Електроенергетика світу

Опрацьовуємо § 22. Електроенергетика світу

Поміркуйте, у яких країнах який тип електростанцій найпоширеніший. Як це пов’язано з географічним положенням країни, кліматом, рельєфом, видобуванням мінеральних ресурсів, розвитком промисловості, ощадливим природокористуванням?


Кожна п’ята людина планети не має доступу до електроенергії. 

НАЙБІЛЬШІ КРАЇНИ-ВИРОБНИКИ ТА КРАЇНИ-СПОЖИВАЧІ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ. 

 У світі більшість електричного струму виробляють країни з добре розвиненою промисловістю (додаток 4). Кожна країна намагається насамперед використати власні природні можливості для розвитку своїх електрогенеруючих потужностей. 

АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА 

Поштовхом до розгортання у світі широкомасштабного будівництва АЕС була нафтова криза 1973 р., коли ціни на сиру нафту зросли майже у 20 разів. Нафтова криза 1973 року розпочалась 17 жовтня 1973 року, коли ОАПЕК, до складу якої входили всі арабські країни-члени ОПЕК, а також Єгипет і Сирія, заявили в ході Жовтневої війни, що вони не будуть постачати нафту країнам, що підтримали Ізраїль у цьому конфлікті з Сирією та Єгиптом. Тоді в окремих країнах-імпортерах було ухвалено програми з введення в експлуатацію АЕС з енергоблоками потужністю від 1 млн МВт. 

Перша у світі атомна електростанція потужністю 5 МВт, Обнінська АЕС, була запущена 27 червня 1954 в Обнінську, СРСР, розташованому в Калузькій області. 

Для розвитку цього виду електроенергетики необхідно мати ємний ринок збуту виробленого електричного струму. Тому атомна енергетика переважно зосереджена у великих країнах світу, а також у малих розвинених країнах Європи, що подають вироблений електричний струм у єдину енергосистему ЄС. 

Найвищим відсотком виробленої електроенергії на АЕС вирізняються нині Франція (76,9%), Словаччина (56,8%), Україна (53,7%), Угорщина (53,6%), Бельгія (47,5%). Понад 1/3 цей показник становить у Швеції, Швейцарії, Словенії, Чехії, Фінляндії, Болгарії, Республіці Кореї. 

Головною проблемою атомної енергетики всіх країн світу є відсутність відпрацьованих надійних технологій з утилізації та довготривалого герметичного зберігання відходів ядерного палива. Немає й надійних технологій демонтажу зони реактора в разі виведення з експлуатації АЕС. Таку станцію не можна просто закрити після припинення виробництва електричного струму, а навпаки, слід підтримувати системи її забезпечення на невизначений термін до впровадження відпрацьованих надійних технологій демонтажу. Це значно здорожчує виробництво. 

Деякі європейські країни планують зберігати ядерні відходи в глибоких підземних сховищах, де відходи будуть ізольовані на строк до одного мільйона років, поки не встановиться безпечний рівень радіоактивності. Відходи будуть зберігатися у сталевих контейнерах. 

10.02.2012 . Централізоване сховище відпрацьовано ядерного палива (ЦСВЯП) планується розмістити між селами Стара Красниця, Буряківка, Чистогалівка і Стечанка Київської області, у зоні відчуження, на території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Даний проект передбачає тимчасове зберігання відпрацьованого ядерного палива на території Чорнобильської зони. 

23 Грудня 2020 року .В «Енергоатомі» порадували новиною про те, що побудували перший комплекс сховища відпрацьованого ядерного палива. Всього таких комплексів планують побудувати 15, а всього ЦСВЯП (Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива) дозволить економити близько 200 млн доларів на рік і не відправляти відпрацьоване ядерне паливо в РФ. 

ГІДРОЕНЕРГЕТИКА. 

Китай є світовим лідером з виробництва електричного струму з гідравлічної енергії.  

Дуже високою є частка ГЕС у виробництві електроенергії Парагваю (100%), Норвегії (98%), Бразилії та Перу (80%), Канади (63%), Австрії (майже 60%), Нової Зеландії (56%). Ці країни мають потужний гідроенергопотенціал та широко його вико­ристовують. ГЕС належать до найпотужніших у світі електростанцій. Найбільша з них запущена на повну потужність у 2012 р. у Китаї на річці Янцзи – «Сань-Ся» («Три ущелини»). Будівництво тривало 20 років. При ство­ренні водосховища площею 1045 км2 було переселено 1,5 млн осіб. Бетонна дамба має довжину 2,3 км, висоту – 185 м. Проектна потужність станції – 22,4 млн кВт. Їй на третину посту­пається за потужністю друга ГЕС світу Ітайпу (14 млн кВт), що на межі Бразилії та Парагваю. Її бетонна дамба має довжину 7,2 км, а висоту 196 м. 

Гідростанція Ітайпу в Південній Америці є дивним прикладом того, як дві сусідні країни змогли забути про взаємні претензії і розбіжності, об'єднати свої зусилля і створити щось грандіозне. На момент свого створення вона була найпотужнішою ГЕС у світі, а на сьогоднішній день поступається лише новому китайському гіганту «Три ущелини».  

ТЕПЛОВА ЕНЕРГЕТИКА 

Белхатувська ТЕС поблизу однойменного міста в Лодзинскому воєводстві Белхатувського повіту (Польща) є найбільшим виробником електроенергії в Європі. Установлена потужність — 5 420 МВт. Виробництво електричного струму — 27 млрд кВт • год. Працює на бурому вугіллі. Вона є найбільшим забруднювачем атмосферного повітря у ЄС — 30,1 млн тонн викидів вуглекислого газу (2020 р.). 

НЕТРАДИЦІЙНІ ВІДНОВЛЮВАНІ ДЖЕРЕЛА ЕНЕРГІЇ.  

Найбільш високими темпами розвивається у світі електроенергетика на базі нетрадиційних відновлюваних джерел енергії. Їхнє розміщення цілковито залежить від наявності відповідних місцевих природних ресурсів. Головними районами розміщення нових генеруючих потужностей вітрової та сонячної енергетики є нині великі країни світу (додаток 5). У них закуповується за вищим, ніж зазвичай, тарифом вироблена електроенергія ВЕС і СЕС. Тому її виробництво дозволяє забезпечувати потреби в електричному струмі окремих населених пунктів та відігравати важливу роль в енергобалансі малих розвинених країн світу. 

У Китаї в 2017 р. запущено найбільшу у світі плавучу СЕС потужністю 40 МВт. Вона розташована в провінції Аньхой і здатна виробляти достатньо чистої енергії для електропостачання населенню в цьому регіоні країни. 

На півдні Франці у Верхньому Провансі знаходиться найбільша сонячна ферма в країні - Colle des Mees. В горах встановлено понад 112 тисяч сонячних модулів. Ферма виробляє близько 100 мВт і живить електроенергією 12 тисяч будинків. Парк батарей був введений в експлуатацію в 2011 році.

Домашнє завдання: тест