ВСТУП. ФІЗИЧНА ТА СУСПІЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

Усім привіт. Промайнуло літо. Завершилися канікули. Тепер ви вже у Восьмому класі. З цим вас і вітаю!

Ось за таким підручником ми будемо навчатися цього року. Розгляньте обкладинку. Чи можна за нею здогадатися, географію якої країни ми будемо вивчати ? За якими символами можна про це здогадатися? Поміркуйте над цим!

Перегляньте зміст . Які теми для вас будуть найцікавішими? Що для вас вже знайомо? Про що хотілося б дізнатися?

Перевірте себе! 

Чи можете ви відповісти на такі запитання?

1. Яку назву мала козацька держава, створена за дніпровськими порогами? 

2. Який із найдревніших знаків є малим гербом України? 

3. Автор слів гімну України. 

4. Яка назва гімну України. 

5. Як називалась перша слов’янська держава? 

6. Як називається основний закон України? 

7. Назвіть велике зібрання творів Т. Шевченка. 

8. Назвіть композитора, який поклав вірші Чубинського, що стали гімном, на музику? 

9. Що означає слово «козак»? 

10. Яке місце Україна займає в Європі за площею?

11. Яка висота найвищої вершини Українських Карпат?

12. Скількі областей в Україні?

Якщо ти зумів відповісти на більшість питань, вітаю! Ти багато знаєш про нашу Батьківщину. Проте багато чого тобі ще доведеться дізнатися. Цим ми й займемося цього навчального року!

Відповіді: (Запорізька січ)(Тризуб)(П. Чубинський)(Ще не вмерла Україна)(Київська Русь)(Конституція)(Кобзар)(Вербицький) (вільна людина), (перше) (2061 м)(24)

Тема сьогоднішнього уроку: ФІЗИЧНА ТА СУСПІЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ


ОБ’ЄКТИ ВИВЧЕННЯ. Як ви уже знаєте, географія - наука надзвичайно «широка». Вона охоплює різноманітні галузі знань про Землю. Насамперед розрізняють фізичну (природничу) та суспільну (соціально-економічну) географію. Фізична географія вивчає географічну оболонку та її окремі компоненти - рельєф, клімат, води суходолу та океани, ґрунти, поширення рослинності й тваринного світу. Суспільна географія досліджує територіальну організацію суспільства та його складників - населення, економічної, соціальної, політичної сфер. Водночас і фізична, і суспільна географія охоплюють наукові галузі, кожна з яких має свій об’єкт вивчення 

МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕНЬ. Географія використовує різноманітні методи досліджень - способи та прийоми пізнання об’єктів і явищ 

ДЖЕРЕЛА ГЕОГРАФІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ

• Курс «Україна у світі» вивчає закономірності поширення форм рельєфу, внутрішніх вод, ґрунтів, рослинності й тваринного світу; формування клімату і природних комплексів; розміщення населення на території нашої країни.

• Основними методами географічних досліджень є описовий, експедиційний, літературний, порівняльний, картографічний, палеогеографічний, аерокосмічний, моделювання, математичні.

• Джерелами географічної інформації слугують географічні енциклопедії, довідники, словники, газети та журнали, карти й атласи, музейні експозиції, краєзнавчі екскурсії й мандрівки, радіо, телебачення, Інтернет.


Домашнє завдання: тест