Величини. Вказівка присвоювання

email: voronenko@54.edu.ks.ua 

Величина має ім’я та може набувати різних значень з деякої множини допустимих значень. Тип цих значень визначає тип самої величини. 

Кожна величина характеризуєть-ся певним значенням та одиницями, у яких вимірюється це значення, наприклад, швидкість може дорівнювати 80 км/год, відстань — 700 м.

Для посилань на величини у виразах під час створення програми використовують імена величин. Позначення імен називають також ідентифікаторами. Ідентифікатори добирають у вигляді деякого скін-ченного впорядкованого набору літер і цифр, який починається з літе-ри або символу підкреслення _. Прикладами ідентифікаторів величин можуть бути такі послідовності символів: а, В2С, _І5, x, y, SI, DAT_33, My_program тощо. Хорошим стилем у програмуванні вважається, коли величинам надають імена, які б до деякої міри характеризували тип величини та її роль у програмі.

При написанні програм мовою Python імена а1 і А1 відрізняють-ся і можуть бути використані для позначення різних величин.

Числові величини — це величини, які можуть набувати значень з деяких числових множин. Наприклад, ціла числова величина a може набувати довільних значень із множини цілих чисел (…, –3, –2, –1, 0, 1, 2, 3, …).

Символьні величини можуть набувати значень з деякої множини символів, і кожне значення може містити лише один сим-вол. 

Рядкові величини — це величини, що можуть набувати значень з деякої множини послідовностей символів, зокрема слів або наборів слів. Наприклад, («понеділок», «вівторок», … , «неділя») — множина значень рядкової величини з іменем День_тижня.

Логічні величини можуть набувати тільки одне із двох значень: true (істина) або false (хибність).


Тип величини — це сукупність множини допустимих значень й операцій, які дозволяється виконувати над цими значеннями.


Створення та присвоєння значень

Створення змінної Python 3 відрізняється від інших мов програмування. Її не потрібно заздалегідь оголошувати, вказувати її тип, вона створюється у момент надання значення.

Щоб створити змінну, використовується символ рівності =. Ліворуч від якого пишуть найменування, а праворуч - значення потрібного типу. Приклад:

name = 'Max'

age = 14

Тобто зліва вказується ім'я змінної, праворуч від оператора вказується її значення. Різні змінні можуть бути різними типами даних. Наприклад, наша перша змінна "name" - це текстовий рядок, а друга змінна "age" - це число. Крім цих типів, змінні можуть відповідати іншим типам даних.

У мові програмування Python можна використовувати комбіно-вані операції присвоювання (+=, -=, *=, /=, //=, %=, **= та інші). Наприклад:

х+=3 — додавання до значення змінної х числа 3;   те саме що і    х=х+3

х–=2 — віднімання від значення змінної х числа 2;   те саме що і   х= х-2

Для введення значення змінної під час виконання програми використовують команду input(). Ця функція зчитує рядок з поля виконання програми, а щоб закінчити введення рядка, потрібно натиснути Enter.

Правила для імен змінних у Python?


Дійсні десяткові числа з плаваючою крапкою подаються в експоненційному вигляді

Округлення

Величини дійсного типу можна округлювати. Для цього викорис-товують функцію round(). Наприклад,

print(round(1.3))   # отримаємо 1

print(round(1.7))   # отримаємо 2 print(round(–1.3)) # отримаємо –1 print(round(–1.7)) # отримаємо –2

Функція round() може мати один параметр — дійсне число, що округлюється, і може містити ще один параметр — ціле число, що вказує на кількість знаків після цілої частини. Якщо це число 2, то округлення відбувається до сотих, якщо 0, то до цілого, якщо –1, то округлюється до десятків. За відсутності другого параметра за замов-чуванням число округлюється до цілого.

a=12.473

print(round(а))     # отримаємо 12

print(round(a,2))  # отримаємо 12.47 

print(round(a,-2)) # отримаємо 10

ПОВТОРЕННЯ    Математичні (арифметичні) оператори в Python

Мова Python має низку математичних (арифметичних) операторів щодо обчислень в арифметичних висловлюваннях. Перелік цих операцій у порядку зменшення пріоритету наступний:

** - зведення в ступінь;

-x - Унарний мінус;

/, // - Звичайне поділ, поділ з округленням вниз (однаковий пріоритет);

% - остача від ділення;

* - множення;

– віднімання;

+ - Додавання.

Типи даних в Python

У реальному житті ми здійснюємо різні дії над предметами, або об'єктами що нас оточують. Ми змінюємо їх властивості, наділяємо новими функціями. За аналогією з цим комп'ютерні програми також керують об'єктами, лише віртуальними, цифровими. Називатимемо такі об'єкти даними.

Очевидно, дані бувають різними. Часто комп'ютерної програми доводиться працювати з числами та рядками, а також логічними виразами.

Завдання для самостійної роботи.

Скласти блок-схему і програму для задачі:

Плановий відділ швейної компанії розраховує площу тканини, яка залишиться після того, як із заготовки розміром a х a вирізали круг радіусом r. Побудуйте блок-схему для розв’язування задачі та реалізуйте відповідну програму мовою Python у середовищі програмування для a = 4 м, r = 2 м.

Формула площі квадрата 

Площа круга

π = 3.14


Розв'язання задачі:

Щоб вирішити цю задачу необхідно від площі всієї заготовки відняи площу вирізаного куска, а для цього треба:

1. Знайти площу тканевої заготовки, яка була на початку. Так як заготовка має розмір  a*a, то її площа обчислюється за формулою 

s_kvadrata = a * a

2. Знайти площу круга радіусом r, яку вирізали із заготовки

s_kruga = 3.14 * r * r

3. Знайти площу тканини, яка залишиться після вирізання

s_oststok = s_kvadrata - s_kruga

Пояснення для написання програми в мові програмування Python:

Задачі для самостійної роботи:

Задачі з підручника Алгебра 7 клас

1. Велосипедистка проїхала 65 км за 5 год. Частину шляху вона їхала зі швидкістю 10 км/год, а решту — зі швидкістю 15 км/год. 

Скільки часу вона їхала зі швидкістю 10 км/год і скільки — зі швидкістю 15 км/год? 


2. Робітник мав виконати замовлення за 8 днів. Проте, виготовляючи щодня 12 деталей понад норму, він уже за 6 днів роботи не тільки виконав замовлення, а й виготовив додатково 22 деталі. Скільки деталей щодня виготовляв робітник? 


Побудуйте блок-схеми для розв’язування задачі та реалізуйте відповідні програми мовою Python у середовищі програмування.

РОБОТА ЗА КОМП'ЮТЕРОМ

Знаходження значення виразу.pdf

Домашнє завдання

1. Підручник ст. 69-74

2. Виконати практичну роботу з розділу задачі для самостійної роботи (блок-схеми зробити в зошиті, або в редакторі документів чи презентацій) й надіслати на пошту: voronenko@54.edu.ks.ua  

3. Пройти тест https://onlinetestpad.com/x6teaze6hzez2