Лісостеп

§ 39. ЛІСОСТЕП

• Пригадайте, які ґрунти сформувалися в лісостепу.

• У чому полягають особливості поширення у лісостепу рослинності й тваринного світу?

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ.

РЕЛЬЄФ І КОРИСНІ КОПАЛИНИ.

У межах лісостепу залягають поклади бурого вугілля (Дніпровський басейн), нафти і природного газу (Східний нафтогазоносний регіон), природних будівельних матеріалів (гіпсу, вапняку, каоліну, мергелю, піску). У місцях виходу на поверхню порід Українського щита є родовища гранітів, лабрадоритів, доломітів, графіту, горючих сланців, а у болотах - бурштину.

Проаналізуйте карту корисних копалин. Назвіть, які корисні копалини поширені в зоні лісостепу?

Україна дивовижна

Гори над Дніпром

Канівські «гори» підносяться над Дніпром на висоту до 243 м і є частиною Придніпровської височини. Вони - унікальна пам'ятка природи: там гірські породи різного віку зім'яті у складки, зсунуті зі свого первинного місця і припідняті. При цьому давні відклади опинилися зверху, а ті, що утворилися пізніше, під ними. Геологи називають це явище Канівськими дислокаціями.


На території Канівських гір — на Чернечій горі розташований музей та могила Т. Г. Шевченка.

КЛІМАТ І ВНУТРІШНІ ВОДИ.

Річкову мережу формують Дніпро, Південний Буг, Дністер з притоками. Всі річки мають долини з асиметричними берегами та повільні течії. У місці перетину твердих порід Українського щита, де виходи гранітів перегороджують русла Південного Бугу і Гірського Тікича, утворюються пороги.

Річки мають змішане живлення, найбільш повноводні навесні та у червні. Судноплавним є Дніпро. Колись судноплавство було можливим і на його лівих притоках, таких як Сула, Псел, Ворскла. Але через знищення лісів у їх долинах вони дуже обміліли. Праві притоки Дніпра - Рось, Тясмин також маловодні.

Озер у лісостепу мало. Вони є в заплавах великих лівих приток Дніпра. Численні озера-стариці, які колись були в заплаві самого Дніпра, залиті водами Канівського та Кременчуцького водосховищ. Брак природних водойм компенсується ставками, які створені біля багатьох населених пунктів.


ҐРУНТОВО-РОСЛИННИЙ ПОКРИВ.

У лісостепу переважають родючі чорноземи (типові та опідзолені), що сформувалися на лесах або лесоподібних суглинках. У зниженнях поширені лучні ґрунти, подекуди - торфові.

РОСЛИННІСТЬ

Ліси 11 % Переважають широколистяні породи дерев: на заході – бук, в центрі і на сході – дуб, граб, клен, липа, явір. Соснові ліси зустрічаються на терасах річкових долин. -

Степи 89 % Типові представники степової флори і багате різнотрав'я: ковила, шавлія, конюшина.

Лісові масиви утворюють переважно дуб і граб.

Природний заповідник «Медобори» знаний не лише в Україні, а й за її межами. Його територія - це найкраще збережені ділянки Товтрового кряжу, що сформувався 20 мільйонів років тому, як бар’єрний риф на дні теплого Сарматського (Галіційського) моря. Морські організми з вапняковим скелетом добре збереглися у прижиттєвому положенні у медобірських вапняках. Саме вони визначають унікальність Товтрової гряди для Європи. Заповідна територія на понад 90% вкрита лісом. Незначну площу займають чагарники та луки. Є невеликі лучно-степові та наскельно-степові ділянки. Найменше — болотних та водно-болотних угідь. Значна частина території (понад 93 %) заповідника вкрита дубово-грабовими, грабово-дубовими, дубово-грабово-ясеневими та дубово-буковими лісами.

Миха́йлівська цілина́ — степовий природний заповідник в Україні. Розташований у межах Сумської області, на заході Лебединського району, на північний захід від села Степового, та частково в межах Недригайлівського району.

Висновок:

• У лісостеповій зоні, яка розташована в середній смузі України, поширені височини та низовини, яри та балки, в умовах помірно континентального клімату під трав’яною рослинністю сформувалися чорноземи різних типів, а під лісовою - сірі лісові ґрунти.

• Для збереження цінних об’єктів природи, рідкісних видів рослин і тварин у лісостепу створено природні заповідники Канівський і «Михайлівська цілина».


Домашнє завдання: тест