2. Що допомагає вивчати Землю 

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Дослідження природи первісними людьми

Невідомо, коли наші пращури вперше почали користуватися вогнем. Це сталося багато тисяч років тому, коли первісні люди ще жили в печерах, вдягалися в шкури звірів і їли те, що вдавалося назбирати або вполювати. У ті часи вони навіть гадки не мали про гарячу їжу.

Ніхто не знає, як люди познайомилися з вогнем. Можливо, блискавка вдарила в сухе дерево, чи вулканічна лава запалила рослини на схилі вулкана, чи трапилося щось інше.

Первісні люди швидко зрозуміли: вогонь — чудовий подарунок, завдяки якому можна грітися біля багаття та споживати гарячу їжу. Але добувати вогонь наші пращури тоді ще не вміли. Дуже довго люди могли лише підтримувати вогонь, який сам спалахнув з якоїсь причини. Зазвичай це робили жінки, які стежили, щоб полум'я не згасало, вчасно підкладаючи дрова у багаття.


Давніх людей цікавив світ, що їх оточував. Чоловіки добре знали звички тварин, жінки розумілися на багатьох видах їстівних і неїстівних рослин. Саме знання про тваринний і рослинний світ сприяли виникненню та розвиткові скотарства й землеробства.  Чи можна це назвати першими географічними дослідженнями?

Українці багатогранна і талановита нація. Щороку вітчизняні вчені створюють тисячі винаходів.

На початку 1870-х полтавець Федір Піроцький розробив технологію передачі електроенергії через залізний дріт. У 1880 році Піроцький представив проєкт застосування електрики “для руху залізничних потягів з подачею струму”. Через рік в Берліні поїхав перший трамвай, вироблений компанією Siemens за схемою українця. 

1939, 14 вересня – у США авіаконструктор українського походження Ігор Сікорський підняв у повітря свій перший гелікоптер VS-300. 

4 жовтня 1957 року ракета, створена українським інженером Сергієм Корольовим, вивела на навколоземну орбіту перший штучний супутник.  

Фахівці з Львівської політехніки придумали гнучкий тканинний суперконденсатор, який працює на сонячній батареї і може зарядити навіть мобільний телефон.  

Розробка технології, яка дозволяє комп’ютеру розпізнавати обличчя належить українському вченому Єгору Анчішкіну.  Але фантастична технологія вже не належить Україні. Інтернет-гігант Google викупив усіх, хто розробляв перспективну технологію. 

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

• Що таке географічні дослідження. Географічні дослідження - це дослідження просторово-часових змін, які відбуваються у природі та суспільстві. Завдяки науковим географічним дослідженням стає можливо застосовувати географічні знання на практиці в повсякденному житті.

Наукові географічні дослідження здійснюють учені-географи, використовуючи при цьому наукові методи - способи збирання інформації, що реалізуються за допомогою конкретних засобів. Методи дають відповідь на запитання «Як досягти результату?», а засоби - «За допомогою чого можна досягти поставленої мети?».


Метод Спостереження. Пропоную провести спостереження та зробити певні висновки.

Які висновки можна зробити спостерігаючи за моделлю руху Землі навколо своєї осі та Сонця? 

Нині наукові спостереження учені-географи здійснюють за допомогою різноманітних засобів, зокрема приладів. Поряд з традиційними (компас, термометр, нівелір тощо), учені дедалі більше використовують сучасні прилади - навігатори, радари, ехолоти та інші 

Джерела географічних знань

Як ви розумієте цей вислів?

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Домашнє завдання. Опрацюйте параграф 2. Проведіть дослідження та зробіть висновки про зміни погоди протягом жовтня місяця.