Як знання, природа і техніка  допомагають людині піклуватися про здоров'я

З уроків предмета «Здоров’я, безпека та добробут» пригадайте визначення поняття «здоров’я». У наведену схему запишіть складові здоров’я 

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) визначає здоров'я як «стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, а не тільки як відсутність хвороб і фізичних дефектів». 


НАУКОВА ДОВІДКА. 

ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК ЗНАНЬ, ПРИРОДИ, ТЕХНІКИ І ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ 

Різнобічні знання допомагають кожному створювати неоціненний скарб, який ні за які кошти не придбати, — власне здоров’я. Про що ці знання — показано на схемі. 

ЧИННИКИ ВПЛИВУ НА ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ 

Опікуючись власним здоров’ям, людина вивчає вплив на нього різних природних чинників (клімат, опади, вітер, температура повітря). Це допомагає пристосуватись до їхнього впливу на організм, вживати заходів зі збереження здоров’я. 

Одним з ефективних способів збереження і зміцнення здоров’я кожного з нас є здоровий спосіб життя. Ним називають те, як людина харчується, чи має шкідливі звички, чи займається фізичними вправами і спортом, чи вдосталь часу перебуває на свіжому повітрі, як проводить вихідні дні, чи дотримується режиму роботи, навчання і відпочинку. 

На здоров’я людини істотно впливає стан довкілля. Проживання у сільській чи міській місцевості, кількість зеленних насаджень, близьке розташування промислового підприємства чи автомагістралі позначаються на здоров’ї людини. У мешканців екологічно чистих місцевостей, здоров’я може бути кращим, ніж у людей, які живуть на екологічно забруднених територіях. 

Сучасна людина навряд чи відмовиться від благ цивілізації, якими користується упродовж життя. Різноманітні машини, засоби пересування, побутова техніка, медичні засоби і багато чого іншого міцно увійшли в її побут. Але всі вони мають неоднозначний вплив на здоров’я людини. Наприклад, попри всі зручності і переваги смартфону, недотримання правил користування ним шкодять здоров’ю. 

Розглянемо на прикладі велосипедних поїздок, як знання, природа і техніка допомагають людині зберігати здоров’я. Велосипед є найпоширенішим транспортним засобом у світі. Популярність технічного винаходу зумовлена позитивним впливом велопоїздок на здоров’я людини, відсутністю потреби у пальному, екологічною безпекою цього виду транспорту та його значно меншою вартістю у порівнянні з авто. 

Регулярні поїздки на велосипеді поліпшують загальний емоційний стан людини, відволікають її від різних проблем і покращують настрій, діють заспокійливо на нервову систему. Їзда на велосипеді покращує обмін речовин, підвищує загальну витривалість, покращує зовнішній вигляд, робить тіло пружним і струнким, а організм — здатним чинити опір різним інфекціям. Регулярні (близько 30 км на тиждень) велосипедні поїздки підвищують витривалість серцевого м’яза, зміцнюють його. Їзда на велосипеді — чудова можливість подорожувати і милуватись краєвидами. 

Сучасні велосипеди — втілення багатьох конструкторських ідей. В їх основу покладено знання про механічний рух і його швидкість, прості механізми, силу, світлові й звукові явища, тертя, властивості різних матеріалів (сталі, алюмінію, титану, гуми, шкіри та інших). 

Домашнє завдання