Сучасні картографічні джерела та технології створення геозображень. Наукове і практичне застосування карт


• Чим відрізняються карти минулого, сучасні карти та інші види геозображень?

• Пригадайте, хто і коли створив найдавніші карти світу, що збереглися до нашого часу.

Слово карта (від лат. charta - аркуш, папір) з'явилося в XIV-XVI ст., до цього вживали слова зображення (tabula або descriptionis) і креслення. В Україні віддавна користувалися словом мапа (можливо, через посередництво польської і німецької мов: тарра - карта).

Глиняна табличка з Месопотамії, що датується кінцем VIII - початком VII століття до нашої ери, є єдиною картою світу вавілонян, що дійшла до нас.

Земля на Вавилонській мапі оточена морем або океаном, позначеним як "солона вода". За морями - трикутники, які можуть бути горами далеких земель.



Світ Ератосфена - це один острів, що омивається Північним океаном зверху й Атлантичним знизу. Він поділяється на Європу, Лівію, Аравію, Аріану, Індію, Скіфію. На південь від Індії знаходиться великий острів Тапробан, - можливо, Цейлон.

Саме завдяки карті Птолемея Христофор Колумб намагався дістатися до Індії, пливучи на захід. Але навіть після відкриття Америки люди довгий час продовжували користуватися картою Птолемея.

ЕЛЕКТРОННІ КАРТИ ТА ГЛОБУСИ. Електронні карти й інші види геозображень (моделей) — невід'ємні атрибути сучасності, вони дозволяють отримати систематизовану й наочну інформацію про географічний об'єкт або процес.

Сьогодні електронна карта — це картографічне зображення, візуалізоване на моніторі (дисплеї) комп'ютера або іншого пристрою (наприклад, супутникового навігатора). Основні джерела їх створення — обробка матеріалів дистанційного зондування Землі, топографічної зйомки та польових досліджень, використання баз просторових даних, сканування чи оцифрування паперових карт.

Нині для всебічного вивчення світу використовують віртуальні інтерактивні 3D-глобуси. У масштабах планети чи не найповнішим і найпотужнішим електронним глобусом, на якому розміщено різну картографічну інформацію щодо всіх країн світу, є Google Планета Земля. У межах цього проекту користувачам надано можливість переглядати супутникові зображення Землі, будувати гіпсометричні профілі, переглядати деякі типи геопросторових даних.

У масштабах планети чи не найповнішим веб-ресурсом, на якому розміщено різну картографічну інформацію щодо всіх країн світу, є OpenStreetMap — міжнародний проект, метою якого є створення карти світу відкритого доступу.

Цілісний світ

У головному офісі американської компанії «Делорме» встановлено найбільший у світі глобус, що обертається. Він закріплений на каркасі з алюмінієвих труб, покритих 792 аркушами карт. Повний оберт глобус здійснює за 18 хв. Ця інсталяція імітує вигляд нашої планети з космосу.


НАВІГАЦІЙНІ КАРТИ

Призначені для забезпечення навігації: морської, річкової, повітряної, космічної, наземної. Їх створюють у нормальних циліндричних рівнокутних проекціях. Зручність таких проекцій пояснюється тим, що маршрут, прокладений за визначеним азимутом, у даній проекції відображається прямою лінією. В Україні навігаційні карти розробляють на рівні міжнародних стандартів. Навігаційні карти також використовують для персональної маршрутизації, для розробки туристичних маршрутів тощо.

ГЕОГРАФІЧНІ ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ (ГІС). Сучасні комп'ютерні технології дають можливість комплексно поглянути на довколишній світ. За необхідності систематизації й обробки просторових даних і пов'язаних з ними великих масивів інформації застосовують ГІС-технології. ГІС являє собою сукупність персоналу, просторових та описових даних, аналітичних методів, апаратного і програмного забезпечення, де всі складові організовані для комп'ютеризації, обробки, отримання інформації з використанням способів її географічного представлення

Схема створення цифрових карт у ГІС-середовищі

Відкриваємо Україну

У м. Києві у 2018 р. встановили 50 сітілайтів з інтерактивною навігацією для гостей столиці.

ГІС-Асоціація України була створена в 1996 р. спільнотою фахівців, що працюють у галузях інформаційних технологій, картографії, геодезії та будівництва.

В Україні щороку проводять ГІС-форуми, які забезпечують можливість підвищення професійного рівня ГІС-спеціалістів.


Дізнайтеся більше

Китай вивів на орбіту групу супутників ДЗЗ «Яогань-30» (Yaogan-30). Запуск відбувся 26 грудня 2018 р. з космодрому Сичан у провінції Сичуань.

Супутники «Яогань» призначені для дослідження земної поверхні, оцінювання врожайності, для моніторингу під час ліквідації наслідків стихійних лих.

ДЗЗ - дистанційне зондування Землі


Домашнє завдання