsán, ami elősegíti a romlást, tehát fokozatosan történik a bevezetése. Harcolni kell ellene.

2. észrevétel. Hangzatos elméletekről van szó, tehát nem a Biblia igéjével támasszák alá az elképzeléseiket. A tanítás belülről jön, nem külső forrásból, mint a spiritizmus, ami könnyen beazonosítható.

3.észrevétel. Az Omega tanítás meghökkentő lesz, valami olyan dolog, amire nem gondolnak az adventisták. Összefügg Jézus tanításával, ami arról szól, hogy a Fiú dicsőíti az Atyát, az egyedül igaz Istent. Kéri az Atyát, hogy dicsőítse meg a Fiút. János 17/1-6

4. észrevétel. Az Omega válság egy olyan tanítást takar, ami el akarja távolítani az adventistákat az 1844-ben megfogalmazott igazságoktól. Mindezt White írásaira hivatkozva.

5. észrevétel. Az Omega válság Jézus Krisztus igazságát akarja megváltoztatni.

6. észrevétel. Az Omega válság Isten személyéről szóló vita és találgatás lesz.

7. észrevétel. Az Omega válság Istenről szóló spirituális elmélkedés lesz, ami azt jelenti hogy Jézus Krisztus és az Atya Isten kapcsolatát értelmezik, logikai összefüggések alapján, ahogy erre utalt már White testvérnő a János evangéliuma 17/ 1-6 versei alapján.

8.észrevétel. White testvérnő már 17 évesen támadta azokat az elméleteket, amiket később Kellog az Élő Templom című könyvében megfogalmazott. Olyan viták, amik Isten természetéről szólnak. 1844-ben nem a panteizmus volt a vita tárgya, nem is a modern spiritizmus, amivel az Omega válságot most sokan beazonosítják.

Lewis-R-Walton OMEGA című könyvét ajánlom mindenkinek. Részletesen foglalkozik az Alfa válsággal, és levonva a következtetéseket, kielemzi az Omega válság lehetséges jeleit, tulajdonságait. A könyv végén , a 64. oldaltól öszefoglalja 9 pontban az Omega válság ismertető jeleit.

"Kilenc sarkalatos pont

Láttuk azt az alfa hitehagyásnak nevezett valamit, ami a századfordulón keresztülsöpört a H. N. Adventista Egyházon. Szemléltük, hogyan tom­pította az egyház erőfeszítéseit éppen akkor, amikor Isten megnyitotta a világot az evangélium számára, és hallottuk a figyelmeztetést, hogy vala­mi még veszélyesebb jön majd egy napon. Éppen ezért életbevágóan fon­tos, hogy elemezzük, mi történt korábban, és törekedjünk felismerni azokat a jeleket, amelyek hírül adják az utolsó nagy hitehagyás közeled­tét. Itt állnak összefoglalva a fontosabb szempontok:

1. Megtévesztés. Az alfa fő jellegzetességeinek egyike a megtévesztés. Néha leplezetlen hazugságok hangzottak el. Néha csupán az igazság egy részét közölték, és így még az igazság is hamis benyomást kelthetett. Egyszer Ellen White írt dr. Kelloggnak, és tanácsot adott neki egy chica­gói nagy épülettel kapcsolatban. Kellogg gyakran idézte ezt a bizonyság­tételt, mint bizonyítékot arra, hogy Ellen White tévedett, mert ilyen épü­let sohasem létezett - hangsúlyozta önelégülten. White testvérnő egy­szerűen tévedett. Amit dr. Kellogg elhallgatott, az volt, hogy hívei Battle Creekben teljesen elszánták magukat arra, hogy felépítik ezt az épületet, olyannyira előrehaladva, hogy a felvázolt építészeti tervek már készen voltak, mielőtt a javaslatot leállították. Különös részletességgel figyelmeztetett Mrs. White arra, hogy néhány ember becstelen lesz a prófétaság Lelkébe és az egyház alaphitté- teleibe vetett meggyőződését illetően. Látomásban embercsoportokat látott, amint Battle Creekben együtt tanácskoztak, és főként azt tervez­ték, hogyan takarják el antagonizmusukat írásaival és bizonyos funda­mentális hitpontokkal szemben. Valódi érzéseiket így elpalástolva, úgy gondolták, sokkal nagyobb befolyást gyakorolhatnak azokra az adventis­tákra, akik alapvetően hűségesek voltak az egyház iránt, és akik sohasem figyeltek volna rájuk, ha indulásnál nem palástolják el teljesen szándéka­ikat. Az ember az alfán keresztül újra és újra megtalálja az igazság iránti hajlandóságot valami közvetlen cél elérése kedvéért. Talán Ellen White fogalmazta meg a legszemléletesebben: „Kártékony nyelvek és az igazság­tól elfordult elmék állandóan munkálkodnak, hogy zavart keltsenek. ”

Az alfában ez a technika is bemutatkozott az írások és a prófétaság Lelke írásainak helytelen használatában. 1905-ben az adventisták mind­untalan figyelmeztetést nyertek olyanok felől, akik

„szentírási szövegek sokaságát gyűjtik össze, és bizonyítékként rakják sorba hangsúlyozni kívánt teóriáik körül... és az írásokat, mint Isten igéjét tiszteletben kell tartani,azok alkalmazása - ha az alkalmazás egyetlen oszlopot is elmozdít az alap­ból, amelyet Isten az elmúlt 50 é v alatt megőrzött - nagy tévedés.“

Még lényegesebb az a figyelmeztetés, amelyet saját írásainak jövőbeli helytelen használata felől adott.

„Észrevesszük majd, hogy akik hamis üze­neteket hordoznak, nem lesz erős érzékük a becsület és a becsületesség iránt. Megtévesztik a népet, és tévedéseiket összevegyítik White testvérnő bi­zonyságtételeivel, és nevét arra használják, hogy munkájuknak befolyást sze­rezzenek. Úgy válogatnak a bizonyságtételekből, ahogy jónak látják . Kifor­gatják, hogy álláspontjaikat támogassa, és a bizonyságtételeket a hamisság foglalatába helyezik, hogy tévelygésük befolyását növeljék , és a néppel elfogadtassák ”

Érdekes, hogy azok, akik az igazság helytelen alkalmazásában foglalatosak, úgy képzelhetik, hogy teljesen igazuk van, és azzal a meggyőző­déssel cselekedhetnek, hogy hatásos. Így állt a dolog dr. Kellogggal is, és Mrs. White figyelmeztette a Generálkonferencia vezetését, ne engedjék, hogy „állításaival rászedjen titeket”. Az egyik igaz lehet, a másik nem. „Kellogg azt képzelheti, hogy minden állítása igaz, de nektek nem szabad azt gondolni, hogy így van, és bátorítani sem szabad őt arra, hogy azt higgye,igaza van.


2. Egyenetlenség és szakadás munkálása. Az alfa leleplezte azoknak a férfiaknak látszólagos ellentmondását, akik azt állítják, hogy csodálatos új világosságuk van, ugyanakkor megosztották az egyházat, ahol csak eszméiket elmondták. Úgy tűnt, hogy a nemzeti kötelékeknek sincs semmi hatásuk erre a szakadást létrehozó jelenségre. A Battle Creek-i ká­polna is nyugtalanságba merült. Angliában, Skóciában, Walesben a gyüle­kezetek a zűrzavart szemlélték, amikor az adventista hitelvektől eltérő teóriákat képviseltek. Krisztus bölcsességében egyházát megajándékozta a viselkedésmód mércéjével, amellyel az új doktrína igaz vagy hamis vol­ta próbára tehető. Az alfa megosztást munkáló elemei újra feltűnnek majd az adventizmusban, és a történelem azt bizonyítja, hogy népünk le­gyen nagyon óvatos.


3. A fundamentális hitelvek ellen irányuló támadás. Minden fő hitehagyás megegyezik az alapvető adventista hitpontok elleni támadásá­ban, amelyek között ott szerepel a szentély, a vizsgálati ítélet és a prófétaság Lelkének ihletett volta. A századfordulón Ellen White arra emlé­keztetett, hogy az elmúlt ötven év alatt jelentős erőfeszítéseket tettek ar­ra, hogy felforgassák az egyház fundamentális igazságait, különösen azo­kat, amelyek a szentély tanára vonatkoznak. A történelmet tanulmányo­zónak megdöbbentő szemlélni ezt a különös támadást, amely ciklikusan ismétlődik, minden alkalommal új buzgósággal, mintha most fedezték volna fel először. A változtatás szószólói gyakran használják azt az alap­eszmét, hogy Ellen White szorgalmazza az új világosság iránti fogékony­ságot. Néha hozzáfűzik a feltételeket, amelyekre vonatkozóan Ellen White nyomatékosan ezt javasolta: „Tanácskozz a tapasztalt atyafiakkal, és ha a szervezett egyház nem lát értéket az elképzelésben, hagyd nyugodni. Egyetlen alkalommal sem pusztította el az »új világosság« a régen megalapo­zott alapvető igazságokat. Majd férfiak és nők támadnak, akik azt állítják, új világosságuk van, vagy valami új kinyilatkoztatás, amelynek tendenciája,hogy a régi mérföldkövekbe vetett hitet összezavarja... Hamis beszámolókat terjesztenek, és néhányan beleesnek ebbe a csapdába. Hisznek ezeknek a hí­reszteléseknek, és ismételgetik azokat... Ezeken az eszközökön keresztül sok lélek helytelen irányba fordul.“

Máshol Ellen White a szentély igazságát, a hármas angyali üzenetet, a szombatot és a halottak állapotát foglalja bele a mérföldköveket jelentő doktrínákba, és arra figyelmeztet, hogy

„Sátán majd megkísérli megváltoztatni azt, amihez határozott buzgalommal ragaszkodnunk kellene. ”


4. Leplezett támadások az egyház szervezeti rendje ellen. A legelképesztőbb vádak egyike, amelyet Ellen White valaha is képviselt, hogy „be­súgók munkálkodnak, arra törekedve, hogy még az egyház alapfelépítettségét is felforgassák. ”

Tudatos terveket fektettek le, hogy megszerezzék a veze­tő intézmények irányítását. Még a konferenciákat is fenyegette ez a tak­tika - mondta Ellen White. Látomásban titkos összejöveteleket látott, amelyeken emberek azt tervezték, hogy tudnák leginkább megszerezni a vezetést, elnyerni a nép szimpátiáját, valamint az egyház szervezeti rend­jét módosítani. Ellen White leírt egy összeesküvést,,amelyben „emberek fonódtak össze, hogy kölcsönösen támogassák egymást”. Az ember remélheti, de feltételezni naivitás lenne, hogy ilyen fenye­getéssel nem találjuk szembe magunkat újra. Ez egy különösen halálos fenyegetés Isten műve ellen, mert olyan csendesen halad előre egy látszó­lagos nyugalom felszíne alatt terjeszkedve, míg túl késő nem lesz. Ha az ember az ómega figyelmeztető jelei után kutat, ez az a tényező, amelyet nem lehet nyugodtan figyelmen kívül hagyni. Vannak olyan jelek, ame­lyekről a történelem azt mondja: figyeljünk rájuk! Egyházon vagy kon­ferencián belüli politikai küzdelmek, amint Battle Creekben is történt. Jól szervezett megmozdulások bizottságban vagy választókerületi össze­jöveteleken, amelyek az egyház álláspontjával ellentétes eszméket támo­gatnak. Széles körű, azok ellen irányuló támadások, akik a szervezett egyház és annak tanítása iránti hűségre ösztönöznek nyomatékosan. (Egy híres, a prófétaság Lelkét támadó könyvet adtak ki a Battle Creek-i Szanatórium révén, amelyet a szanatórium vezérkarából való orvosok ír­tak. A javaslatra szánt pénzösszeg a legtitokzatosabb körülmények kö­zött bukkant fel.) Talán valamennyi között a legelcsüggesztőbb jel az al­fában könnyen észrevehető: még egyházi fizetési jegyzéken szereplő pré­dikátorok, akik hűségnyilatkozatot tettek, de akiknek megnyilatkozásai arra irányulnak, hogy az egyháztól eltérő megmozdulásokat támogassák.Van, ami a látható jeleknél sokkal nagyobb. Ellen White 1904-ben az egyházat egy látványos elragadtatásban látta, melyet egy jéghegy felé tar­tó hajó szimbolizált. Csupán a jéghegy csúcsa látszott, de elárulta a víz­vonal alatti veszélyt, amely éppen ott volt a legszörnyűbb. Az isteni uta­sítás így hangzott: „Ütközz össze vele !” - velőtrázó összeütközés lesz. A hajón mindenki megrázkódik, de a hajó a tengeren marad. Egy villa­násnyi csattanással találd el az akadályt, és az ember csupán rést nyit a ha­jón, ahol a víz akadálytalanul bezúdulhat. (Éppen nyolc éve, hogy életre kelt az „elsüllyeszthetetlen” Titanic tapasztalatában.) A jelképben talál­ható lecke kristálytiszta: számos veszély, amellyel az egyház összecsap, a felszín alatt rejtőzik, csupán néhány figyelmeztető jel árulja el, hogy az éppen egy nagyobb jéghegy csúcsa. Ezek a leghalálosabb veszélyek vala­mennyi között, és ezek Ellen White látomásában szemtől szembe össze­találkoztak, fejjel nekiütközve az akadálynak, mindazzal az erővel, amit az egyház képes volt összegyűjteni.


5. Különleges erőfeszítések az ifjúság vonzására. John Harvey Kellogg könyve olyan eszméket képviselt, amelyek halomra tudják dön­teni az egész keresztény üdvtervet. Azután is ragaszkodott a könyv ki­adásához, hogy Ellen White figyelmeztetett a panteizmus szövevényei ellen; azután is, hogy a Generálkonferencia leszavazta a témát; azután is, hogy a Review and Herald porig égett. A terjesztés érdekében azonnal körüludvarolta az egyház fiatalságát, szövetséges társakat keresve ben­nük új teológiájának terjesztéséhez. Minden erőfeszítése arra irányult, hogy elérje az ifjúságot - beleértve az isteni tanács ellenére újra megnyi­tott Battle Creek-i College-t is, a fiataloknak szánt brosúrák készítését, képviselők kiküldését, akik hatékonyan toboroztak fiatalokat a Battle Creek-i vállalkozásra. Ha sikeres lett volna, akkor a H. N. Adventista Egyház történelme is másként alakul. A hamis „új világosság” ifjúságra gyakorolt vonzereje különleges veszély, amely ellen minden modern kor­ban élő adventistának védekeznie kell, és amiért apák és anyák jól tennék, ha figyelnének Ellen White, szülők számára adott, 1906-os tanácsának is­mételt elolvasására:„Szülők, tartsátok távol gyermekeiteket Battle Creek -től... Megtévesztő hitehagyás ragadta meg az elméket, és fonatai beleszövődtek megjelenési for­májába. Ki a felelős a fiatal férfiaknak és nőknek adott nevelésért, a mely megtévesztő befolyást gyakorolt elméjükre? Egy apa azt írta, két gyermeke van , akiket Battle Creekbe küldött; az egyik most hitetlen, a másik is feladta az igazságot.Ilyen és hasonló levelek jönnek különböző helyekről. Figyelmeztetést nyertem , hogy adjam át a szülőknek. Ha gyermekeitek Battle Creekben van­nak, hívjátok el onnan őket késedelem nélkül. ” Mi jelentett veszélyt a fiatalság számára Battle Creekben? Az ottani vezetők által kifejezésre juttatott állásfoglalás, hogy a H. N. Adventista Egyháznak adott isteni üzenetek megbízhatatlanok.

6. Különleges támadások a prófétaság Lelke ellen. Az egyháznak kevés eleme vont magára annyi tüzet a hitehagyás során, mint a próféta­ság Lelke. „Sátán legutolsó csalása lesz, hogy Isten Lelkének bizonyságtéte­leit elbizonytalanítja. Sátán találékonyan munkálkodik majd különböző formában és különféle ügynökök útján, hogy megzavarja Isten maradék népének az igaz tanúbizonyságba vetett bizalmát.” Alaposan átgondolva, egyértelművé válik, miért van ez így. A vég idején megnyilatkozó csalás különösen hatékony és szövevényes lesz, de adott az ígéret, hogy „ mind­az, aki hiszi, hogy Krisztus szólt White testvérnő által, biztonságban lesz at­tól a sok csalástól, a mely ezekben az utolsó napokban m egjelenik ”. Meg­lepő lenne, ha a sátáni erő nem irányulna az Isten népe számára adott e segítség ellen. Szomorú, hogy leghatékonyabb szövetséges társainak némelyikét az adventisták közül nyeri, akik eltérnek a hittől valami új után kutatva, és akik az igazság - amelyet Isten ösvényükön hagyott - el­ső visszautasítása által kerülnek ebbe az állapotba.„Néhányan nagyon ügyesen azon munkálkodnak, hogy hatástalanítsák a figyelmeztető és intő bizonyságtételeket, amelyek fél évszázadon keresztül kiállták a próbát, de tagadják, hogy ilyen dolgot tennének .” Ez is látszólagos ellentmondás. Emberek ügyesen rombolják a prófétaság Lelkének erejét, mialatt a felszínt tekintve azt állítják, hogy hisznek benne. Figyel­jük meg, micsoda különbség van a leplezetlen, nyílt szembenállás és a körmönfont kiforgatások között, amelyek Isten különleges üzeneteit ha­tástalanítják. Tulajdonképpen biztosak lehetünk benne, hogy a próféta­ság Lelke ellen irányuló akár direkt, akár indirekt támadások a végidő ómega eretnekségének részei lesznek. Végül is ez Sátán utolsó csalása. „Nagy lehetőség rejlik ebben az Isten népe közötti katasztrófa számára, mert az ennek az egyháznak adott üzenetek úgy állnak, mint a sorompó a nép és a sok veszély között. Egy dolog bizonyos. Azok a h. n. adventisták, akik Sá­tán zászlaja alá sorakoznak, először feladják az Isten Lelkétől származó bi­zonyságtételek figyelmeztetéseibe és feddéseibe vetett hitük et.“ De erre a támadásra igazán számíthatunk. „Fellángol majd a gyűlölet a bizonyságtételek ellen, amely Sátántól ered ... Sátánnak nem lehet könnyű dolga, hogy csalásait behozza, és lelkeket zavarjon össze megtévesztéseivel,ha a prófétaság Lelkének figyelmeztetéseivel, feddéseivel és tanácsaival törődnek .“

7. A személyes támadás kedvező feltételei. Az alfában az ember is­mét tekintélyi alapon gyakorolt kényszert lát azok részéről, akik az új ta­nításokat támogatták. Úgy látszik, hogy az eszméikkel szembeni ellenál­lás személyes reakciót váltott ki, amelyre személyes támadással válaszol­tak. A hitehagyás ezen egyedülálló jellemvonásainak leírásában Mrs.White azt mondta, hogy„semmit sem tűrnek el, hogy az új mozgalom út­jába álljon “. Ennek igazolására felidézünk egy esetet, amikor egy fiatal munkás - aki az új teológiát támogatta - megfenyegette a Generálkonfe­rencia elnökét azzal, hogy ha Daniells testvér nem áll be a sorba, ki fog­ják dobni hivatalából, és „porba hull majd“. Sokan, többek között Kellogg és Ballenger is megtámadták Ellen White-ot. Az alfával ellentétben, úgy látszott, jel a támadásra, ha valaki szembeszegül velük, bárki legyen is az, akár az egyházvezetés legmagasabb szintjén. Ez is egyféle viselkedéstí­pus, amelyre az adventistáknak éberen kellene figyelniük, amint az óme­ga közeledik.


8. Támadások az egyház normái ellen. A H. N. Adventista Egyház elvei mindig magasan voltak. A közösség maga is egy viselkedési nor­mákra vonatkozó üzenetet képvisel a világ felé: az emberiség nemsokára az igazságos Isten elé fog állni. Gyakran éppen ezeket a normákat támad­ják meg emberek, azt állítják, hogy az adventisták törvényeskedők, és azon fáradoznak, hogy utat építsenek a mennybe. Amikor ez a vádasko­dás az egyházon kívülről jön, Isten népének többsége fel tudja ismerni, hogy mi az. De mi lenne, ha belülről jönne? A prófétaság Lelkének van egy figyelemre méltó válasza erre a kérdésre, amint Lucifer a bukott an­gyalokkal arról tanácskozik, hogy a legjobb lenne elpusztítani a H. N. Adventista Egyházat:„Azok által sok lelket megnyerhetünk , akik csak a kegyesség látszatával bírnak, d e nem ismerik annak erejét. Akik Istennél is jobban szeretik a gyönyört, azok legeredményesebb segítőink. Közülük sokan alkalmasak és értel­mesek, csalétekként szolgálhatnak, hogy másokat is hálóinkba ejtsünk. Sokan nem félnek befolyásunktól, mert hiszen ugyanazt a hitet vallják. így elhitet­jük velük, hogy Krisztus követelményei nem annyira szigorúak, mint vala­ha hitték, és hogy a világhoz való alkalmazkodás által nagyobb befolyást gyakorolhatnak a világiakra. Így elszakadnak Krisztustól, azután pedig nem lesz már erejük, hogy hatalmunknak ellenálljanak; nem sokára pedig csak ki­nevetik előbbi odaadásukat, buzgalmukat.”


9. A reformüzenet igénye az egyház számára. Rettenetesen veszélyes ezt a pontot helytelenül azonosítani, mert a Biblia és a prófétaság Lelke világosan jelzi, hogy lesz reform Isten egyházában; a probléma az igazi felismerése és a hamisnak az igaztól való elkülönítése körül mozog.

Sze­rencsére van megoldás:„A lelkek ellensége arra törekszik, hogy bevezesse azt a feltételezést, hogy nagy reformáció fog végbemenni a h. n. adventisták között, és hogy ez a re­formáció a hitelvek feladásából áll, amelyek hitünk pillérei voltak eddig."

Ezért úgy tűnik, hogy a próba az lesz: vajon a reformáció azonos-e a megalapozott igazsággal (ebben az esetben valódi reformról beszélhe­tünk, amelyben igen lényeges az élet megújulása), vagy pedig a régi igaz­ságok elhagyására késztet, valami újat előnyben részesítve? Ebben az esetben hamis tanításbeli változtatásról beszélhetünk, nem pedig az élet reformjáról. Lehet, hogy ez az a veszély, amellyel szemben az adventis­táknak különösképpen ébereknek kellene lenniük. Hiszen reformgon­dolkodású emberek, egész üzenetük a reformációt sürgeti. Ezért ha az ellenség ezen az úton jön hozzájuk, megvan a lehetősége annak, hogy sokkal könnyebben megtévesszék őket, egyszerűen azért, mert az „új doktrína” célja valami olyan, amit eddig is akart mindenki. A megkülön­böztető teszt egyszerű: az új tanítás az élet reformjára vagy pedig a meg­alapozott igazság megváltoztatására késztet?„Sátán minden lehetséges intézkedést megtett, hogy ne jusson be közénk,mint nép közé semmi figyelmeztetés, semmi megrovás vagy feddés, nehogy tévedéseinktől megszabaduljunk. ” Ellen White így írt az igaz reform szük­ségességéről: „Van egy nép, amely Isten frigyládáját fogja hordozni. Né­hányan eltávoznak, akik nem akarják tovább vinni. Ám nem emelhetnek falat, hogy az igazság útját állják, mert az előretör, felfelé tör, mind végig. ”E zen belül pedig ott a reménység az Isten népe számára, még az óme­ga leghatalmasabb rohamainak idején is. Sehol sem látható garancia arra, hogy a győzelem könnyű lesz, de az ígéret újra és újra megtalálható, hogy a győzelem lehetséges. „Azoknak , akik összhangban vannak Istennel, és akik az Ő belé vetett hit által erőt nyernek ahhoz, hogy ellenálljanak a gonosznak, és kiálljanak az igazság védelmében — mindig kemény küzdelmeik lesznek, és gyakran kell majd egyedül állniuk. D e míg Istenre hagyatkoznak,becses győzelmeket aratnak. Isten kegyelme lesz erősségük. Erkölcsi érzékük tiszta és éles lesz, erkölcsi erejük pedig ellen tud állni a gonosz befolyásoknak. Becsületességük - miként Mózesé - a legtisztább lesz. ” Az ómega titokzatos veszély, amely a vég idején az egyházra vár. Ellen White látta, és „reszketett népünkért. A reménység örökségét hagyta ránk,hogy magunkkal vigyük a nagy küzdelembe. Megállni az igazság védelmében, amikor a többség elpártol tőlünk; az Úr h arcait harcolni, amikor a győztesek kevesen vannak - ez lesz a m i próbánk.