Світовий ринок товарів і послуг

Опрацьовуємо параграф: 41

Кожній країні вигідно виробляти і продавати те, що відповідає її абсолютним і відносним особливостям і перевагам. 

Абсолютні переваги міжнародної спеціалізації - природні чинники 

Залежно від географічного положення та природних умов країни мають різну міжнародну спеціалізацію. Одні спеціалізуються на вирощування кави, інші - бананів, бавовни, видобутку вугілля тощо.

Відносні переваги - собівартість та ціна виробництва.

Чинники, які знижують собівартість товару: дешева робоча сила, наявність морських міжнародних портів тощо.

Водночас із ринком товарів розвивається й ринок послуг:  

Морські перевезення

Туризм

Банківські операції

Страхування

Кожна країна може знайти своє місце на світовому ринку, використовуючи те, чим вона багата й у чому є її відносна перевага. 

Світовий лідер туризму - Франція. Протягом року цю країну відвідує більше 80 млн. туристів.

Сінгапур світовий лідер у кількох галузях, тут четвертий найбільший фінансовий центр у світі, другий найбільший у світі ринок азартних ігор, третій найбільший нафтопереробний завод. Порт Сінгапуру входить до п'ятірки найзавантаженіших портів світу. В країні більше доларових мільйонерів на душу населення, ніж у будь-якій іншій країні. Світовий банк відзначає Сінгапур як державу, де найлегше у світі робити бізнес. 

Україна посідає перше місце у світі з експорту соняшникової олії, третє — за експортом меду, четверте — з експорту зернових та кукурудзи, а також восьме — з експорту пшениці. Україна має всі можливості для нарощення потужного експортного потенціалу сільськогосподарської продукції. 

Україна 21 березня 2014 р. підписала політичну частину Угоди про асоціації з метою подальшого вступу в ЄС, а 27 червня 2014 р. — економічну. Відповідно до цього для України визнано перспективу членства в ЄС. 

Угода про асоціацію між ЄС та Україною передбачає застосування тарифних квот (ТК) — це встановлення нижчого податку на імпорт певного товару в межах граничного обсягу — «квоти» та вищого для імпорту понад граничний рівень. Вони встановлені для певних вітчизняних товарів: продуктів тваринного походження (м’яса, молока та молочних продуктів, яєць, меду), рослинного походження (зерна пшениці, ячменю, вівса, кукурудзи, грибів, часнику), готових харчових продуктів (цукру, виноградного та яблучного соку, томатів, цукрової кукурудзи). 

Домашнє завдання