КЛІМАТИЧНІ РЕСУРСИ ТА ОХОРОНА ПОВІТРЯ

Перевірте себе:

§ 27. КЛІМАТИЧНІ РЕСУРСИ ТА ОХОРОНА ПОВІТРЯ

• Пригадайте, як людина може використовувати енергію вітру та Сонця.

• Що таке смог? Як він утворюється?


Пригадаємо, що таке природні ресурси та їх класифікакацію.

Проаналізуйте схему. Яким чином люди використовують кліматичні ресурси? Ці ресурси є вичерпними чи невичерпними?

Енергетичні ресурси

Однією з глобальних проблем сучасності є проблема зменшення запасів природних енергетичних ресурсів.

Шляхи розвязання енегретичної проблеми:

Назвіть відомі вам відновлювальні джерела енергії , які отримують з атмосфери

Поясніть закономірність розташування ВЕС в Україні

Поміркуйте про доцільність будівництва вітрової електростанції на Хмельниччині?

Агрокліматичні ресурси

Зволоження території характеризує коефіцієнт зволоження - відношення річної кількості опадів до випаровуваності (кількості вологи, яка може випаруватися за даних температурних умов) за той самий період. Якщо річна кількість опадів приблизно дорівнює випаровуваності, то коефіцієнт зволоження становить ≈ 1. Таке зволоження вважають достатнім. Якщо коефіцієнт зволоження більший за 1, то зволоження надмірне, а якщо менший за 1 - недостатнє. На півночі й заході України (Полісся) зволоження надмірне або достатнє. Там на великих площах проводиться осушення земель. Далі на південь і схід поширюються слабо посушлива і посушлива зони. Причорноморська низовина і рівнинний Крим розташовані в дуже посушливій зоні (коефіцієнт зволоження менший за 0,55). Для отримання добрих урожаїв сільськогосподарських культур там необхідно проводити штучне зрошування земель.

Рекреаційні кліматичні ресурси

Рекреаційні кліматичні ресурси використовують для лікування і відпочинку людей. Найсприятливіші умови формуються на берегах морів, річок, водосховищ, озер, у гірських районах та лісових масивах. Там поєднуються чисте повітря, вища вологість, більша швидкість вітру, а також своєрідний режим температури повітря. Рекреаційні кліматичні ресурси широко використовуються на всій території України. Для цього створено санаторії, будинки відпочинку, дитячі табори.

Майже 70% людей реагують на зміни погоди. Їхнє самопочуття погіршується не тільки внаслідок магнітних бур, перепаду тиску в атмосфері або підвищеної вологості повітря, а також через сильний вітер, різкі морози, сильну спеку. Це так звана метеозалежність, яка може з’являтися навіть у здорових людей. Найбільш поширені симптоми: сонливість, головний біль, слабкість, запаморочення, неуважність, озноб, прискорене серцебиття, адже людський організм не завжди встигає швидко призвичаїтися до змін погоди

Метеозалежність

ОХОРОНА АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ.

Загалом найвищий рівень забруднення спостерігається у містах Донбасу й Придніпров’я, а також у Маріуполі, Одесі, Чернівцях, Києві. Спостереження за забрудненням навколишнього природного середовища ведуться на метеорологічних станціях України.

ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ

• Україна володіє великими кліматичними ресурсами - енергетичними, агрокліматичними, рекреаційними.

• Коефіцієнт зволоження - це відношення річної кількості опадів до випаровуваності (кількості вологи, що може випаруватися за даних температурних умов) за той самий період.


Домашнє завдання: тест