Економіка Китаю.

Перевір себе

Особливості розвитку і розміщення виробництв первинного і вторинного секторів. Характерні риси просторової організації. 

Яка ще країна світу збільшила обсяг економіки за 35 років у 28 разів? Лише Китай. 

На початку ХХІ ст. Китай став першою світовою індустріальною наддержавою з дуже широкою спеціалізацією. 

Китай є лідером у світі за обсягом виробництва понад 100 видів промислової продукції. Порівняно з розвиненими країнами для Китаю характерна значно вища частка промисловості у ВВП . 

Структура ВВП Китаю (2020 р.). 

В промисловому  секторі представлені як великі підприємства з найсучаснішими технологіями, так дрібні, де переважає кустарне виробництво. 

Більшість промислових центрів та зон зосереджені на сході країни 

Електроенергетика

Китай посідає перше місце у світі за виробництвом електроенергії — на частку країни припадає майже чверть усієї енергії, виробленої у світі 

Структура виробництва електроенергії на електростанціях різних типів у Китаї.  

Основну частину електроенергії виробляють теплові електростанції, що працюють на вугіллі. Потужні ГЕС споруджені у верхній та середній течіях річок Янцзи (зокрема найпотужніша ГЕС у світі «Санься» або "Три ущелини") та Хуанхе. 

У країні діють 13 атомних електростанцій. Науково-технічний потенціал країни задіяний у роботі з убезпечення АЕС. Китайські атомні електростанції третього покоління, розроблені після терактів в США 11 вересня 2001 р., здатні витримати падіння авіалайнера і не допустити витік радіації. 

Китай є не тільки безперечним світовим лідером з енергоспоживання. Він також перебуває на першому місці світових рейтингів із розробки та впровадження альтернативної енергетики, насамперед вітрової та сонячної  

Сонячна електростанція у формі панди поблизу міста Датун у китайській провінції Шаньсі. 

У Китаї в 2017 р. запущено найбільшу у світі плавучу СЕС потужністю 40 МВт. Вона розташована в провінції Аньхой і здатна виробляти достатньо чистої енергії для електропостачання населенню в цьому регіоні країни.  

Китай три роки поспіль обганяє весь світ за обсягами будівництва вітрових електростанцій


Металургія

Машинобудування

Провідними центрами машинобудування є великі міста східної частини країни — Шанхай, Пекін, Сянган, Ціндао, Ухань, Шеньян, Нанкін. 

Особливу увагу в Китаї приділяють розвитку автомобілебудування. Від початку реформ будь-яка іноземна автомобільна компанія могла відкрити свої підприємства на території Китаю, але у співпраці з місцевими виробниками. Це сприяло бурхливому розвитку автомобільної промисловості та створенню підприємств більшості провідних автомобільних компаній світу. За кілька десятиліть Китай випередив традиційних лідерів серед виробників автомобілів, таких як Франція, Німеччина, США, Японія, та з 2009 р. утримає світову першість. До 50 провідних виробників автомобілів входить 24 китайські компанії. 

Особливе місце має транспортне машинобудування. В країні складають майже 30 % автомобілів світу, 87 % з яких – легкові. Це більш ніж у США, Японії та Німеччині разом. Близько половини вироблених автомобілів припадає на місцеві бренди (BYD – Build Your Dreams, англ. – будуємо вашу мрію, Lifan, Chang’an, Chery, Great Wall, Brilliance та ін.). 

ТОП  світових виробників електрокарів за кількістю продаж.

 Китайських виробників позначено зірочкою.

В авіаційній сфері Китай співпрацює з американською компанією «Boeing» та європейською корпорацією «Airbus». Із 2009 р. розпочалося серійне виробництво власного літака ARJ-21. 

Китай активно освоює космічний простір. У країні діють чотири космодроми, налагоджено виробництво різноманітної космічної техніки: супутників, ракет-носіїв, міжпланетних станцій, створена власна навігаційна система «Бейдоу». 

В січні 2024 року Китай запустив у космос найпотужнішу у світі твердопаливну ракету.Запуск відбувся з морської платформи в Жовтому морі неподалік міста Хайян східної провінції Шаньдун. Ракета з трьома метеорологічними супутниками «Юньяо-1» (Yunyao-1) 

У виробництві різноманітної електронної та електротехнічної продукції Китай також є світовим лідером. Зокрема, частка Китаю в загальносвітовому виробництві телевізорів сягає майже 50 %, мобільних телефонів — 75 %. 

Правами на марку Philips  заволоділа китайська компанія TP Vision. Фонове підсвічування Ambilight — родзинка телевізорів марки Philips. 

За рівнем оснащеності та функціональної зарядженості телевізори Xiaomi на рівних змагаються з ТОПами з розряду смарт-телевізорів. 

Компанія Hisense володіє правами на використання бренду Toshiba у виробництві телевізорів. 

Німецький бренд Blaupunkt виник майже 100 років тому, але сучасні телевізори під цією маркою жодного стосунку до Німеччини давно не мають. 

Хімічна промисловість виділяється виробництвом мінеральних добрив, конструкційних матеріалів і продукції побутової хімії. Функціонує потужна нафтопереробна промисловість. 

Легка промисловість 

Традиційно важливою для економіки країни залишається легка промисловість. Її продукція — тканини, одяг, взуття — наповнює величезний внутрішній ринок та в значних обсягах іде на експорт. До того ж ця трудомістка промисловість забезпечує зайнятість населення. Якщо в 1980-х рр. більшість підприємств розміщувалися у великих містах, то зараз значна їхня кількість перемістилася в передмістя та сільську місцевість, що дає змогу полегшити проблему безробіття на селі. 

Шити в Китаї дешево. Так що багато світових брендів перенесли виробництво в азіатські країни, щоб знизити собівартість продукції. Легше сказати, хто не шиється в Піднебесній, ніж перерахувати тих, хто там виробляє свій товар. Навіть всіма улюблені спортивні бренди, і ті шиють одяг і взуття в Азії. З масових брендів в Азії не шиється Zara. У той же час останні десять років «Китай» стрімко дорожчає, і багато брендів йдуть у більш дешеві азіатські країни, де година роботи коштує менше одного долара – в Індонезію, В'єтнам, Бангладеш, Пакистан. 

Для країни з величезним населенням надзвичайно велике значення має харчова промисловість. Вона включає понад 40 різних виробництв, серед яких провідне місце посідають переробка зернових та олійних культур, виробництво цукру, м’яса, риби, консервів, тютюну. 

Сільське господарство

У сільському господарстві провідна роль належить рослинництву (60 %). 

Було розбудовано велику мережу зрошувальних каналів, завдяки яким селяни використовували для своїх полів дощову воду з гір. Водночас на рисових терасах почали розводити рибу, що мала там достатньо води та корму (водні рослини та комахи). Завдяки рибам рис одержував природне добриво. 

Тваринництво

Китайці вживають мало молока й молочних продуктів, проте полюбляють рибу й інші морепродукти. Країна посідає перше місце у світі за їх виловом. В останні роки все більше риби, креветок, молюсків і водоростей вирощують на плантаціях у прибережній зоні.

Китай, що шокує. Запаморочлива їжа 

Головний китайський смаколик 

Готовий обід в супермаркеті. Усередині запакована варена черепаха 

Живі змії і черепахи у супермаркеті 

Живі жаби у супермаркеті  

Китайці обожнюють різні шкірки  

Рис продають ось такими мішками, бо його їдять тричі на день

Торти прикрашають помідорами

Молоко тут не має попиту, бо у багатьох дорослих китайців немає ферменту, який розщеплює лактозу, тому тут воно продається маленькими упаковками (236 мл)

Третинний сектор економіки Китаю

Порівняно з Японією частка третинного сектору в економіці Китаю є набагато меншою. Особливо швидкими темпами розвиваються фінансово-банківський сектор, наука, телекомунікаційні та IT-послуги, транспорт, туризм. 

Гонконг ще з часів британського правління здійснював масштабні торговельні операції. Зараз місто майже повністю спеціалізується на сфері послуг та є одним із найбільших світових фінансових центрів. 

У Китаї завжди із повагою ставилися до освіти і розвитку науки. Сьогодні в КНР існує і безліч різних програм щодо навчання китайців за кордоном. 

Система освіти у Китаї

Система освіти у Китаї  сьогодні передбачає обов’язкову дев’ятирічну освіту (рівень неповної середньої школи). Далі випускники або здобувають спеціальну освіту, або стають студентами вишу. Або вони припиняють подальше навчання.

Дитячий садок

Початкова школа та неповна середня

Початкова школа займає 6 років навчання, а середня – 3. Програма включає вивчення китайської мови (поглиблено), математики, історії, природознавства, географії, музики. Варіативна частина – етика, мораль та правова частина. 

Оцінювання проводиться у вигляді тестів, за 100-бальною системою.

Обов’язковою є практика, коли діти кілька годин на тиждень працюють на мініпідприємствах або фермах. Неробство тут вважається неприпустимим. 

Навантаження на дітей величезне, домашні завдання обов’язкові. Навіть у канікули діти виконують домашні завдання, які є досить об’ємними. 

Дисципліна дуже строга, ворота школи відкриваються тільки щоб впустити дітей та випустити. Передбачено загальну шкільну форму для учнів кожної школи. 

За пропуск занять без важливих причин – відрахування. 

Цікаво! У школах ранок починається із зарядки та лінійки з обов’язковим підняттям прапора. Передбачено і денну зарядку, а в середині навчального процесу – гімнастику для очей із застосуванням методів акупунктури. Після обіду, який триває годину, передбачено 5 хвилин на сон.

Старша школа та середня спеціальна освіта в Китаї


Після середньої школи, якщо дитина вибере певний напрямок та фінанси сім’ї дозволять, можна продовжити навчатися протягом 3 років у старшій школі. Існує два типи старших шкіл: Академічні. Це спеціалізовані школи, головне завдання яких полягає у підготовці учня до вступу до вузу за обраним напрямом. 

Професійно-технічні. Тут готують робітників для певних видів робіт.

Пріоритетними напрямами розвитку науково-технічної сфери є нові матеріали, комунікації, медицина, енергетика, сфера озброєнь, космічні дослідження, системи регулювання клімату.


У Китаї готуються до проведення грандіозного за своїми масштабами експерименту. Проєкт «Небесна ріка» передбачає установку в Тибетському нагір'ї численних пристроїв (кілька десятків тисяч спеціальних камер), які будуть вкидати в атмосферу реагент на основі срібного пилу, здатний викликати дощ над посушливою територією в 1,6 млн км2. 

Фантастичні наукові розробки та проєкти Китаю

Новації не оминули й китайської культури. У Китаї побудували перший у світі парк віртуальної реальності. East Valley of Science and Fantasy розташовано в місті Гуйян у провінції Гуйчжоу на південному заході Китаю. У парку, що займає 130 гектарів, можна зануритися у неймовірні світи з драконами, злітати в космос, покататися на американських гірках і отримати безліч інших вражень. Атракціони є поєднанням віртуальної і доповненої реальності з безліччю інших високотехнологічних трюків, як наприклад голографія. 

Активно розвивається програмування, у країні працюють понад 40 тис. компаній у сфері розробки програмного забезпечення. 

Транспорт

Велике значення має залізничний транспорт.

3/4 всіх вантажів, 1/2 - пасажирів; найбільша в світі мережа високошвидкісних залізниць

Автодороги -  70% - високошвидкісні автостради

У Китаї популяризація велосипедів була покликана знизити ступінь забруднення повітря, прищепити жителям міст здорові спортивні звички і зменшити кількість заторів на дорогах. Однак на практиці велошерінг породив нові проблеми. Наприклад, величезні звалища велосипедів, які вже охрестили «кладовищами байків». 

Морський торговельний флот налічує 2050 суден. Із десяти найбільших морських портів світу шість китайських: Шанхай, Гуанчжоу, Ціндао, Тяньцзінь, Нінгбо, Далян.  

Найбільший аеропорт у країні розташований у Пекіні. 

Туризм

Китай посідає четверте місце у світі за кількістю туристичних відвідувань (понад 65 млн осіб) та друге — за доходами від туризму (814 млрд дол.). Туристів приваблюють різноманітне природне географічне середовище, своєрідна китайська культура, мистецтво та традиції в поєднанні з розвиненою туристичною інфраструктурою. 

Національний парк Цзючжайгоу

Печера Очеретяної Флейти 

Кам'яний ліс Шилінь

Будинок Імперського палацу та Заборонене місто

Символ сучасного Китаю, площа Тяньаньмень 

Сяншань Парк

Зовнішні економічні зв'язки. Міжнародні зв'язки України й Китаю. 

Для України Китай є одним із найважливіших стратегічних партнерів серед країн світу. За результатами 2021 р. Китай посів перше місце серед торговельних партнерів України за обсягом товарообігу. Основними позиціями в українському експорті до Китаю є руди металів, зернові культури та олія. Український імпорт складають традиційні вироби текстильної промисловості, одяг, взуття, широкий спектр продукції електроніки та побутової техніки. Розвивається співробітництво у сферах науково-технічної діяльності, телекомунікації, авіації. Зокрема, українською корпорацією «Мотор Січ» разом із китайською компанією розпочато будівництво заводу з виробництва авіадвигунів у місті Чунцин. Українські оператори запроваджують мережу мультимедійного зв’язку нового покоління на базі китайських технологій. Особливо важливим для України є вивчення китайського досвіду щодо залучення інвестицій, передових технологій та організації виробництва високотехнологічної продукції для післявоєнного відновлення економіки країни. 

ЄС каже, що позицію Китаю щодо війни РФ проти України «дуже важко» зрозуміти

Китай постійно заявляє про бажання миру, але при цьому Пекін демонстративно уникає осуду росії за вторгнення  в Україну, і за час російської війни китайські керівники неодноразово наголошували на спільності інтересів з Москвою. На офіційному рівні Китай досі не закликав Росію вийти з України, а китайська делегація в ООН неодноразово утримувалася від голосування за резолюції, ухвалені більшістю країн організації, з вимогами вивести російські війська з української території. 

Китай наполягає на своїй нейтральності і заперечує припущення, що надає москві підтримку, яку росія використовує у війні проти України. 

Китай розглядає війну в Україні як інструмент протидії Заходу, який допоможе зменшити вплив Сполучених Штатів та їхніх союзників у всьому світі. Так, Китай зміцнює зв’язки з росією, одночасно готуючи основу для дипломатичного поштовху до врегулювання конфлікту шляхом переговорів. Війна в Україні створює для Китаю і можливості, і виклики. 


Домашнє завдання