Особливості підліткового віку

Визнач, які малюнки ілюструють ріст, а які — розвиток організму людини. За якими ознаками ти їх розрізняєш? Чи в кожному випадку тобі вдалося з легкістю визначити ріст і розвиток? Як ти вважаєш, чому? 

Підлітковий період (11-15 років) називають переходом від дитинства до дорослості. Відбувається активний ріст і розвиток органів і систем, відбуваються зміни в роботі мозку, змінюється форма тіла. 

У цей період підлітки швидко ростуть і набирають масу. Наприклад, зріст може збільшитися на 10 см і більше за рік. Підлітковий вік важливий для формування правильної постави, гармонійного розвитку м’язів, формування статури людини. 

У підлітковому віці посилюється вироблення статевих гормонів, які регулюють формування ознак дорослої жінки й чоловіка. Такий процес має назву статеве дозрівання. У дівчаток воно настає дещо раніше, ніж у хлопчиків. Кожна дівчинка-підліток і хлопчик-підліток розвиваються у власному темпі. Про деякі зміни, що відбуваються в організмі під час статевого дозрівання, інформує таблиця. 

У підлітковому віці кількість гормонів стрибкоподібно змінюється: то утворюється більше одних гормонів, то — інших. 


Тому в дівчат і хлопців частішими стають рясне потовиділення, зміна настрою, виникає відчуття самотності або тривоги, з’являються прищі на обличчі.

Іноді це зумовлює переживання, що зовнішній вигляд може змінити ставлення до них оточуючих. 

Подолати такі стани допоможе дотримання правил особистої гігієни, зокрема щоденне миття тіла, й використання спеціальних засобів (дезодорантів, кремів). З віком ситуація обов’язково нормалізується. 

МЕДІАПОШУК 

Прищі на обличчі дошкуляють більшості підлітків. 

Зміни, зумовлені розвитком організму, можуть впливати на самопочуття і поведінку підлітків. Наприклад, посилювати невпевненість у собі, породжувати небажання спілкуватися з однолітками й брати участь у житті родини і класу, штовхати підлітка на непродумані кроки, зокрема вдаватися до куріння, вживання алкоголю чи наркотиків. Така поведінка травмує підлітка: погіршується робота внутрішніх органів (серця, легень), можуть виникнути розлади свідомості. Внаслідок алкогольного чи наркотичного сп’яніння підлітки можуть ставати агресивними, втрачають контроль над собою, що призводить до окремих злочинів — бійок, крадіжок. Такою поведінкою підлітки руйнують не лише своє життя, але й життя інших людей — своїх рідних, знайомих, друзів.

У підлітковому віці також відбуваються зміни в розумових процесах. Підлітки приділяють чимало часу роздумам про власний організм і події свого життя, про світ довкола і своє місце у ньому. Підлітковий період — це той час у житті людини, коли мозок має найбільшу здатність до навчання. Однак невпевненість у собі, яку можуть відчувати дівчина чи хлопець в цей період, стає на заваді в досягненні успіхів. Щоб цього не сталося, варто знати: такі зміни є природною частиною дорослішання й невдовзі припиняються.  

Завдання 1. Обговоріть зображені на колажі проблеми підлітків і запропонуйте їх розв’язання. 

Завдання 2. Уявіть себе дорослими людьми, у яких є діти підліткового віку. Як ви будете поводитися, аби підтримувати з ними гарні стосунки? 

Завдання 3. Для характеристики підліткового віку використовують термін «гормональний вибух». Що означає цей термін? Поясни, чи становить небезпеку «гормональний вибух» для підлітків та їх оточення. 

ПАРАД ПОРАД

У підлітковому віці покращити спілкування з батьками чи іншими дорослими, які піклуються про тебе, можна, якщо:

• Чесно й неагресивно розказувати, що тебе турбує (самопочуття, проблеми в навчанні чи спілкуванні).

• Уникати різких фраз на зразок «ти мене не любиш», «ти мене не розумієш», «це несправедливо».

• Довіряти порадам, які дають батьки чи інші дорослі, адже вони мають життєвий досвід і піклуються про тебе

Додай кілька власних порад до наведеного переліку.


Невдовзі ти станеш дорослою людиною, яка зможе приймати мудрі рішення, робити відкриття і винаходи задля миру й допомоги тим, хто її потребує. Тому варто навчитися керувати своїми емоціями і вчинками, розвивати здібності й реалізовувати їх у конкретній діяльності.

Ти — неповторна особистість, іншої такої людини на Землі немає і не буде. Твій позитивний досвід подолання проблем підліткового віку стане в нагоді іншим підліткам. Подолавши проблеми підліткового віку, ти набудеш досвіду й зможеш допомогти іншим.


Домашнє завдання

Складіть порадник для дорослих «Головне у спілкуванні з підлітком»