§ 24. Як розмножуються та розвиваються тварини і рослини

Актуалізація знань

Що спільного в усіх цих живих організмів?

Доповни перелік органів рослини: стебло, листок, корінь ... . З яких органів може утворитися нова рослина? 

Опрацювання нового матеріалу

Яку властивість живих організмів ілюструють наступні світлини?

Розмноження — відтворення організмами нових особин/організмів. Їх називають потомство, а організми, які їх утворили, — батьківськими. 

НАУКОВА ДОВІДКА. РОЗМНОЖЕННЯ І РОЗВИТОК ТВАРИН 

У тварин поширене статеве розмноження, яке відбувається за участю самця і самки. Так у тварин вирізняють особини чоловічої й жіночої статі (наприклад, лев і левиця, качур і качка).  

При статевому розмноженні новий організм вилуплюється з яйця або його народжує самка.  

 З яєць з’являються птахи, крокодили, черепахи, багато комах, більшість риб (яйця риб називають ікрою). У багатьох тварин самка, яка народжує дитинчат, вигодовує їх молоком. Таких тварин вчені об’єднали в групу під назвою ссавці (дитинча ссе/смокче молоко). Приклади ссавців: коти, олені, ведмеді, слони, дельфіни, корови. 

Ознаки батьківських організмів, що передаються потомству (наприклад, кількість кінцівок, форма дзьоба, наявність хутра), мають назву «спадкові ознаки».

Успадковуються не лише ознаки будови тіла, але й поведінка: лисенята, коли виростуть, ритимуть нори, як їхні батьки, а ластівки робитимуть гніздо.  

За статевого розмноження в потомстві проявляються ознаки кожного батьківського організму. 

Ось чому нащадки схожі на батьків, але дещо відрізняються від них і між собою. 

Багато тварин готуються до появи потомства й заздалегідь створюють різні укриття для малечі. Наприклад птахи будують гнізда, миші, борсуки риють нори, вивірки (білки) облаштовують кубельце у дуплі дерева. 

Часто новонароджені дитинчата сліпі й голі (без хутра чи пір’я), самі не можуть подбати про себе, потребують прихистку та їжі.  

Тому вони деякий час залишаються в укритті, а їхні батьки (або хтось один з них) піклуються про харчування і захист від хижаків. Така поведінка тварин називається турбота про потомство. У тварин, яким вона властива, потомство нечисельне 

Найкращі татусі у світі тварин

Риби й жаби здебільшого не виявляють турботу про потомство, тож відкладають багато ікри, аби збільшити шанси народитися й вижити потомству. Адже ікра опиняється під впливом несприятливих чинників: її можуть з’їсти різні мешканці водойми, віднести течією в інше місце. Дитинчата, які з’являються з ікри, також можуть стати легкою здобиччю хижаків. 

Новонароджене потомство метеликів і жаб зовсім не схоже на батьків. Перш ніж стати схожим на батьків, воно зазнає чимало змін. Малюнок знайомить з розвитком метелика павичеве око. 

Самка метелика відкладає яйця на листку рослини. З яйця з’являється гусениця, яка невтомно живиться листками, кілька разів линяє і швидко росте.  Доросла гусениця перетворюється на лялечку, яка не рухається і не живиться. Зовнішній покрив лялечки щільний і має маскувальне забарвлення. Всередині лялечки відбуваються перетворення гусениці на метелика: формуються крила та інші частини тіла. З лялечки виходить дорослий метелик.


Жаби мешкають у воді й на суходолі, але їх розмноження і розвиток відбувається лише у воді. З ікринки з’являється пуголовок, який нагадує маленьку рибку з великим хвостом (мал. 80). Пуголовок живиться інфузоріями та іншими мікроскопічними організмами, швидко росте й змінюється. 

Розглянуті приклади розвитку метеликів і жаб називаються розвитком з перетворенням. Розвиток з перетворенням має особливе значення. Адже дорослий метелик і гусениця — не суперники в добуванні їжі: один живиться нектаром квіток, інша — листками. У жаби пуголовки живуть виключно у водному середовищі, де й харчуються. А дорослі жаби здобувають корм ще й на суходолі. 

ПІЗНАВАЛЬНИЙ КАЛЕЙДОСКОП 

Небагатьом тваринам властиве нестатеве розмноження, за якого потомство утворюється з одного батьківського організму. Таке розмноження також поширене у мікроорганізмів. 

НАУКОВА ДОВІДКА. РОЗМНОЖЕННЯ І РОЗВИТОК РОСЛИН 

Рослини можуть розмножуватися насінинами, які утворюються з частин квітки (наприклад, мальва, яблуня, гарбуз, соняшник). Існують рослини, насінини яких утворюються в шишках, як-от ялина, сосна (мал. 82). 

Опиши, як розмножуються деякі рослини, як переносять своє насіння на далекі відстані?

Рослини здатні розмножуватися частинами свого тіла. За такого розмноження з частини батьківського організму (наприклад, листка, стебла, цибулини, бульби) утворюється новий організм. Він успадковує всі ознаки батьківського організму, тобто є його копією. 

Способи розмноження рослин частинами тіла 

Домашнє завдання