Соціальне благополуччя

Для чого потрібні правила ?

Поміркуйте:

1. Які небезпеки виникнуть, якщо раптом скасувати Правила дорожнього руху?

2. Що станеться, коли скасувати усі шкільні правила?


Найбільшої кількості правил тобі, напевно, доводиться дотримуватись у школі. Усе твоє шкільне життя пов’язане з правилами . Ось деякі з них.

А якби ти був директором школи або міністром освіти? Може, встановив би інші правила? Придумай чотири жартівливих і два серйозних правила, які ти хотів б запровадити у вашій школі.

Захист прав людини

У демократичних країнах найважливішими є закони, які захищають права людини, зокрема права дитини.

У 1989 році Організація Об’єднаних Націй (ООН) прийняла Конвенцію про права дитини. Цей документ містить 54 статті, в яких детально розписано всі твої права. Текст Конвенції зайняв би 40 сторінок цього підручника. Вона сповістила світові, що кожна дитина, хоч би в якій країні вона народилася, якої національності була, має право на піклування і захист, навчання і розвиток своїх здібностей, тобто на щасливе дитинство. Україна приєдналася до цієї Конвенції, і тому кожна дитина у нашій державі має право на навчання й отримання безоплатної медичної допомоги.

Уявіть, що вам доручили відповідальну роботу — скласти перелік прав, якими могли б користуватися всі діти. Що б ви запропонували? А ось деякі права, внесені до Конвенції про права дитини.


Неписані закони

Життя людей впорядковується й іншими законами — неписаними, хоч від цього вони не менш важливі. Їх ще називають нормами моралі або моральними заповідями. Подібні моральні норми мають усі народи світу. Це означає, що вони справді важливі, їхня цінність доведена історією людства. Тих, хто керується моральними заповідями, вважають порядними (тобто нездатними на погані, нечесні вчинки) людьми. А порушення цих заповідей називають аморальними вчинками й осуджують. Ось деякі з них.

  • Якщо ви позичаєте якусь річ 3-тій раз, час купити свою.

  • Якщо ви скасували спільні плани з другом, ваше завдання – домовитися про нову зустріч.

  • Якщо людина показує вам світлину на своєму телефоні, не гортайте далі без дозволу.

  • Не акцентуйте увагу на недоліках у зовнішності інших людей.

  • Якщо я не просив вашої поради, не дивуйтеся, що я сприйму її несерйозно.

  • Якщо ви хочете послухати музику, подивитися відео на телефоні або зробити щось ще, для чого потрібен звук, і це не дзвінок, то або почекайте до домівки, або купіть навушники.

  • Будьте ввічливі з незнайомцями, навіть якщо зараз у вас важкий життєвий період.

  • Якщо вам дають запитання, після відповіді запитайте: «А що ви думаєте з цього приводу?»

  • Поважайте особистий простір. Не всі люди готові обіймати незнайомців.


Потренуйся, пограй у гру:

Домашнє завдання: Придумай чотири жартівливих і два серйозних правила, які ти хотів б запровадити у вашій школі. Запиши їх в зошит, сфотографуй та прикріпи до завдання. Або виконай в документі у вкладці завдання. Обери зручний для себе спосіб виконання завдання.